Posłowie za utworzeniem Akademii Piotrkowskiej, ale...

Środa, 08 marca 202342
Podczas 73. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wśród omawianych kwestii znalazła się dyskusja na temat utworzenia Akademii Piotrkowskiej. Zdecydowana większość parlamentarzystów wypowiadała się przychylnie na temat tego pomysłu i deklarowała swoje poparcie. Ostatecznie wskutek zgłoszonych przez polityków poprawek, projekt ustawy został skierowany do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.
fot.: sejm.gov.pl / poseł Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej przedstawił rezultaty prac komisji, zajmującej się projektem ustawy o Akademii Piotrkowskiej fot.: sejm.gov.pl / poseł Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej przedstawił rezultaty prac komisji, zajmującej się projektem ustawy o Akademii Piotrkowskiej

 

Rozmowę na temat powołania do życia samodzielnej piotrkowskiej uczelni rozpoczął Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej, w tym przypadku pełniący rolę sprawozdawcy prac Komisji.

Projekt przewiduje utworzenie z dniem 1 czerwca 2023 roku nowej uczelni publicznej - Akademii Piotrkowskiej z filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim. W projekcie przewidziano rozwiązania, prowadzące do wyodrębnienia z mienia UJK składników majątkowych, wykorzystywanych przez filię oraz sukcesję ogółu praw i obowiązków Uniwersytetu, dotyczących filii.

Następnie swoje stanowiska w tej sprawie przedstawiły kluby oraz koła parlamentarne. Pierwszy głos zabrał przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

Społeczność piotrkowska jest jedną z najbardziej patriotycznych społeczności w Polsce. Klub PiS zdecydowanie popiera przyjęcie tej ustawy. Jej waga dla Piotrkowa, ale też dla całej Polski ma olbrzymie znaczenie. Jest realizacją głównej zasady Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie przywracania, zrównoważenia i wsparcia prowincji w stosunku do miast centralnych - mówił poseł Antoni Macierewicz.

 

W imieniu posłów Koalicji Obywatelskiej głos w tej sprawie zabrał lider ugrupowania na ziemi łódzkiej. Przekazał w czasie swojego wystąpienia, że zdaniem jego ugrupowania, stworzenie odrębnej uczelni w Piotrkowie Trybunalskim jest dobrym ruchem.

Ta ustawa zasługuje na poparcie. Piotrków to duże miasto w środkowej Polsce, które ma bogatą, ponad 800-letnią historię. Nie może umknąć naszej uwadze, że demografia w kraju zmienia się na niekorzyść. I właśnie tworząc samodzielny ośrodek akademicki w Piotrkowie Trybunalskim, możemy powstrzymać tendencję, że młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do wielkich aglomeracji, a potem nie wracają już do miejsc, gdzie są ich korzenie - przekonywał poseł Cezary Grabarczyk.

 

W dalszej części posiedzenia nadszedł czas na stanowisko klubu Lewicy. To zaprezentowała posłanka Anita Sowińska.

Myślę, że wato przypomnieć tu ponad 40-letnią historię piotrkowskiej uczelni. To dobry przykład współpracy i społecznego zaangażowania kadry uczelni i wielu samorządowców i społeczników. Od początku działalności, czyli roku 1981 to miejsce specjalizowało się w kształceniu nauczycieli i nauczycielek. Uczelnia konsekwentnie się rozwijała. Studenci otrzymali możliwość podejmowania nauki na kierunkach filologicznym, ekonomicznym, czy na historii. Jestem przekonana, że przyszły silny ośrodek akademicki w Piotrkowie Trybunalskim, przyczyni się do rozwoju regionu. Lewica popiera projekt ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej.

 

Na mównicę sejmową wrócił następnie Dariusz Klimczak. Tym razem przedstawił zdanie posłów Koalicji Polskiej na dyskutowany temat.

Dziękuję studentom, władzom i pracownikom uczelni oraz samorządowcom, wszystkim tym, którzy doceniają potencjał akademicki Piotrkowa. To także dzięki wam dzisiaj możemy podejmować te decyzje. Od 25 lat mówi się o tym, by Piotrków usamodzielnił się w zakresie szkolnictwa wyższego. Dzisiaj jest ku temu możliwość. Władze przyszłej Akademii planują uruchomienie nowych kierunków, współpracują z przedsiębiorcami i myślą o przyszłości. Uczelnia swoim zasięgiem obejmie wiele obszarów województwa łódzkiego i nie tylko. Klub Koalicji Polskiej popiera decyzję o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej - podsumował poseł Klimczak.

 

Nie wszyscy jednak okazali się zwolennikami utworzenia samodzielnego ośrodka akademickiego w Piotrkowie. Przekonaliśmy się o tym w czasie wystąpienia przedstawiciela Konfederacji.

Dlaczego my mamy się tym tematem zajmować w tym miejscu? Czemu mamy decydować jakie uczelnie powstaną w Piotrkowie? Tworząc w dzisiejszym systemie nową uczelnię piotrkowską, nie uszczęśliwiacie Piotrkowa, ani nie uświetniacie Rzeczypospolitej, ale mnożycie byty, które będą zarazę tęczową, różową, "postępacką" na Polaków transmitować. Chyba że tutaj w grę wchodzą też jakieś inne elementy. My, nie z braku życzliwości dla Piotrkowa i braci akademickiej, ale z przywiązania do zasad, sprzeciwiamy się temu, by w Warszawie decydowano, na jakie uczelnie łożone będą pieniądze z budżetu państwa - przekazał poseł Grzegorz Braun.

 

Tych wątpliwości nie podzielał kolejny prelegent, a zarazem przedstawiciel Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Nawiązując do poprzedniego wystąpienia, zapamiętałem coś, co było bardzo cenne. Chodzi o to, że takie właśnie uczelnie będą działały w poszanowaniu tolerancji na całej przestrzeni barw tęczy i to bardzo dobrze. Każda tego typu szansa, dla każdego młodego człowieka jest dobra. Wszyscy mieszkańcy Piotrkowa i regionu na pewno wyciągną z tego korzyść. My oczywiście poprzemy prezentowany projekt ustawy - mówił poseł Michał Gramatyka.

 

Na poparcie projektu zdecydowali się też członkowie Koła Parlamentarnego Wolnościowcy.

Wiedza i edukacja jest towarem, a edukacja i wiedza wyższa, towarem ekskluzywnym. Do tego powinniśmy dążyć, by w ten sposób była też traktowana przez studentów i ich rodziców, którzy przygotowują ich do tego, by mogli się znaleźć w takich uczelniach. Cieszę się, że powstaje ta uczelnia, ponieważ jeśli myślimy o tym, by w przyszłości wiedza była towarem, a uczelnie wyższe prywatnymi firmami, które oferują edukację, to łatwiej będzie przyszłą Akademię Piotrkowską przerobić na wolnorynkową uczelnię, która walczy o studenta i ma swoją ofertę, konkurencyjną względem innych uczelni, niż gdyby była takim wielkim molochem, który właśnie zostaje rozczłonkowany. Wolnościowcy poprą tę zmianę - skwitował poseł Artur Dziambor.

 

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do projektu ustawy poprawki, Sejm ponownie skierował go pod obrady Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Trzeba więc poczekać na jej zebranie się, a później dodatkowe sprawozdanie komisji oraz głosowanie.


Zainteresował temat?

7

8


Zobacz również

Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)08.03.2023 17:01

Taki projekt już był kilkanaście lat temu niestety upadł a szkolić socjologów i politologów to żaden zaszczyt i żadna uczelnia jeszcze jedno pytanie a skąd weźmiecie wykładowców, dobrych wykładowców

183


Hmmm ~Hmmm (Gość)08.03.2023 22:28

Szkoła to jedno, a miejsca pracy to drugie. Teraz co mamy? Markety, developera, niemiecki gigant, paru większych lub mniejszych przedsiębiorców. Nooo i ciepłe posadki w urzędach, mediatece, osir itd. Jak miasto chce utrzymać młodych w mieście i regionie, w którym jest jedną z najniższych płac? Pomysły na atrakcyjne miejsca pracy?

90


Ricardo ~Ricardo (Gość)08.03.2023 20:01

Na wybory cuda cudeńka. Skoro idzie straszny niż demograficzny w szkołach o którym mówił minister Czarnek to znaczy, że ta uczelnia może zostać w jakiejś perspektywie zmarginalizowana i z czasem przestanie istnieć z powodów czysto ekonomicznych. Większe szanse na przetrwanie widziałbym jednak w obecnym kształcie. No, ale kto zabroni politykom promować się przecież i tak podatnik i niewolnik polski wszystko uniesie i karku nie wyprostuje.

130


goœć_wiktor ~goœć_wiktor (Gość)08.03.2023 18:27

Gdzie aktualnie pracuje żona tego Pana????

100


Gabryś ~Gabryś (Gość)08.03.2023 18:25

Ja za mlodu to szlem do oksfordu ale roboty to nie ma w Piotrkowie dobrej itak

82


wojciech ~wojciech (Gość)08.03.2023 14:25

To miałoby sens gdyby to była uczelnia techniczna. Polsce potrzeba techników, inżynierów a nie monstrualnej ilości socjologów, filozofów i wszelkiej maści humanistów.

311


Zgrywus ~Zgrywus (Gość)08.03.2023 14:26

Harvard University of PT
później na kasę do biedronki,albo magazyny haha

210


A.B. ~A.B. (Gość)08.03.2023 14:37

Zamiast uniwersytetu powstanie kolejna powiatowa szkólka .która nie bedzie mogła doktoryzowac i habilitowac ..Ale to bedzie nasza Piotrkowska"Alma Mater.

172


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat