... a jeden z najzdolniejszych uczniów palcówki zdobył aż 28 nagród. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie w kwietniu kończy 45 lat.
W piotrkowskiej Szkole Muzycznej kształci się rocznie około 250 uczniów, którzy swoje talenty rozwijają pod bacznym okiem 40-osobowej kadry pedagogicznej. Uczniowie grają na fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, saksofonie, akordeonie, gitarze i perkusji. Grają, i to z powodzeniem. Nagrody w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, stypendia ministra kultury, marszałka województwa czy nagrody artystyczne prezydenta Piotrkowa to tylko kilka z całej puli sukcesów, jakie odnoszą. Przez 45 lat uzbierała się niemała liczba. Rekordzistą w tej dziedzinie jest Przemek Wojciechowski, który na akordeonie “wygrał” 28 nagród.
Imponująca aktywność
- Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej i jej wielkiemu zaangażowaniu szkoła nieprzerwanie odnosi sukcesy - od szczebla regionalnego, po międzynarodowy. Zgodnie z wyznaczoną przez siebie misją, by rozpoznawać i rozwijać muzyczne zdolności dzieci i młodzieży, wykształciła już wielu uczniów, którzy biorąc udział w konkursach, przyczynili się do wypracowania wysokiej rangi szkoły w Polsce - mówi Ewa Kamińska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie.
Jak podkreśla dyrektor placówki, nie sposób wymienić wszystkich sukcesów uczniów i ich nauczycieli. Wymienia te najważniejsze z okresu ostatnich czterech lat.
- Bardzo ważne i prestiżowe nagrody na konkursach międzynarodowych otrzymali: Przemysław Wojciechowski (klasa akordeonu Daniela Baranowskiego), Ewa Baranowska (klasa fortepianu Anny Juszczak, Justyna Bidler, klasa skrzypiec Tomasza Guza), Katarzyna Mielczarek i Damian Kuźmierczyk (klasa gitary Sławomira Biernackiego), Weronika Kaźmierczak (klasa skrzypiec Tomasza Guza), Paweł Ściebor (klasa akordeonu D. Baranowskiego), Oskar Strukiel-Piotrowski, Krzysztof Stępień i Kacper Stawski (klasa gitary Mirosława Drożdżowskiego) - mówi Ewa Kamińska.
W ciągu ostatnich czterech lat uczniowie szkoły z Piotrkowa zdobyli 25 nagród pierwszego stopnia. Ponad pięćdziesiąt było tych drugiego, trzeciego stopnia oraz wyróżnień. Bardzo bogata jest też lista nagród i wyróżnień dla uczniów biorących udział w konkursach na szczeblu regionalnym.
O imponującej aktywności piotrkowskiej Szkoły Muzycznej mówią też szczególne osiągnięcia uczniów, które zostały docenione przyznaniem stypendiów ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wieloma stypendiami marszałka województwa łódzkiego oraz stypendiami artystycznymi prezydenta miasta Piotrkowa.
- Szkoła do swoich osiągnięć może dopisać także sporą liczbę wychowanków kształcących się na wyższych uczelniach muzycznych - dodaje Ewa Kamińska.
Kreatywność szkoły
Państwowa Szkoła Muzyczna w Piotrkowie od lat jest również organizatorem wielu znaczących imprez muzycznych: konkursów, festiwali, warsztatów i seminariów metodycznych, także o zasięgu ogólnopolskim.
- Organizujemy Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego (od 1992 r.) z udziałem znakomitego jury, m.in.: prof. Bronisława Kawalla, prof. Barbary Hesse-Bukowskiej, prof. Waldemara Wojtala, Karola Radziwonowicza oraz Marka Drewnowskiego. Bardzo ważny jest też Ogólnopolski Festiwal Klarnetowy organizowany od 1994 roku, również z udziałem wspaniałych jurorów. Nasza szkoła organizuje też imprezy na szczeblu regionu łódzkiego. Wymieniłabym tu m.in.: Regionalny Konkurs Akordeonowy, Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny, Piotrkowskie Spotkania Fletowe, Warsztaty Orkiestrowe, Regionalne Seminarium Pianistyczne czy konkurs z wiedzy o Fryderyku Chopinie - mówi Ewa Kamińska.
Z organizacji tych imprez szkoła wywiązuje się bardzo dobrze, dlatego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie często zleca piotrkowskiej placówce organizacje przesłuchań regionalnych lub makroregionalnych.
Ośrodek kulturotwórczy w mieście i regionie
Główna misja piotrkowskiej Szkoły Muzycznej to, jak twierdzą jej pedagodzy, budzenie potrzeby obcowania z muzyką. Nie jest to trudne, jeśli w auli szkoły koncertują tak znakomici artyści, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Karol Radziwonowicz, Gary Goodman czy Nicola Hall.
- Tej rangi muzycy goszczący w naszej szkole to doskonały wzorzec dla młodych adeptów sztuki muzycznej i źródło pięknych doznań artystycznych dla mieszkańców miasta i okolic - mówi dyrektor PSM w Piotrkowie.
Dzięki współpracy szkoły z Piotrkowskim Towarzystwem Muzycznym i Stowarzyszeniem Przyjaciół Ognisk Artystycznych, odbywają się koncerty z cyklu “Piotrkowskie Wieczory Muzyczne”. Do tradycji należy też organizowany co roku Festiwal Letni i Wieczór Kolęd z udziałem uczniów i nauczycieli piotrkowskiej placówki. Razem z Piotrkowskim Towarzystwem Muzycznym od kilku lat organizowana jest impreza o zasięgu międzynarodowym pod nazwą Partnerskie Muzykowanie.
- Ta impreza to dowód na to, że muzyka jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym dla wszystkich, bez względy na dzielące granice - dodaje Ewa Kamińska.
Na 45- lecie remont budynku
W tym roku długoletnie starania dyrektor Ewy Kamińskiej zaowocowały otrzymaniem środków finansowych na rozpoczęcie remontu elewacji budynku.
- W 2009 roku dzięki pomocy prezydenta Krzysztofa Chojniaka, który zapewnił szkole wkład własny do aplikowania o środki z programu operacyjnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Z otrzymanych środków szkoła zrealizowała projekt remontu elewacji. Wspaniale się składa, że wiadomość o środkach przyznanych na remont zbiegła się z jubileuszem 45-lecia szkoły - dodaje Ewa Kamińska.
***
1 września 1966 r. rozpoczęła w Piotrkowie działalność Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Naukę podjęło wówczas 66 uczniów. Mieściła się w lokalu przy ul. Słowackiego 13. W tym kształcie szkoła istniała do 1980 r., kiedy to z dniem 1 września zaczęła funkcjonować jako Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
Na początku lat 80. do Piotrkowa przyjechał spadkobierca pałacyku Rudowskich - Witold Rudowski, aby notarialnie przekazać rodzinną posiadłość miastu. Jako zagorzały meloman wyraził życzenie, aby z tej darowizny skorzystała Szkoła Muzyczna. Od 1989 r. pałacyk stał się jej siedzibą. Pierwszym dyrektorem szkoły był Ryszard Rychlik, kolejnymi - Jerzy Patora, Małgorzata Rosińska i od 2000 roku do dziś Ewa Kamińska.