Tracimy mieszkańców. Nadal

Piątek, 29 października 202170
Prawie 22 tysiące mieszkańców straciło nasze województwo na przestrzeni roku. Ilu piotrkowian ubyło i czy można temu jakoś przeciwdziałać?
fot. archiwum ePiotrkow.pl fot. archiwum ePiotrkow.pl

 

Niedawno opublikowano dane dotyczące liczby ludności w województwach i gminach pod koniec czerwca tego roku. W województwie łódzkim mieszkało wówczas 2.426.806 osób. To o 21.907 osób mniej niż pod koniec czerwca ubiegłego roku. Najwięcej mieszkańców straciła Łódź. A Piotrków?

 

W naszym mieście ubyło dokładnie 1130 mieszkańców. To ilu mamy ich w tej chwili? Czy jest wiarygodna metoda policzenia, sprawdzenia liczby zameldowanych w Piotrkowie?

 

- Ciężkie pytanie – przyznał w radiowym Maglu (Strefa Fm) Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu. – GUS podaje inne dane, w Referacie Ewidencji mamy inne dane, bo nie wszyscy wypełnili karty meldunkowe. Według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ubiegłego roku mieliśmy prawie 72 tysiące mieszkańców. Ale według deklaracji śmieciowych – już tylko 57 tysięcy 235. Pokazuje to jak dużo ludzi nie zgłasza się do systemu, co w efekcie wpływa na wyższą stawkę za śmieci. Nie ma też obowiązku meldunkowego i wiele osób z różnych przyczyn nie melduje się w mieście, w którym mieszka, co zapewne wpływa na szczegółowe statystyki.

A te są mało optymistyczne. Polskie miasta z roku na rok tracą mieszkańców – dowodzą dane GUS za lata 2019 i 2020.

 

Pod lupę raporty GUS-u wzięli specjaliści z Portalu Samorządowego. Praktycznie wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66 w kraju, tracą mieszkańców. Wyjątków od tej tendencji jest zaledwie pięć: Warszawa, Kraków, Rzeszów, Świnoujście oraz Żory. Niekwestionowanym rekordzistą wśród miast, które w analizowanym okresie straciły najwięcej mieszkańców jest Łódź, którą opuściło aż 7756 mieszkańców.

 

Od końca lat 90. ub. wieku maleje liczba ludności w miastach i rośnie w podmiejskich miejscowościach. Czy można tej tendencji jakoś przeciwdziałać?  

Samorząd ma ograniczone instrumenty wpływające na zatrzymanie mieszkańców.

- mówi Jarosław Bąkowicz

 

Kierownik biura prasowego urzędu miasta wymienia jednocześnie inicjatywy prezydenta Piotrkowa, które – przynajmniej w teorii – miały zatrzymać mieszkańców w Piotrkowie i zachęcić do przyjazdu do nas innych. To m.in. program „Piotrków Trybunalski – tu mieszkam", dzięki któremu można było kupić działkę pod budownictwo jednorodzinne w użytkowanie wieczyste już za ćwierć ceny osiągniętej w przetargu. Jednak ze względu na zmiany w prawie program wygasł.

 

W tym miejscu pojawił się program "Działka pod budowę domu za 50% ceny". Oprócz tego m.in. Piotrkowska Karta Mieszkańca, czy „Mieszkania dla Młodych" na piotrkowskiej Starówce.

 

Przyrost naturalny w Piotrkowie w okresie od czerwca 2020 do czerwca 2021 roku wyniósł – 10,6. To lepiej niż w Łodzi i Radomsku. I to chyba jedyne, czym możemy się pocieszyć.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

2


Komentarze (70)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotr Piotrranga29.10.2021 16:55

1) Obowiązek meldunkowy - działa we dwie strony - osoby opuszczające miasto np absolwenci szkół średnich wyjeżdżający na studia znikają z miasta ale pozostają w ewidencji jako zameldowani w mieście. Ciekawe jakie jest saldo obecnych nie zameldowanych do nieobecnych zameldowanych?
2) Podstawowym instrumentem do zatrzymania mieszkańców lub przyciągnięcia nowych - są miejsca pracy. Po stronie magistratu oznacza to przygotowane tereny inwestycyjne pod przemysł. Fakt w PT-City coś takiego nie występuje i jest to ewidentne zaniedbanie.
3) Programy typu: „Piotrków Trybunalski – tu mieszkam" są jak najbardziej OK. ale ludzie nie dlatego wyjeżdżają do Warszawy czy Wrocławia bo tam są tanie działki czy mieszkania tylko dla dobrych miejsc pracy.
PS Niestety samym składaniem kwiatów z okazji zwyczajowych rocznic zwijania miasta się nie zatrzyma.

40


wojciech ~wojciech (Gość)29.10.2021 08:55

Wprowadźcie jeszcze większe opłaty za parkowanie, większe strefy parkingowe, zakazy wjazdu dla diesli, zakazy palenia na balkonach, zakazy grilowania, zakazy zakazywania, itd to wszyscy wyprowadzą się z miast na wieś.

235


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)29.10.2021 08:34

Od przyszłego roku macie kolejny minus 1 nie zamierzam to dłużej mieszkać jak nie umią rządzić i dbać o ludzi to żegnajcie

156


5g ~5g (Gość)29.10.2021 13:01

Zastanówcie się dlaczego. Chociaż to już za późno.

111


emeryt ~emeryt (Gość)29.10.2021 12:30

To jest wynik zarządzania miastem. Przy obecnej "ekipie", będzie jeszcze gorzej.

120


autor ~autor (Gość)29.10.2021 11:29

Miasto o kosztach porównywalnych do Krakowa i Warszawy nie będzie miastem rozwojowym, to tylko wina władz PT, że nie umie przyciągnąć inwestorów.

161


Rektor ~Rektor (Gość)29.10.2021 10:42

-3 osoby z Piotrkowa od 2mcy.Pozdrawiam.

80


mag ~mag (Gość)29.10.2021 10:39

Pomysł urzędników magistrackich na obniżenie działek budowlanych jest zupełnie bez sensu. Ile tych działek ma miasto? Nawet jak sprzeda 10 czy 20 to ilu mieszkańców przybędzie? Najważniejsze dla rozwoju miasta jest dobrze płatna praca, uczelnia na dużo wyższym poziomie niż to co jest obecnie, propozycja kulturalna - kina, teatry, sale koncertowe. Zaplecze sportowe - baseny, aquaparki. Dobra komunikacja. A u nas co? Wszędzie brud, dziurawe chodniki, drożyzna, marna uczelnia, miejsc pracy z dobrymi zarobkami brak. Jak ta młodzież ma się rozwijać w naszym mieście? Zrobi maturę i wio do większych miast. Wystarczy zobaczyć na dworcu ilu młodych ludzi jedzie do Warszawy w niedzielę czy po świętach. Wykształcą się i już nie wracają. Mają pracować w magazynach czy w Biedronce? A w tym urzędzie? Kolesiostwo i kumoterstwo, a zarobki tylko dla swoich. Jakie zarobki są w miejskich spółkach? Można tak mnożyć i mnożyć.

121


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)29.10.2021 10:32

Władze miasta nie rozumieją, że o zamieszkaniu w danym mieście decyduje jeden podstawowy czynnik, czyli praca. Jeżeli jest możliwość zatrudnienia są mieszkańcy, jeśli są mieszkańcy są sklepy, jeśli są mieszkańcy powodzi się knajpą, otwierane są galerie, miejsca rozrywki, bo ludzie chcą jakoś spędzać czas wolny. A co może zaoferować Piotrków?

130


Liczydło ~Liczydło (Gość)29.10.2021 10:25

Obowiązek meldunkowy nadal jest panie rzeczniku - nie ma tylko kary za jego niedopełnienie
Za kilka lat nie więcej niż 50tys mieszkańców i coraz większy w tej liczbie procent cudzoziemców

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat