Rada Miasta w Piotrkowie Trybunalskim uchwały dotyczące dwóch szkół przegłosowała 29 lutego 2012 roku. 11 kwietnia wojewoda łódzki uznał je za niezgodne z prawem, co potwierdza Zygmunt Chabowski z Biura Wojewody. - Pani wojewoda podjęła decyzję, w której stwierdziła nieważność uchwały Rady Miasta. Uzasadnienie zazwyczaj w takich przypadkach jest takie, że nie ma podstaw prawnych do podjęcia takiej uchwały. Uchwała jest nielegalna - mówił w czwartek (12 kwietnia) Z. Chabowski, który poinformował nas, że w ocenie wojewody nieważne są 2 uchwały: zarówno ta o zmianie siedziby IV LO, jak i ta zmieniająca siedzibę Szkoły Podstawowej nr 10.
- Tego typu decyzje o przeniesieniu siedzib szkół nie mogą być podjęte w ramach uchwały - podaje Biuro Wojewody. - Teoretycznie prezydent, w ramach systemu prawnego, może podjąć taką decyzję, ale nie w formie uchwały Rady Miasta. 29 lutego piotrkowscy radni podjęli w sumie cztery uchwały: o zmianie siedziby SP 10, o zmianie siedziby IV LO, w sprawie ustalenia planu sieci i granic obwodów publicznych szkół podstawowych, a także w sprawie zmiany uchwały Rady (z 2001 roku) “w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie Trybunalskim”.
Elżbieta Staszyńska (dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego) w rozmowie ze Strefą FM zapowiada zaskarżenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego także uchwał o zmianie sieci szkół. - Rozstrzygnięcie nadzorcze wstrzymuje wykonanie uchwały. Zmiana siedzib tych dwóch szkół następowała uchwałami Rady Miasta. Ich wykonanie zostało wstrzymane do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia, ewentualnie sporu, jaki między organem nadzoru a organami miasta zawisłby w sądzie - mówi urzędniczka. A to oznacza, że do tego momentu prezydent Piotrkowa nie może przenieść szkół. - Ja wiem, że są uchwały w sprawie zmiany obwodów tych szkół, natomiast każda z tych uchwał dotycząca obwodów jest konsekwencją uchwał w sprawie zmiany siedzib. Biorąc pod uwagę ich kolejność, to najpierw jest zmiana siedziby, a potem jest zmiana obwodu. Dla czystości wojewoda zaskarży uchwały dotyczące zmiany obwodów do Sądu Administracyjnego. Ta uchwała jest niewykonalna - dodaje Elżbieta Staszyńska.
Co na to Urząd Miasta w Piotrkowie? - W naszej ocenie sytuacja nie ulega zmianie - stwierdza wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek. - W związku z różnymi interpretacjami zapisów Ustawy o systemie oświaty, z ostrożności przedstawiliśmy Radzie dwa projekty uchwał. Jeden dotyczący zmiany uchwały w przedmiocie ustalenia sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych, która ma kluczowe znaczenie w sprawie. Drugi dotyczył zmiany samej siedziby szkoły. Wcześniej zastanawialiśmy się, czy ta uchwała jest potrzebna. Jednak, tak jak mówiłem, z samej ostrożności procesowej, zdecydowaliśmy się przedstawić dwa projekty uchwał, licząc się z tym, że wojewoda może mieć w tej sprawie odmienne zdanie. I tak się stało. Wojewoda uznał, iż brak jest podstawy prawnej do podjęcia w tym przedmiocie uchwały przez Radę Miasta, co oczywiście należy tłumaczyć w ten sposób, że w akcie powołującym szkołę powinna nastąpić zmiana siedziby, a ponieważ statut został już nadany przez Radę, to zmiana tego statutu powinna nastąpić przez podjęcie uchwały przez Radę Pedagogiczną.