Nowocześniej czy taniej?
Nowoczesnej technologii renowacyjnej trzymano się choćby podczas remontu placu Czarnieckiego. - Zastosowano tam rękawy (metodę bezwykopową), mimo że była rozbierana nawierzchnia drogi. Sądzę, że była tam możliwość wykonania nowej kanalizacji tradycyjnymi metodami, a tym samym szansa na pomniejszenie kosztów inwestycji – mówi Jan Dziemdziora – radny Rady Miasta, który zainteresował się sprawą.
- Podobny rękaw epoksydowy założono również na części Narutowicza, gdzie akurat planowana jest przebudowa całej ulicy (w celu wyeliminowania zalewania kamienic w tym rejonie). Czy w tym przypadku nie można było poczekać na wykonanie modernizacji kanalizacji tradycyjną metodą? To brak racjonalnego działania. Kanalizacja na Narutowicza nie posiada odpowiednich spadków, a planowana jest przecież przebudowa tej ulicy, żeby wyeliminować przypadki zalewania kamienic w tym rejonie. Rękaw (czyli m.in. uszczelnienie wnętrza kanału i poprawa jego przepustowości – przyp. red.) niewiele tutaj pomoże. Można przypuszczać, że są to wyrzucone pieniądze mieszkańców – mówi Jan Dziemdziora. - Poprosiłem magistrat o udzielenie szczegółowej informacji na temat inwestycji już wykonanych i planowanych w najbliższej przyszłości z zastosowaniem metody bezwykopowej. W zależności od treści odpowiedzi rozważam skierowanie sprawy do Komisji Rewizyjnej, ponieważ podejrzewam, że mamy tu do czynienia z szastaniem pieniędzmi – dodaje Dziemdziora.
Nie chcą zablokować miasta
Piotrkowski magistrat zaznacza, że przy wykonywaniu renowacji kanałów nie stosuje rękawów epoksydowych, które są dużo droższe. - Stosowane są rękawy poliestrowe z włókna szklanego. Renowacja kanalizacji sanitarnej w naszym projekcie nie jest wykonywana “przy okazji” remontów ulic i placów, tylko jest odrębnym zadaniem, którego zakres rzeczowy został ustalony pierwotnie w 2004 roku i lekko zmodyfikowany w 2007 i 2009. Renowacja kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej w projekcie Modernizacja i Rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Piotrkowie Trybunalskim przewiduje wykonanie renowacji 13,4 km kanalizacji ogólnospławnej (sanitarnej) i 1,2 km kanalizacji deszczowej - głównie w centrum miasta. Przygotowując program funkcjonalno-użytkowy dla tego zadania, mając na względzie tak szeroki zakres i stan kanałów, miasto brało pod uwagę przede wszystkim koszty i czas wykonania prac – a co za tym idzie uciążliwość dla mieszkańców – tłumaczy Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
***
Bezwykopowa metoda renowacji kanałów z użyciem rękawa ma za zadanie przede wszystkim uszczelnić go i poprawić jego przepustowość. Zastosowanie rękawów epoksydowych zapobiega powstawaniu osadów i tworzy ze starym przewodem jednolitą całość.
***
- Renowacji poddawane są nie tylko kanały główne przebiegające niejednokrotnie w jezdniach, ale także studzienki oraz przyłącza do nieruchomości. Taki zakres prac wykonywany metodą tradycyjną spowodowałby zablokowanie całego miasta (włącznie z komunikacją miejską), ponieważ konieczne byłoby zamknięcie tych kilkunastu ulic. Ponadto czas wykonania całego zakresu byłby wielokrotnie dłuższy – przekonuje Elżbieta Jarszak. - Jeżeli chodzi o plac Czarnieckiego - roboty realizowane były w ramach dwóch różnych projektów (inne finansowanie, inni wykonawcy). Stan kanału pozwalał na zastosowanie rękawa. Wymiana kanału metodą tradycyjną uniemożliwiłaby lub znacząco wydłużyłaby wykonanie inwestycji przewidującej przebudowę całego placu Czarnieckiego wykonywanego w ramach projektu Trakt Wielu Kultur. Na to nie mogliśmy pozwolić, ponieważ Trakt realizowany jest przy udziale pieniędzy unijnych, a rozliczenie dotyczy nie tylko finansowania, ale także terminu wykonania prac. Dzięki zastosowaniu metody bezwykopowej udało się wykonać skutecznie równolegle obie inwestycje, zachowując możliwość przejazdu. W przeciwnym razie nie byłoby to możliwe - ruch w obu kierunkach byłby zablokowany – tłumaczy koordynator.
Czas to pieniądz?
Urząd Miasta przyznaje, że stosowana metoda jest rzeczywiście bardzo nowoczesna, ale i tańsza od metody tradycyjnej. - Według szacunków inżynierów wykonanie całego zakresu renowacji (sieci główne i przyłącza) przy uwzględnieniu głębokości i miejsca (jezdnia), położenie sieci metodą bezwykopową jest nawet o 40% tańsze. Nie bez znaczenia jest to, że metoda ta jest szybka, nieuciążliwa i jak potwierdzają badania wykonanych już kanałów, skuteczna, czyli kanały po renowacji są szczelne i wytrzymałe – zaznacza Elżbieta Jarszak. - Z kolei termin realizacji inwestycji na ul. Narutowicza (polegającej na przebudowie ulicy, w tym renowacja kanalizacji sanitarnej w ul. Narutowicza) nie jest jeszcze znany. Natomiast całe zadanie w naszym projekcie musi zakończyć się najpóźniej do końca lipca 2012 roku. Według opinii inżyniera kontraktu stan kanału, po przeanalizowaniu inspekcji telewizyjnej, nadaje się do zastosowania metody bezwykopowej – dodaje.
Niezależni eksperci przekonują jednak, że metody bezwykopowe są skuteczne, ale wcale nie tańsze i niestety nie zawsze można z nich skorzystać. - Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy modernizację kanalizacji przeprowadzić. Metoda bezwykopowa jest na pewno bardzo atrakcyjna w centrach miast. Odcinek kilkusetmetrowy można wykonać w ciągu kilku dni. Poza tym do tego nie potrzeba żadnych projektów, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Natomiast warto zaznaczyć, że przy kompleksowej modernizacji drogi jak najbardziej można pomyśleć o tradycyjnej wymianie sieci. W niektórych przypadkach jest to skuteczniejsze - mówi Piotr Staliński z poznańskiej firmy, ekspert bezwykopowych renowacji sieci kanalizacyjnych.
Znawca tematu zaznacza, że nie zawsze i nie wszędzie nowoczesną technologię można zastosować. - Technologie bezwykopowe dają przede wszystkim zysk w postaci czasu. Renowację kanału można przełożyć również na później – np. na inny rok budżetowy, ponieważ nie wymaga ona wiele zachodu. Wykonuje się ją spokojnie np. już po zakończeniu prac na powierzchni drogi. Koszty wykonania kanalizacji metodą tradycyjną i bezwykopową są porównywalne (metr kanalizacji – rura o przekroju 25 cm – to koszt 550 - 600 zł; podobny jest koszt rękawa). Przy czym sugerowałbym stosowanie rękawów z żywicami epoksydowymi, ponieważ rozporządzenie ministra zdrowia wskazuje na bezpieczeństwo tych materiałów. Po drugie stosowanie tego typu rękawów wyklucza powstawanie zmarszczek w rękawach. Kanał z takim materiałem jest również o wiele bardziej wytrzymały – dodaje Staliński.
Dla mieszkańców, szczególnie tych z ul. Narutowicza, liczy się z pewnością jedno – żeby zastosowana metoda była skuteczna. Czy tak będzie – czas pokaże.