Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie wraz z piotrkowską policją i Łódzkim Kuratorem Oświaty zorganizował konferencję poświęconą prawidłowej edukacji w zakresie bezpieczeństwa na drodze.
Patronat nad spotkaniem objął marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak, a wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści, władze Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Państwowej Straży Pożarnej, Placówka Żandarmerii Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie oraz przedstawiciele komend powiatowych policji z terenu działania piotrkowskiego WORD, jak również dyrektorzy szkół, nauczyciele miast i powiatów objętych nadzorem Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Prelegenci zanalizowali zagrożenia i główne problemy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w województwie łódzkim. - Wychowanie komunikacyjne dzieci i młodzieży jest bardzo ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to najlepsza z możliwych inwestycji, zarówno dziś, jak i na przyszłość - rozpoczął dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Bogusław Kulawiak.
Statystykę zdarzeń drogowych w naszym województwie przedstawił z kolei naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi mł. insp. Cezary Popławski. - Najwięcej wypadków drogowych powodują kierowcy - ich udział procentowy cały czas wzrasta, drugie miejsce zajmują piesi. 33 % wszystkich wypadków to boczne zderzenie pojazdów, 35 % - najechanie na pieszego. Przyczyny ze strony kierowców to tradycyjnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1213 wypadków, 41 ofiar śmiertelnych w roku 2009). Druga kategoria to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - z tej przyczyny zginęło 87 osób w 2009 roku. Jeśli chodzi o pieszych, to wypadki spowodowane są nieostrożnym wejściem na jezdnię przed jadącym pojazdem (34 ofiary w 2009 roku, 249 wypadków). Kolejna kategoria to przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych (66 wypadków, 3 osoby zabite). Problemy dotyczące bezpieczeństwa ruchu są od lat te same: nadmierna prędkość, alkohol i narkotyki, niechronieni użytkownicy dróg, młodzi użytkownicy dróg - mówił naczelnik.
O bezpiecznej drodze do szkoły jako przykładzie wspólnych działań BRD (na przykładzie gminy Wolbórz) mówił z kolei przewodniczący Rady Gminy Wolbórz Bogdan Szulc, według którego wczesna edukacja w tym zakresie przynosi najlepsze efekty.
Rolą Żandarmerii Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim było z kolei przedstawienie programu profilaktycznego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w siłach zbrojnych RP na lata 2010-2012.
AS