Czy dzieci generują śmieci?

Tydzień Trybunalski Środa, 02 grudnia 201522
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie sprawdza zgodność deklaracji śmieciowych. Zgodnie z danymi przekazanymi przez magistrat okazuje się, że „zniknęła” spora część mieszkańców. Wiemy, że w złożonych deklaracjach brakuje około 10 tysięcy osób. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta stara się to zweryfikować. Wystąpiono do Urzędu Miasta, do Referatu Ewidencji Ludności o liczbę urodzeń. Po co? Mieszkańcy nie zgłaszają nowo narodzonych dzieci. - Twierdzą, że dzieci nie generują śmieci, co z praktycznego jest nieprawdą. Zużyte pampersy, opakowania po mleku, sokach czy słoiczki, jest tego bardzo dużo - mówi Dorota Kosterska, kierownik Działu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta. Dla przykładu, w 2013 roku było 661 urodzeń, w 2014 odnotowano 774, a do 30 września bieżącego roku to już 537 urodzeń.
Czy dzieci generują śmieci?

Sprawdzają rzeczywisty stan

Na podstawie danych otrzymanych z magistratu, ZDiUM weryfikuje czy w danej nieruchomości przybyło dziecko i wprowadzono zmiany w deklaracji, czyli zgłoszono nowego mieszkańca. - Jeżeli nie będzie takiego zgłoszenia wysyłamy wezwanie i czekamy wtedy na odzew mieszkańców. Jeżeli osoba się nie stawi, to będziemy wtedy wszczynać postępowanie. Zostanie wydana decyzja i koszty będą naliczane za odpowiednią liczbę mieszkańców. Jeżeli ktoś nie zapłaci, musi liczyć się z egzekucją na dalszym etapie - wyjaśnia Dorota Kosterska.

Lepiej w mieście niż przed własną posesją?

Około pięciu zgłoszeń miesięcznie otrzymuje ZDiUM w sprawie wyrzucania śmieci do miejskich kontenerów przez mieszkańców domów jednorodzinnych. - Mamy informacje, że niektóre osoby potrafią worki ze śmieciami dowozić rowerem lub samochodem do miejskich pergoli. Nie wiem, dlaczego tak postępują, ponieważ i tak płacą za śmieci, a wszystkie odpady zostaną odebrane spod posesji. Nie mamy natomiast informacji, że ludzie z innych gmin przywożą śmieci do Piotrkowa. Oczywiście nie posądzamy, że tak postępują wszyscy mieszkańcy domów jednorodzinnych, to są sporadyczne zgłoszenia wynikające z obserwacji innych mieszkańców. Chociaż teraz nawet sąsiad na sąsiada potrafi donosić. Zdarzały się sytuacje, gdzie jedna rodzina płaci uczciwie za 4 osoby, za siatką również mieszka 4-sobowa rodzina, a płacą tylko za dwie osoby. Mamy również takie zgłoszenia - mówi Kosterska.

Problemy z firmami

Mieszkańcy Piotrkowa zgłaszają także problemy z firmami, które odbierają odpady komunalne z ich posesji. ZDiUM natychmiastowo reaguje na zgłoszenia. - Jeżeli mamy do dyspozycji samochód, jedziemy na miejsce. Wtedy wykonujemy zdjęcia, ponieważ dokumentacja fotograficzna pozwala nam na ukaranie firmy. Są to kary wynikające z obowiązujących umów. Jeżeli nie mamy takiej dokumentacji, to jest słowo przeciwko słowu. Firma twierdzi, że wywiozła odpady, a mieszkaniec temu zaprzecza - mówi kierownik Kosterska. Poza tym są także inne sytuacje. Mieszkańcy za późno wystawiają worki przed nieruchomość, a w takich przypadkach firma nie ma obowiązku ponownego przyjazdu po śmieci. Wiele razy, po interwencji Zarządu Dróg, firma podjeżdżała jednak ponownie i pracownicy zabierali worki. - Staramy się spełniać oczekiwania mieszkańców, ale i tak często budzi to niezadowolenie z ich strony - dodaje Kosterska.

Nie sięgniemy głębiej do kieszeni

Piotrkowianie od nowego roku nie będą płacić więcej za odbiór śmieci. Przynajmniej do czasu wygaśnięcia obowiązującej do końca 2016 roku umowy. - Mieszkańcy nie mają się czego obawiać, cena za śmieci nie ulegnie zmianie. Urzędnicy już teraz pracują nad tym, aby ogłosić kolejny przetarg. Chcemy zrobić to na tyle wcześniej, aby w przypadku niekorzystnych ofert, móc powtórzyć przetarg. Dodatkowo prowadzimy już konsultacje z firmami, które odbierają śmieci, aby dopytać, jakie ewentualnie możemy wprowadzić udogodnienia zarówno dla mieszkańców, jak i dla firm, aby cena za odbiór śmieci była niższa - informował na antenie Strefy FM Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.

Paweł Kwiatkowski

 


Zainteresował temat?

4

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

maja ~maja (Gość)04.12.2015 10:41

Słusznie! Uciekajcie póki jesteście młodzi z tego miasta! Nie ma tu gospodarza ani żadnych perspektyw na życie. Prezydent i jego kolesie mają się superrr a reszta ( co nas to obchodzi )...masakra!!!

30


plan ~plan (Gość)03.12.2015 15:04

Nauczcie się segregacji i kupujcie z głową to mniej śmieci będzie i mniej będzie do zapłaty.
Kary dla tych ludzi co nie umieją segregować i reszta nie będzie musiała płacić za czyjeś niedbalstwo.

03


gość 21 ~gość 21 (Gość)03.12.2015 13:16

Wprowadzajcie wiecej opłat a bedziecie mieli dzieci bo po co je miec by od małego oplatę śmieciowa płacic?

30


mama ~mama (Gość)02.12.2015 12:52

Ja po moim dziecku nie mam śmieci- używam pieluszek tetrowych i maluszka karmię tylko piersią.Może ktoś mnie wyśmieje , że jestem zacofana. Dokąd będę karmić dziecko naturalnie i używać zwykłych pieluch nie będę płaciła za śmieci których nie produkuję.

141


Z życia wzięte ~Z życia wzięte (Gość)03.12.2015 09:45

Niedługo będą nam naliczać opłaty za CO od osoby, no bo niby dlaczego tyle samo ma płacić osoba samotna i np. pięcioosobowa rodzina .Głupie co ??????????. Wszystko może w naszym mieście się zdarzyć , bo Piotrków to miasto cudów.

40


kara ~kara (Gość)03.12.2015 06:56

ZDIUM kary , kary dla firm ,
a ilu mieszkańców zostało w Polsce ukaranych za źle segregowane odpady albo za podrzucanie śmieci ?

00


Leito ~Leito (Gość)02.12.2015 22:10

To sie w pale nie mieści, ile osób zostało zatrudnionych do ogarnięcia tego straszliwego problemu czyli próby obniżenia sobie kosztów tej i tak już szalenie drogiej egzystencji w tej Pospolitej. Może należało by przekierować starania tych urzędasów na pomoc w kwestiach obsługi mieszkańców, może wypadałoby usprawnić opiekę zdrowotną? A te urzędasy wyższych szczebli, postawiliby może na wyjaśnienie kilku afer które finału nie zaznały. Zawsze powtarzam, gdyby tej bandy połowę mniej w tych urzędach siedziało....

40


polak mały ~polak mały (Gość)02.12.2015 14:13

Mam pytanie ? Jak miesięczne dziecko może wytwarzać śmieci, jeżeli to rodzice kupują mleko, pampersy i inne rzeczy i to rodzice wyrzucają te śmieci, to nie rozumie co niemowlak ma wspólnego ze śmieciami!!!!! Ludzie jesteście dorośli a zachowujecie się jak dzieci.

74


gość 21 ~gość 21 (Gość)02.12.2015 13:36

Krótko mówiąc złodzieje szukaja pieniędzy .na zachodzie firmy bija sie o smieci bo na nich zarabiaja ale u nas co tam wysypie sie do jednego dołu razem a kase sie i tak dostanie bo ludzie za wszystko zapłaca

112


STR ~STR (Gość)02.12.2015 20:07

Apeluję do Tych, którzy mogą, wyjeżdżajcie za chlebem za granicę do Anglii, Szwecji Niemiec, tam jest wysoki socjial dla rodzin i na każde dziecko, pewny byt, normalne życie, a nie w Polsce nie w Piotrkowie, gdzie się nakłada kolejne podatki "śmieciowe " nawet na dzieci, które nie zarabiają... Powiedzmy naszym rządządcy pazernym "urzędasom " "Fuck Off!!! " .Wypnijmy na nich cztery litery!!!

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat