Wartość zadań należących do tej kategorii, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego wyniesie ponad 1 600 000 złotych. Dzięki głosom zaangażowanych mieszkańców biblioteka Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim wzbogaci się o dodatkowe książki – terapeutyczne oraz drukowane dużą czcionką. Zakupione zostaną też urządzenia umożliwiające odtwarzanie książek osobom niedosłyszącym i niedowidzącym oraz sprzęt wspomagający funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo dla wszystkich mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego organizowane będą spotkania z ekspertami i terapeutyczne warsztaty. Wszystko po to, by wspierać rozwój psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Nie spodziewaliśmy się, że książki terapeutyczne będą miały taki zasięg. Okazuje się, że chętnych na takie pozycje, warsztaty, spotkania ze specjalistami jest bardzo dużo, a nasze propozycje cieszą się ogromną popularnością. Widzimy, jak ważna jest terapia książką, nasza obecność i przede wszystkim Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego, który pozwolił nam realizować działania na rzecz zdrowia psychicznego naszych mieszkańców – mówi Ewa Grabowska z Biblioteki Pedagogicznej Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim.
To tylko jeden z wielu projektów, które będą realizowane w przyszłym roku ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Wśród zadań związanych z edukacją są też m.in. inicjatywy propagujące historię regionu, konkursy literackie, spotkania z ekspertami czy wystawy przybliżające sylwetki ważnych dla województwa postaci. Dzięki głosom mieszkańców organizowane będą też projekcje filmowe pod chmurką, otwarte koncerty, prezentujące twórczą różnorodność artystów z regionu oraz wystawy fotograficzne i malarskie czy wydarzenia i imprezy kulturalne. Nie brakuje też projektów nawiązujących do lokalnych tradycji – to na przykład warsztaty kulinarne i folklorystyczne, spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich, występy orkiestr dętych i promocja ich dziedzictwa czy twórcze zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zadań edukacyjnych i kulturalnych będzie realizowanych tak wiele, że na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie. Wszystko po to, by mieszkańcy Województwa Łódzkiego mogli próbować nowych rzeczy i rozwijać swoje pasje.
- Tych projektów związanych z kulturą i edukacją jest mnóstwo i cieszę się, że tyle tych wniosków zostało popartych. Najważniejsze jest to, że wybierają je mieszkańcy i to oni decydują, na co te pieniądze będą wydawane. To właśnie jest podstawowa idea Budżetu Obywatelskiego – to nie urzędnicy, nie samorządowcy, a sami obywatele wybierają, co jest dla nich najbardziej atrakcyjne, oni najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby w ich okolicy – mówi Artur Ostrowski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
- Liczymy na to, że nasza aktywność w regionie się zwiększy, również przez to cenne narzędzie, jakim jest Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego. Będziemy zabiegać o to, by nasze instytucje miały coraz więcej do zaproponowania mieszkańcom – mówi Jacek Sokalski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego to projekt jedyny w swoim rodzaju. Pozwala mieszkańcom wziąć sprawy w swoje ręce. W tym roku mogli wybierać spośród 180 dopuszczonych do głosowania projektów. Na realizację 152 zwycięskich zadań Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 8 milionów złotych. W głosowaniu wzięło udział ponad 58 000 osób.