Grupa Balonowe Animacje, pod artystycznym przywództwem Pawła Robaszka, zakończyła w mediatece przestrzenną instalację na motywach „Balladyny”. To pierwszy akord Narodowego Czytania 2020 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Książki romanse praktycznie od zawsze uważane są za literaturę kobiecą. Nie ma racji jednak każdy, kto twierdzi, że z tego powodu są to książki mniej wartościowe - przeżywanie emocji, wzruszeń, śledzenie losów zakochanych - nierzadko tragicznie - ludzi to coś, co zawsze silnie działało na wyobraźnię człowieka. Czytanie to hobby bardzo rozwijające, bo angażujące sporą część mózgu. Inaczej niż w przypadku oglądania telewizji - czytanie nie rozleniwia, dlatego zawsze będzie wartościową rozrywką, którą warto praktykować na co dzień. Nawet kilka stron książki dziennie potrafi zmienić wiele w funkcjonowaniu mózgu, bo zawsze warto jest wyrabiać w sobie jak najlepsze nawyki.
Ogólnopolska konferencja biblioterapeutyczna „Czytanie bawi, uczy, leczy” odbyła się we wtorek 15 października w piotrkowskiej mediatece.
Dzień Głośnego Czytania Biblii odbył się w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia. To już piąta edycja akcji organizowanej wspólnie przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Idei ku Demokracji.
Piotrkowianie kolejny raz będą mogli wspólnie, głośno przeczytać Biblię. To w ramach akcji, która odbędzie się w środę o godzinie 17.00 w mediatece. Tym razem uczestnicy zapoznają się z Księgę Hioba.
Piotrków Trybunalski także wziął udział w akcji „Narodowe czytanie”. W sobotę w Mediatece 800-lecia od godziny 15.00 mieszkańcy czytali osiem polskich nowel. Oprócz tego, nie zabrakło także wielu innych atrakcji. Mieszkańcy m. in mogli spotkać się z pisarką Anną Ciarkowską.
Piotrków Trybunalski weźmie udział w Narodowym Czytaniu. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. W trybunalskim grodzie wydarzenie rozpocznie się 7 września o godzinie 15.00 w Mediatece 800-lecia.
Aż 150 uczniów postanowiło w czwartek czytać książki w Piotrkowie Trybunalskim, o jednej porze i w jednym miejscu. W ten sposób młodzi ludzie chcieli pobić rekord czytania w liczbie osób w jednym miejscu i wziąć udział ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Przerwa na czytanie”, będącej częścią kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Wyzwanie rzucili uczniowie piotrkowskiej szkoły TEB Edukacja.
Oczywiście nie osobiście, a za sprawą młodzieży, która z okazji Światowego Dnia Poezji recytowała wiersze znanych i mniej znanych twórców, a nawet własne. Cała inicjatywa piotrkowskiej podróży z poezją powstała 3 lata temu w Centrum Idei ku Demokracji, które również w tym roku było głównym organizatorem obchodów.
A wszystko w ramach akcji Narodowego Czytania, którego bohaterką w tym roku stała się powieść Stefana Żeromskiego.