Śmieciowy pat trwa

Tydzień Trybunalski Piątek, 30 sierpnia 201324
Trzy piotrkowskie spółdzielnie mieszkaniowe – “Karusia”, “Barbórka” i Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa nadal nie przyjmują opłat za śmieci od swoich mieszkańców, twierdząc, że to obowiązek miasta.

Miasto nadal stoi na twardym stanowisku, że to spółdzielnie powinny przekazać Zarządowi Dróg i Utrzymania Miasta zbiorcze sumy od mieszkańców (obliczone według zbiorczych deklaracji) i... również nie przyjmuje pieniędzy od spółdzielców.

Tymczasem ci ostatni wpłacają pieniądze na konto ZDiUM, ale ich wpłaty nie są księgowane (czyli jest tak, jakby nie płacili). Bałagan z opłatami trwa nadal, a sprawa najprawdopodobniej zakończy się w sądzie.

Obie strony – i spółdzielnie, i miasto – przerzucają się argumentami – także prawnymi. Ale co z tego wynika dla mieszkańców bloków? Ci nadal nie do końca wiedzą, gdzie mają płacić za śmieci. - Spółdzielnie zawsze chciały przyjmować opłaty, ale bez narzucania odpowiedzialności zbiorowej – tłumaczy Jan Mokrowiecki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej “Karusia”. - SM Karusia nadal nie zbiera opłat za śmieci od mieszkańców bo prezydent miasta nie zgodził się, aby spółdzielnie przyjmowały opłaty w ramach porozumienia z miastem, chociaż wiele razy to proponowaliśmy – dodaje.

 

>>CZYTAJ RÓWNIEŻ: W TBS-ie nie płacą za śmieci<<


Co radzą trzy spółdzielnie swoim mieszkańcom, którzy chcieliby się jednak z obowiązku płacenia za śmieci wywiązać? - Radzimy mieszkańcom, aby wpłacali na rachunek bankowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM), czyli postępujemy zgodnie ze stanowiskiem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), które w pełni potwierdza zasadność i prawidłowość działania Spółdzielni w zakresie nieskładania deklaracji zbiorczych o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W naszej ocenie mieszkańcy wywiązali się z obowiązku płacenia za śmieci i dokonali wpłat na rachunek bankowy ZDiUM poza pojedynczymi przypadkami.

Wcześniej deklaracje swoich mieszkańców (ale indywidualne, a nie zbiorcze, jakich żądało miasto), spółdzielnie przekazały do ZdiUM. - Złożone przez mieszkańców indywidualne deklaracje (wraz ze zbiorczymi zestawieniami odrębnymi dla poszczególnych budynków i ze wskazaniem pojedynczych osób, które deklaracji do spółdzielni nie złożyły) zostały już w lipcu, mimo utrudnień ze strony urzędników, przekazane do ZDiUM odpowiedzialnego za odbiór odpadów w imieniu prezydenta miasta. Ale informowano nas, że przesłane przez spółdzielnie deklaracje nie zostały nawet rozpakowane – tłumaczy prezes Mokrowiecki.

Skoro i deklaracje, i duża część pieniędzy od mieszkańców spółdzielni do ZDiUM dotarła, to w czym problem? Ano w tym, że zdaniem przedstawicieli Urzędu Miasta zgodnie z prawem tych wpłat zaksięgować nie można. - Nadal nie przyjmujemy opłat od mieszkańców spółdzielni, ponieważ nie są oni właścicielami danego budynku. Gdybyśmy rozumowali tak jak spółdzielnia, to wtedy każdy właściciel musi mieć swój pojemnik na własne potrzeby. Wtedy możemy to jakoś zweryfikować i pobrać od właściciela opłatę - tłumaczy Anna Banaszczak, główna księgowa w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta. - Te opłaty, które mieszkańcy spółdzielni wpłacili na konto ZDiUM, będą najprawdopodobniej oddawane, ponieważ te indywidualne osoby nie są dla nas płatnikami, nie są w naszym systemie. To spółdzielnia jest zarządcą i właścicielem danej nieruchomości i to ona powinna przyjąć pieniądze od mieszkańców. Pieniądze wpłacone od mieszkańców spółdzielni zostały zaewidencjonowane jako wpływy do wyjaśnienia i będą oddawane lub rozliczane w systemie gospodarowania odpadów po rozstrzygnięciu sądowym zaistniałego sporu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mieszkaniec bloków ~mieszkaniec bloków (Gość)30.08.2013 15:13

Artykuł ukazał się w Tygodniu Trybunalskim w środę rano, przed ogłoszeniem na sesji Rady Miasta zmiany w traktowaniu mieszkańców bloków spółdzielni i dlatego niektóre informacje mogą być nieaktualne. Ale to właśnie oburzenie mieszkańców bloków spółdzielni (Piotrkowskiej Spółdzielnia Mieszkaniowej i Spółdzielnia Mieszkaniowej &#8220;Barbórka&#8221;) wyrażone w petycji do Rady Miasta i Prezydenta (wiem bo podpisałem) spowodowało zmiany w traktowaniu mieszkańców bloków spółdzielni - oby nie tylko do referendum.
TYLKO Spółdzielnia "Słowackiego" sprawnie załatwiła sprawę opłat za śmieci i jej mieszkańcy płacą: 2x za koszty obsługi administracyjnej pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi &#8222;Raz w stawce opłat ustalonej przez Radę Miasta (obejmującej też koszty obsługi administracyjnej) i drugi raz poprzez ponoszenie tych kosztów przez spółdzielnię, a w konsekwencji jej mieszkańców. W skali kilkunastu tysięcy lokali w blokach na terenie Piotrkowa Trybunalskiego przyniosłoby to miastu konkretne oszczędności kosztem właścicieli mieszkań, w tym w spółdzielniach. Zamiast kilkunastu tysięcy płatników miasto miałoby kilkunastu płatników, z których w ramach odpowiedzialności zbiorowej windykowałoby należności &#8221; - cyt. patrz wyżej artykuł. Rozumiem że Spółdzielnia "Słowackiego" płaci też Miastu za niepłacących do Spółdzielni bo złożyła deklaracje zbiorcze. Nie rozumiem, że z tego można być zadowolonym. Ja wolę płacić za siebie i cieszę się że jak pisze ~mtu &#8222;ZDiUM przyjmuje normalnie wpłaty od mieszkańców spółdzielni&#8221;. Oby nie tylko do referendum.
Pozdrowienia dla mieszkańców bloków :)

00


taki jeden ~taki jeden (Gość)30.08.2013 12:43

"RTP" napisał(a):
Tam jakoś ludzie płacą w czynszu opłatę za śmieci i każdy jest zadowolony i jest to zgodne z ustawą.


Nie w czynszu, ale na osobnych, imiennych blankietach. I mam nadzieję, że Spółdzielnia Słowackiego przelewa do UM tylko wpłacone przez spółdzielców kwoty. Windykacją zaległych należności niech się Urząd Miasta sam martwi.

00


RTP ~RTP (Gość)30.08.2013 10:24

Ja się zastanawiam dlaczego redakcja tak eksponuje oburzenie prezesa "Karusi", a nie przedstawia jak to sprawnie załatwiły sprawę opłat za śmieci inne spółdzielnie mieszkaniowe w Piotrkowie, np. "Słowackiego". Tam jakoś ludzie płacą w czynszu opłatę za śmieci i każdy jest zadowolony i jest to zgodne z ustawą.

00


mtu ~mtu (Gość)30.08.2013 10:08

ZDiUM przyjmuje normalnie wpłaty od mieszkańców spółdzielni.
Dzwoniłem przed chwilką i taką informację otrzymałem.
Nie wiem dlaczego takie informacje są podane w artykule

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat