Piotrków: PCK nie chce już dokładać do noclegowni

Tydzień Trybunalski Piątek, 13 listopada 200911
Piotrkowski Polski Czerwony Krzyż, który do tej pory prowadził schronisko dla bezdomnych przy ulicy Belzackiej w Piotrkowie, nie chce już prowadzić placówki. Jaki jest powód rezygnacji i co stanie się z piotrkowskimi bezdomnymi?

- Nie rezygnujemy, wypełniamy tylko umowy, które są zawarte do końca roku. Pierwsza z nich dotyczy użyczenia budynku, a druga dotyczy zapewnienia miejsc noclegowych dla bezdomnych w noclegowni o standardzie schroniska. Jeżeli zostanie ogłoszony konkurs na składanie ofert, to zapoznamy się z nim i Zarząd Rejonowy PCK zdecyduje, czy przystąpimy do niego. Ponadto jest jeszcze niejasna sytuacja z samym obiektem noclegowni przy ulicy Belzackiej 48.

 

Komendant miejski PSP przedłużył wykonanie decyzji likwidacji zagrożeń pożarowych do 31 grudnia tego roku. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o natychmiastowym opuszczeniu budynku. Sami zmniejszyliśmy zagrożenie, przenosząc pensjonariuszy na parter. Od Agencji Mienia Wojskowego otrzymaliśmy łóżka piętrowe, a od piotrkowskiego aresztu brakujące materace - mówi Jan Kaźmierczak, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Piotrkowie.

 

Podkreśla jednocześnie, że zabezpieczenie lokum dla bezdomnych to zadanie każdej gminy.
- Dlaczego PCK ma do tego dokładać? Robiliśmy to przez 12 lat. Poza naszym 20-procentowym udziałem wchodziliśmy w krajowe programy, z których uzyskaliśmy w każdym roku od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych - dodatkowych pieniędzy na schronisko i bezdomnych. Potrzeby na prowadzenie takiej placówki są duże. Wydatki w noclegowni są takie, jak w każdym domu, tylko mieszkańców jest więcej. Trzeba płacić za wodę, ścieki, energię, gaz, wyżywienie, odzież, środki czystości, rachunek telefoniczny i oczywiście wynagrodzenie dla pracowników - mówi Jan Kaźmierczak.

 

Prezes PCK informuje, że w pierwszych latach funkcjonowania dotacja na noclegownię z budżetu miasta była dość wysoka - około 130 tys. złotych. W 2004 roku wynosiła 60 tys. a w kolejnych latach na prośby Zarządu Rejonowego PCK dokładano i w bieżącym roku wynosi ona 100 tys. zł.
- W dotychczasowych umowach zawarty był wymóg zobowiązujący Zarząd Rejonowy PCK do zabezpieczenia swojego udziału w wysokości 20 procent do kwoty dotacji z Urzędu Miasta. W 2009 roku było to 25 tys. zł, oczywiście w gotówce, nie w żadnych udziałach rzeczowych. Tak stawiało sprawę miasto. Za takie pieniądze możemy prowadzić szeroką działalność statutową PCK, a noclegownia to w stu procentach zadanie gminy - mówi Jan Kaźmierczak.

 

Jaki los czeka noclegownię dla bezdomnych, skoro Zarząd Rejonowy PCK zastanawia się nad odstąpieniem od prowadzenia schroniska?

 

Więcej w najnowszym numerze (46) "Tygodnia Trybunalskiego".


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

...obserwator... ~...obserwator... (Gość)13.11.2009 12:55

Pomoc osobom bezdomnym jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym . Oznacza to, iż gmina ma obowiązek wygospodarować środki finansowe na różnego rodzaju formy wsparcia osób bezdomnych.
Świadczenia, z których można skorzystać w takiej sytuacji, są szczegółowo wyliczone w ustawie i obejmują:.
* przyznanie schronienia - w domu dla bezdomnych, schronisku, noclegowni;
* wydanie posiłku - w jadłodajniach i stołówkach dla bezdomnych, ubogich;
* zaopatrzenie w niezbędne ubranie;
* interwencję kryzysową (świadczenie specjalistycznych usług, zwłaszcza psychologicznych, prawnych, hotelowych, które są dostępne całą dobę - osobom bądź rodzinom będącym ofiarami przemocy lub znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej - w celu zapobieżenia powstawania lub pogłębiania się dysfunkcji tych osób, rodzin);
* usługi opiekuńcze (przysługują osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości również zapewnienie kontaktów z otoczeniem);
* sprawienie pogrzebu;
* wypłatę zasiłku stałego (1 maja 2004 r. zasiłek stały z ustawy o pomocy społecznej zostanie zastąpiony przez świadczenie pielęgnacyjne wprowadzone przez ustawę o świadczeniach rodzinnych);
* wypłatę zasiłku okresowego z pomocy społecznej;
* wypłatę zasiłku celowego na pokrycie niezbędnych potrzeb życiowych np. kosztów leków i leczenia, możliwy także w formie biletu kredytowanego

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat