Wszystkich Świętych dniem zabawy?

Sobota, 01 listopada 20147
W kulturze polskiej dzień Wszystkich Świętych to dzień zadumy i refleksji. W tym czasie, ze smutkiem myślimy o przemijaniu, śmierci oraz o bliskich, którzy od nas odeszli. Inaczej jest w kulturze romskiej. Oczywiście są wspomnienia zmarłych, ale wszystko odbywa się w duchu radości i świętowania.
Wszystkich Świętych dniem zabawy?

- Ludziom wydaje się, że kiedy idziemy na cmentarz, robimy tam tak zwaną "bibę". To stereotyp. Tradycje Romów z Piotrkowa wywodzą się ze staropolskich tradycji - opowiada pani Kamila, Romka z Piotrkowa.

- Musimy wziąć pod uwagę to, że w Polsce znajduje się kilka grup Romskich, które różnią się od siebie tradycjami, również tymi, związanymi ze Świętem Zmarłych. Idziemy na cmentarz, zapalamy świeczkę, przynosimy kwiaty. Jest oczywiście wrażanie "poruszenia" przy grobie, ale wydaje mi się, że wiąże się ono z tym, iż jest nas dużo więcej. Zbieramy się wcześniej i później wszyscy wyruszamy na cmentarz. Przy grobie jest dość tłumnie, a na dodatek rozmawiamy ze sobą, wspominamy zmarłą osobę - mówi pani Kamila.

Pani Kamila mówi, że tradycja spożywania alkoholu wzięła się z tego, że kiedy dawni Romowie przemieszczali się wozami, a było zimno rozgrzewali się alkoholem. Wtedy pili za duszę zmarłych. - Owszem, alkohol jest. Pijemy za duszę zmarłych, ale nie można popaść w skrajność i mówić o tym, że upijamy się do nieprzytomności i robimy imprezę przy grobie. Mamy również uroczystość, ale w domu. Przyrządzamy potrawy, stawiamy alkohol i świętujemy. W innych grupach Romskich, zabiera się potrawę na cmentarz, taką którą lubił zmarły, i spożywa się ją przy grobie. Ale i tego nie robi się z wielkim hukiem. Wszystko to za duszę osób zmarłych - mówi pani Kamila.

Również groby romskie są o wiele bardziej przystrojone. - Jest dużo kolorowych kwiatów, a groby momentami przypominają małe świątynie. Wydaje się nam, że im więcej wszystkiego przyniesiemy, pokażemy jak bardzo szanujemy i kochamy zmarłą osobę. Każdy czuje się zobowiązany, przynosi coś na grób i oddaje cześć zmarłemu.

- Wszystkich Świętych u Romów nie jest smutnym dniem. Często słyszymy opinię, że zachowujemy się dziko. Ale u nas wspomnienia odbywają się w duchu radości. Przypominamy sobie śmieszne i przyjemne sytuacje związane z osobą zmarłą. Nie umartwiamy się i nie rozpaczamy. Ale cel mamy taki sam - oddać cześć zmarłym - podsumowuje pani Kamila.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Irbis ~Irbis (Gość)03.11.2014 09:44

"assa" napisał(a):
a w poniedziałek


bym Ci polecał zadumę i rachunek sumienia. Ze szczególnym uwzględnieniem pytania:
Jak odnoszę się do innych ludzi??????
I dziwić się tu niektórym Brytyjczykom, którzy myślą, że Polacy tylko cegły noszą...

10


assa ~assa (Gość)01.11.2014 23:55

"...Pani Kamila mówi, że tradycja spożywania alkoholu wzięła się z tego, że kiedy dawni Romowie przemieszczali się wozami, a było zimno rozgrzewali się alkoholem. Wtedy pili za duszę zmarłych. - Owszem, alkohol jest. Pijemy za duszę zmarłych..."
a w poniedziałek skoczymy do MOPR, bo my takie biedne ludzie,bez pracy...

54


zzz ~zzz (Gość)01.11.2014 21:39

Dzień Wszystkich Świętych przyjął się powszechnie jako dzień zmarłych, podczas gdy tą właściwą datą jest 2 listopada, czyli Zaduszki. Istotnym powodem tego jest to, że wiele osób 2 listopada idzie do pracy, więc większość wybiera ustawowo dzień wolny. A w tym roku? Mamy weekend, więc wypadałoby iść dwa razy, a przede wszystkim 2-go, bo jest okazja. No ale cóż, tradycja odwiedzania grobów w pierwszym dniu listopada wniknęła wręcz w naszą kulturę - to dlatego jutro tłumek podążający alejami Cmentarnymi będzie po dwakroć przerzedzony.

40


tutaj tutajranga01.11.2014 20:38

Niech każdy świętuje, jak chce, byle nie przeszkadzał w świętowaniu innym.

51


radość ~radość (Gość)01.11.2014 19:31

Uważam,ze lepiej wspominać zmarłych radośnie niż lamentować tak jak niektórzy lamentują a za życia za nic mieli.Z resztą ja jak umrę wolałabym,zeby moi bliscy wspominali radosne chwile a mieli uśmiech na ustach a nie zamartwiali sie i płakali do końca swoich dni.

92


mmmm ~mmmm (Gość)01.11.2014 19:15

stragany odpustowe były dzisiaj piękneeeeee

90


Tartu Tarturanga01.11.2014 18:36

Przecież wg kultury katolickiej to najbardziej radosne święto wszystkich świętych i błogosławionych. Nie tylko księża tak mówią ale widać to na straganach.

82


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat