Szkolnictwo zawodowe znowu popularne

Strefa FM Czwartek, 07 marca 20134
Czy szkolnictwo zawodowe przeżywać będzie kolejny rozkwit? Niegdyś bardzo popularne zawodówki przeżywały prawdziwe oblężenie, potem uczniowie woleli uczyć się w liceach ogólnokształcących. Teraz gimnazjaliści znowu przekonują się do szkół, które dają nie tylko wykształcenie, ale i konkretny zawód.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

- Szkolnictwo zawodowe to przyszłość i mam nadzieję, że młodzież nadal będzie wybierała zawodówki i technika. Myślę, że najwięcej osób jest zainteresowana technikum, bo daje maturę, ale wiele osób wybiera także zawodówkę - mówi Justyna Kaniewska, dyrektor ZSP nr 1 w Piotrkowie.

Ministerstwo Gospodarki uruchomiło program dla przedsiębiorców chcących kształcić fachowców w różnych dziedzinach. - Jeśli pracodawca dostanie od nas na dłuższą metę pieniądze wspierające na współpracę ze szkołą zawodową, to wykształci takiego pracownika, którego będzie dłużej chciał zatrudniać. To się bardziej opłaci. Wydaje mi się, że to kwestia połączenia dużego elementu, niezależnie czy to technikum, czy szkoła zawodowa. Najważniejsze, by duży komponent wykształcenia we wszystkich tego rodzajach szkół był w zakładzie, bezpośrednio u przedsiębiorców - powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki

Jedną z takich firm jest firma Haering Polska, która kształci uczniów piotrkowskiego TPS-u
- Uczniowie odbywają dwutygodniowe praktyki i mają zajęcia specjalizacyjne. Z tego co wiem, niektórzy uczniowie pozostają i podejmują pracę w Haeringu, bo to jedyny zakład, który proponuje taką pracę. Uczniowie są rozeznani, mieli praktyki w tym zakładzie – mówi...

Gimnazjaliści niebawem będą musieli podjąć decyzję co do swojej dalszej nauki. Może warto rozważyć rozpoczęcie nauki w jednym z techników?

(Strefa FM)


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tutaj tutajranga07.03.2013 22:53

"zet" napisał(a):
zetranga
1 godzina temu, 20:57
pewnie ze beda sie tam uczyc chetnie. pozniej technikum ,matura i wyjazd z Polski

...
Nawet bez matury, zet. Po co komu matura, kiedy ma zawód i dryg w ręku?
Gdybym dzisiaj miała wybierać, bez zastanowienia skończyłabym zawodówkę. Taką, do której by mnie przyjęli. Wyterminowałabym u mistrza wiedzę, o jakiej się nikomu nie śniło. Po paru latach, z czeladnika stałabym się sama mistrzem. I po kolejnych paru latach miałabym własny zakład i własnych czeladników. Nikt by mi nie zabraniał przecież czytać i zdobywać wiedzę i umiejętności z innych dziedzin samodzielnie. To się dzisiaj nazywa "studiowaniem".
Nie straciłabym bezpowrotnie kilku ładnych lat życia w liceum, gdzie mnie uczono, jak być posłusznym i gdzie byłam świadkiem ledwie kilku doświadczeń chemicznych (nie powiem, wiedzę spożytkowałam w stanie wojennym).
Nie straciłabym bezpowrotnie kilku ładnych lat podczas studiów, gdzie uczono mnie teorii, która nijak się ma do życia.
Tak, poznałam paru świetnych ludzi. Było paru mistrzów, którzy mi otworzyli oczy. Na dobrą sprawę, mogłam to wyczesać z telewizji w godzinach niskiej oglądalności.
A teraz, kiedy proszę mechanika, żeby spojrzał na silnik, on patrzy na mnie i taksuje, czy ja wiem, o czym mówię. Kiedy przychodzi do mnie budowlaniec, czeka wyraźnie, aż mu powiem: "Panie, i czego pan napie rda la sz tego tynku tutaj?". I tak dalej.

00


zet ~zet (Gość)07.03.2013 20:57

pewnie ze beda sie tam uczyc chetnie. pozniej technikum ,matura i wyjazd z Polski do krajów gdzie zyje sie normalniej i na sensownym poziomie nie wypruwajac sobie zył zeby starczyło od 1 do 1.

00


XARO ~XARO (Gość)07.03.2013 18:53

Cytuję:
uczniowie pozostają i podejmują pracę w Haeringu, bo to jedyny zakład, który proponuje taką pracę.


A gdzie nasze Polskie zakłady? Ilu pracowników Hareing jest w stanie wchłonąć? Czy dalej będziemy czekać aż zachód rozwiąże nasze problemy z bezobociem?

00


Polskie Realia ~Polskie Realia (Gość)07.03.2013 15:46

Cytuję:
Czy szkolnictwo zawodowe przeżywać będzie kolejny rozkwit?

Wątpliwa sprawa... Polski przemysł leży i kwiczy a miejsc pracy jak na lekarstwo... Wszyscy pracodawcy chcieliby najlepiej fachowców z doświadczeniem tylko skąd ich wziąć? Ci co konkretne zawody mieli i trochę odwagi wyjechali z tego padołu i nie zamierzają wracać np: spawacze, ślusarze, hydraulicy itp bo wolą pracować za 2 tys Euro i więcej a nie za 1.500zł... W magazynach też szału nie ma, to obozy pracy za 1.400zł i umowa zlecenie albo o dzieło... Tak wygląda polska Irlandia którą nam zrobili... By żyło się lepiej... Pytanie tylko komu???

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat