VI Piotrkowskie Biennale Sztuki rozstrzygnięte

ePiotrkow Piątek, 22 października 2021234214
Poznaliśmy laureatów VI Piotrkowskiego Biennale Sztuki. Na konkurs nadesłano 903 prace 467 autorów. W piątek w Ośrodku Działań Artystycznych otwarto wystawę finałową.

Ładuję galerię...

To artystyczne wydarzenie odbywa się co dwa lata. - Kiedy zaczynaliśmy to był jedyny w Polsce konkurs, w którym najważniejszy był temat. Mogą w nim skonfrontować się artyści za pomocą dowolnego środka przekazu. Tematem tegorocznego Piotrkowskiego Biennale Sztuki był „Powrót z gwiazd”, inspirowany książką Stanisława Lema. Zainteresowanie tym konkursem w kraju jest olbrzymie. Wiemy, że artyści czekają tylko aż ogłosimy temat i cześć prac powstaje specjalnie na ten konkurs - mówi Andrzej Hoffman, dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie.

Jury w składzie: Grzegorz Borkowski – przewodniczący, Elżbieta Banecka, Katarzyna Józefowicz, Krzysztof Jurecki, Łukasz Głowacki, Andrzej Hoffman zakwalifikowało do wystawy finałowej 67 prac 61 autorów oraz przyznało nagrody.

- Samorząd województwa łódzkiego wspiera również sztukę współczesną. Wrażliwość estetyki współczesnych artystów może nie jest od razu odczytywana wprost, ale należy podążać intelektualnie za przekazem, który prezentują nam współcześni twórcy. Dobro, prawda i piękno to są te wartości, których poszukujemy - mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

- Dla nas wszystkich to powód do zadowolenia, że szósta edycja tego wydarzenia zgromadziła blisko tysiąc prac polskich artystów. To szansa na to, aby zaprezentować współczesne trendy sztuki nie tylko piotrkowianom, ale i Polakom. Dzięki temu wydarzeniu nasze miasto jest stolicą kultury Polski - mówił Andrzej Kacperek, wiceprezydent Piotrkowa.

Nagrody regulaminowe:

Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w wys. 15 tys. zł – Sebastian Wywiórski (Kraków) za pracę pt. „Zaćmienie”; interaktywna instalacja intermedialna, 2021.

II Nagroda – Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego w wys. 10 tys. zł – Rafał Urbański (Kielce) za zestaw prac „QR Lem XIX, XX, XXI”; wideo – 3.27 min., 2015, 3.42 min., 2014, 2.30 min., 2017.

III Nagroda – Ośrodka Działań Artystycznych w wys. 5 tys. zł – Anna Jędrzejec (Warszawa) za pracę pt. Samotność (cz.1) „Samotność -/ świerszczyk w klatce / Na ścianie (Basho tł. Cz. Miłosz)”; cykl 4 prac, druk lentikularny, 4x90cmx120cm, 2018.

Nagrody dodatkowe – równorzędne wyróżnienia w wys. 2 tys. zł każde:

Xawery Deskur (Warszawa) za zestaw prac „Jesteś tu? – rozmowa 1”, wideo, 8:40 min, 2021, „Jesteś tu? – rozmowa 2” wideo, 4 min, 2019.

Angelika Fojtuch (Gdynia), za pracę „The last dances”, (performance dokumentacja), 2013.

Arkadiusz Karapuda (Warszawa), za zestaw prac Flexible, Intrasigence, Conformity; 3 obrazy o wymiarach 3x170x130cm, 2020.

 

Wyróżnienie redakcji Kwartalnika Artluk:

 

Angelika Fojtuch


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga23.10.2021 17:40

Wasze odpowiedzi są bardziej żałosne niż wy sami .

41


97-300 97-300ranga23.10.2021 11:26

Dlaczego ci panowie są tak niechlujnie ubrani ? Za długie wygniecione spodnie jakieś stare marynarki na porozciąganych t-schirtach .Jeśli nie macie szacunku dla samych siebie to miejcie go chociaż dla nas .....

52


xn. ~xn. (Gość)23.10.2021 08:09

Dziwne miasto, dziwna sztuka. Oczywiście za sto ,dwieście lat ktoś to może doceni.... A tak na marginesie. Może by panu wiceprezydentowi ktoś spodnie wyprasował. Na tych zdjęciach tego nie widać ale u konkurencji coś tam ,coś tam jest widoczne. Kwestia wyglądu niektórych ulic w "mieście sztuki" powinna zainteresować laureatów i nie tylko. Przy odpowiednim ustawieniu aparatu lub innemu spojrzeniu jakiegoś "artysty" można wyczarować piękne dzieeeełłłłla...

41


Trotzky ~Trotzky (Gość)23.10.2021 09:43

Oczywiście yyyy że to powód do yyyy...

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat