Łódzkie w liczbach. Największe i najmniejsze miejscowości

Urząd Marszałkowski w ŁodziŁódzkie Wtorek, 07 stycznia 20258
Łódź, Inowłódz, Ksawerów i Kuźnica Żerechowska. Te cztery miejscowości w Łódzkiem łączy to, że są „naj” jeżeli chodzi o liczbę zameldowanych mieszkańców. Łódź ma ich najwięcej, bo prawie 650 tysięcy, a Kuźnica w gm. Łęki Szlacheckie w powiecie piotrkowskim – formalnie tylko 2.
fot. Inowłódz w powiecie tomaszowskim (lodzkie.pl) fot. Inowłódz w powiecie tomaszowskim (lodzkie.pl)

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec listopada 2024 roku w Łodzi było zameldowanych 648 711 osób. To daje bezwzględnie stolicy województwa status największego miasta w regionie. Na drugim miejscu jest Piotrków Trybunalski - ok. 66.000 mieszkańców. 

 

Po drugiej stronie jest Inowłódz, położony w powiecie tomaszowskim, który miastem jest od roku. Z początkiem 2024 roku miejscowość odzyskała prawa miejskie, które utraciła w XIX wieku. Wg. raportu o stanie gminy, na koniec 2023 roku, w samym Inowłodzu było zameldowanych 734 mieszkańców.

 

Dla kontrastu, najmniejsza wieś w Łódzkiem to niemal schowana w lesie Kuźnica Żerechowska w gminie Łęki Szlacheckie w powiecie piotrkowskim. Miejscowość, która jest częścią sołectwa Trzepnica, ma historię sięgającą XIX wieku, jednak znajdowała się wtedy w miejscu dzisiejszego zbiornika retencyjnego Cieszanowice. Jak wspomina jedna z obecnych mieszkanek Kuźnicy, która spędziła tu całe życie, przed budową zalewu, wieś liczyła ok. 30 domów i ok. 150 mieszkańców. Zbiornik powstał w 1998 roku, a woda zalała nie tylko Kuźnicę, ale i inne nie istniejące dziś miejscowościm.in. Wygodę, Trzciniec i Borowiec. Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a domy obecnej Kuźnicy powstały na działkach mieszkańców wsi położonych w niewielkim oddaleniu od zalewu.

 

Wspaniałą pamiątką uratowaną przed zalaniem jest drewniany młyn, przeniesiony w 1998 roku do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Obiekt powstał nad Luciążą w 1925 roku, ale część urządzeń pochodzi z wcześniejszego stulecia. Był poruszany poziomą turbiną wodną Francis’a, a przeniesienie zabytku polegało na jego rozebraniu, a później odbudowaniu. Mieszkańcy Kuźnicy Żerechowskiej mają jeszcze jedną pamiątkę uratowaną przed wodą. Na wjeździe do dzisiejszej wsi stoi stara kapliczka – też została przeniesiona w momencie budowania zbiornika.

 

Dziś w Kuźnicy Żerechowskiej stoi kilka całorocznych domów i wiele przyczep oraz domków letniskowych. Według danych urzędu gminy, na koniec 2024 roku zameldowane są tu… dwie osoby, choć śmieci odbierane są od …3 mieszkańców. Jednak liczby sobie, a życie sobie, bo od wiosny do jesieni, sezonowo mieszka tu wiele osób, praktycznie z całej Polski.

 

Na przeszkodzie rozwoju wsi, formalnie najmniejszej pod względem ludności w Łódzkiem, stoi brak drogi dojazdowej. Obecna nie spełnia parametrów, które pozwolą na uzyskanie warunków zabudowy na atrakcyjnych działkach. Gmina problem zna, i dlatego, jak deklaruje wójt Grażyna Lasek, ma plany modernizacji i poszerzenia odcinka dojazdowego do Kuźnicy. 

 

za łódzkie.pl


Zainteresował temat?

1

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga14 godzin temu, 20:45

Cytuję:
Był poruszany poziomą turbiną wodną Francis’a


A możecie napisać po polsku: Francisa?
https://www.uwm.edu.pl/kolektory/turbiny-wodne/turbiny_francisa.html

10


ja,,, ~ja,,, (Gość)18 godzin temu, 16:42

Upadłe miasta i wsie łódzkiego gnębione zielonym ładem.

40


Dramat ~Dramat (Gość)wczoraj, 09:07

To znaczy, że liczba ludności w Piotrkowie Tryb. i w powiecie piotrkowskim dramatycznie maleje. Na koniec 2021 r. Piotrków miał 71 262 mieszkańców, teraz 66 000. Brak perspektyw, wykluczenie komunikacyjne, wysokie opłaty , podatki, zielony ład zmuszają ludzi do szukania bardziej przyjaznych miejsc do życia.

132


cynik ~cynik (Gość)wczoraj, 08:07

Jeszcze trzydzieści lat temu aby miejscowość została uzna za miasto /oficjalnie/ musiała spełniać określone warunki np. miejski charakter /rynek/ , określoną liczbę mieszkańców ,infrastrukturę komunalną a nawet zakłady przemysłowe . Nawet małe. Dzisiaj to wszystko to już przeszłość. Wysyp "miast" w ostatnich dekadach to już....widzimisię gospodarza ,grupy pasjonatów i ewentualnie poparcie określonej /procentowo/ części mieszkańców przyszłego ....miasta. I co. Jest na to zgoda władz. I wszystko gra ...jest miasto. Inowłódz ....745 mieszkańców ,ale jest mniejsze w Polsce...450 mieszkańców. Z czasem /demografia/ będzie jeszcze mniej. A więc Polska rośnie w siłę. Coraz więcej Polaków mieszka w ...miastach.

133


Dres ~Dres (Gość)24 godziny temu, 10:47

Podzielić jeszcze na prawilne i nie prawilne.

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat