Ulica Belzacka w okolicy Polo Marketu w Piotrkowie wygląda jak śmietnik. Na fruwające po okolicy śmieci i leżące na trawnikach butelki skarży się jedna z mieszkanek miasta.
Niedawno informowaliśmy, że Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie sprawdza zgodność deklaracji śmieciowych z faktycznym stanem liczby mieszkańców danej nieruchomości. Sprawdziliśmy, jakie wnioski płyną z przeprowadzania tej kontroli. Ponadto Zarząd kupił nowy samochód, który ma służyć przy sprawdzaniu firm odbierających odpady oraz tych mieszkańców, którzy deklarowali segregację śmieci.
Co zrobić z choinką po świętach? Często pozbywamy się jej w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. A co zrobić z pozbawionym ozdób, najczęściej mocno uschniętym drzewkiem? Ciętą można po prostu zostawić przy śmietniku. Trafi na kompost. - Choinka jest bioodpadem, więc nie ma żadnego problemu, będzie zabrana i zutylizowana w formie kompostowania – mówi pracownik firmy odbierającej odpady.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie sprawdza zgodność deklaracji śmieciowych. Zgodnie z danymi przekazanymi przez magistrat okazuje się, że „zniknęła” spora część mieszkańców. Wiemy, że w złożonych deklaracjach brakuje około 10 tysięcy osób. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta stara się to zweryfikować. Wystąpiono do Urzędu Miasta, do Referatu Ewidencji Ludności o liczbę urodzeń. Po co? Mieszkańcy nie zgłaszają nowo narodzonych dzieci. - Twierdzą, że dzieci nie generują śmieci, co z praktycznego jest nieprawdą. Zużyte pampersy, opakowania po mleku, sokach czy słoiczki, jest tego bardzo dużo - mówi Dorota Kosterska, kierownik Działu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta. Dla przykładu, w 2013 roku było 661 urodzeń, w 2014 odnotowano 774, a do 30 września bieżącego roku to już 537 urodzeń.
Jedna z firm odbierających odpady od mieszkańców postanowiła, że piotrkowianie będą zbierać popiół do worków foliowych, a nie - jak dotychczas - do kontenerów na śmieci. Nie wszystkim się to podoba.
Około 5 zgłoszeń każdego miesiąca otrzymuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie w sprawie wyrzucania śmieci do miejskich kontenerów przez mieszkańców domów jednorodzinnych.
Piotrkowianie nie będą płacić więcej za odbiór śmieci. Przynajmniej do czasu wygaśnięcia obowiązującej do końca 2016 roku umowy. Ponadto magistraccy urzędnicy już pracują nad kolejnym przetargiem.
Pracownicy piotrkowskiego Zarządu Dróg rozpoczęli kontrolę zgodności złożonych przez mieszkańców deklaracji śmieciowych. Urzędnicy będą sprawdzać zgodność zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących nieruchomość ze stanem faktycznym.
Mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego postanowił pospacerować nad Zalewem Cieszanowice. To, co zobaczył nie tylko zepsuło sam spacer, ale i cały dzień.
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku za odbiór śmieci zapłacimy jeszcze więcej niż dziś.