U nas urodzisz bez bólu - z taką akcją informacyjną do przyszłych mam wychodzi piotrkowski Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika. Jej celem jest zachęcenie do skorzystania ze znieczulenia, które pozwala przetrwać bardzo silne bóle porodowe.
Słońce zwykle kojarzy nam się z przyjemnymi i radosnymi wakacjami oraz relaksem. W końcu, przy odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów do opalania z wysokim filtrem, kontakt ze słońcem ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety, choć dla niektórych osób może to brzmieć nieprawdopodobnie, zdarzają się sytuacje, w których kontakt z promieniami słonecznymi może powodować uczulenie na słońce, czego jednym z objawów są m.in. wysypka, alergia i zaczerwienienie skóry. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat uczulenia na słońce i w jaki sposób sobie z nim radzić.
W połowie lat 20. miejskie władze postanowiły przenieść handlujących z śródmieścia do nowo tworzonej na terenie Tomiczczyzny dzielnicy handlowej (obecnie obszar osiedla Piastowskie). W tym celu postanowiono wznieść nawet nowoczesny jak na owe czasy obiekt handlowy, który miał pomieścić pod dachem wszystkich kupców.
Prezentujemy archiwalne zdjęcia z budowy piotrkowskiej wieży ciśnień, symbolu miasta, stojącego w dawnym Ogrodzie Kolejowym. Seria zdjęć przedstawia obiekt w różnych etapach budowy – od przygotowywania podłoża pod fundamenty, postawienia zbiornika, po prace murarskie na najwyższych poziomach wznoszonej wieży. Na zdjęciach widoczni są zarówno mistrzowie kielni, jak i grupa inżynierów nadzorujących ich prace.
Znieczulenie przy porodzie nie jest przywilejem, ale prawem każdej kobiety. Tę zasadę stosuje się od kilku dni na porodówce w Piotrkowie. Dlaczego dopiero teraz, skoro prawo rodzącej do znieczulenia zostało wprowadzone już w 2015 roku?
Od 1 lipca NFZ płaci szpitalom za znieczulenie zewnątrzoponowe porodu naturalnego. Świadczenie ma zapewniać bezpieczeństwo i komfort zarówno matkom, jak i dzieciom. Co ważne, ma być darmowe i dostępne dla każdej rodzącej, która o nie poprosi... pod warunkiem, że w szpitalu znajdzie się odpowiednia obsada anestezjologiczna. Jak to wygląda w Piotrkowie?