Odcinek Słowackiego zamkną na cztery miesiące

Tydzień Trybunalski Czwartek, 10 marca 201153
Od soboty zamknięta zostanie dla ruchu na cztery miesięcy ulica Słowackiego w Piotrkowie na odcinku od ul. Sienkiewicza do placu Kościuszki. Powód to prace modernizacyjne w ramach projektu “Trakt Wielu Kultur”.
fot. J. Mizerafot. J. Mizera

Na odcinku głównej ulicy miasta, od ul. Sienkiewicza do placu Kościuszki, wymieniona zostanie kanalizacja sanitarna, przyłącza wodociągowe i przykanaliki kanalizacji deszczowej. - W ramach inwestycji, na podstawie porozumienia z Mazowiecką Spółka Gazownictwa, ułożony zostanie także nowy gazociąg. Po wymianie wszystkich mediów, na plac budowy wejdą drogowcy, którzy wykonają nową podbudowę i warstwę konstrukcyjną drogi, wymienią krawężniki i chodniki, wybudują nowe zjazdy do posesji i miejsca parkingowe, a na zakończenie położą nowy asfalt na całym remontowanym odcinku. Prace modernizacyjne mają zakończyć się w lipcu - informuje Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.

W związku z remontem wystąpią utrudnienia w ruchu. Objazd zamkniętej części ulicy poprowadzony zostanie ulicami Sienkiewicza i Narutowicza oraz Wojska Polskiego. Zmieni się także trasa autobusów MZK i minibusów.

W związku z pracami modernizacyjnymi ul. Słowackiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do pl. Kościuszki, mieszkańcy remontowanego fragmentu ul. Słowackiego posiadający “Abonament Mieszkańca”, na czas trwania prac, na podstawie abonamentu mogą parkować auta w każdym innym miejscu Strefy Płatnego Parkowania bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Autobusy linii 0 i 6 w kierunku ul. Rolniczej oraz Wierzei od przystanku POW - Dworzec PKP pojadą ul. Słowackiego, a następnie objazdem ul. Sienkiewicza bezpośrednio do przystanku Sienkiewicza – hala i dalej bez zmian.
Autobusy linii 1 w kierunku lotniska od przystanku POW - dworzec PKP kursować będą ul. Słowackiego, a następnie objazdem ul. Sienkiewicza, Al. Kopernika, pl. Kościuszki, ul. Stronczyńskiego, Wojska Polskiego do przystanku Wojska Polskiego – Zamurowa i dalej bez zmian.
Autobusy linii 2, 4, 5, 7, 8 i 9 w kierunku ul. Rakowskiej, Wierzei, Szpitala Rejonowego oraz Podola, od przystanku POW - dworzec PKP pojadą ul. Słowackiego, a następnie objazdem ul. Sienkiewicza, Al. Kopernika, po czym autobusy linii 2, 4, 7 dojadą do przystanku Al. Kopernika – al. 3 Maja i dalej bez zmian, natomiast linie 5, 8, 9 skręcą w al. 3 Maja i wrócą na swe stałe trasy.
W kierunku pętli zlokalizowanych w północno-zachodniej części miasta, tj. osiedle Słowackiego, FMG Pioma, Wronia, Nowowiejska:
- autobusy linii 0, 2, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 od skrzyżowania Al. Kopernika i 3 Maja kursować będą objazdem poprowadzonym pl. Kościuszki, ul. Stronczyńskiego, Wojska Polskiego do ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie zawrócą i podjadą na przystanek POW - dworzec PKS i powrócą na swe stałe trasy;
- autobusy linii 1 w kierunku Szczekanicy od przystanku Wojska Polskiego – Cmentarna do przystanku POW - dworzec PKS kursować będą wytyczonym objazdem dla w/w linii MZK.

Powyższe trasy objazdu zalecane są także dla miejskiej komunikacji minibusowej.
Na trasie objazdu obowiązywać będą przystanki: Al. Kopernika – Próchnika i ul. Wojska Polskiego – Cmentarna.

 

AS

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (53)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

orka ~orka (Gość)13.03.2011 18:12

"Marcin-Majewski" napisał(a):
Dla p. Lareckiego gniazdem prędzej jest Moskwa niż Piotrków, także bym nie histeryzował.


Sam sobie przeczysz, bo jednak histeryzujesz. W kolejnym wpisie Phenian wstawisz. Ale co następnie? Księżyc?
Czy was wszystkich w tych piotrkowskich kanapowych prawicach - rozdrobnionych, rozczłonkowanych, skłóconych, swarliwych i nienawidzących się nawzajem (i nienawidzących resztę świata) zupełnie już pogięło, tak doszczętnie, jak tego samozwańczego ojca założyciela "trybunalskiej" prawicy?
Panowie oszołomowie! Te wasze śmieszno-żałosne, kabaretowo-jarmarczne, cyrkowo-kościelne "prawice" to nawet koło prawdziwej prawicy nie leżały! Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić, napiszę za Józefem Piłsudskim.

00


orka ~orka (Gość)13.03.2011 17:45

"Piotr-Wlostowic" napisał(a):
Felieton (tak w ogóle)


Felieton to rodzaj pisania skierowany do czytelnika bardziej wyrobionego. Nie trafi do każdego czytającego.
Z kolei takie felietony (przeglądy) tygodniowe będące swoistym podsumowaniem wydarzeń społeczno-politycznych w mieście są czytelne w pełni tylko dla tych, którzy tym życiem społecznym czy politycznym się interesują i dość uważnie je obserwują. Jeżeli piotrkowska gazeta z takim felietonem znajdzie się np. w ręku mieszkańca Łodzi czy Kielc, to nie zrozumie on wiele albo nawet i nic. Nie będzie bowiem miał punktów odniesienia.
Pojawienie się rubryki "Bez ściemniania" można tłumaczyć tym, że kolejne medium (późno bo późno) zwija parasol ochronny nad miejscową władzą. Tak, jak i skończył się w największych krajowych mediach prywatnych czas ochronny dla ekipy PO z Tuskiem. Komorowskiego już teraz lepiej obrabiają medialnie, aniżeli robili to ze śp. Kaczyńskim.
Trzeba było nie robić zamachu na fundusze emerytalne, w których media mają niewyobrażalne udziały. Stąd wendetta mediów (GW, TVN, POLSAT). Wiadomo, że nie politycy rządzą, tylko media (także i toruńskie radio). Media - wcale nie czwarta władza, lecz pierwsza. A mediami kręcą służby specjalne, jak wszędzie na świecie. W Polsce dodatkowo służby specjalne i agenci służb te media stworzyły. Nie inaczej w Piotrkowie się sprawy mają.

00


klet ~klet (Gość)13.03.2011 15:55

"Panie-Piotrze-W." napisał(a):
Tym prostakom od pobożnego nie da się do łba włożyć wiedzy o której pan pisze. Za wysokie progi. Ta swołocz jest wyłącznie nastawiona na usprawiedliwianie czerwonego cwaniaka Chojniakowego i jego otoczenia. Ale już niedługo..........


Dobrze powiedziane. Ja nie mogę pojąć jak można być tak ślepo bezmyślnie głupio zapatrzonym na jednego Guru, który w sumie i tak nic nie robi poza psuciem i marnowaniem podatków i majątku społeczeństwa piotrkowskiego.

00


Panie Piotrze W. ~Panie Piotrze W. (Gość)13.03.2011 14:23

Tym prostakom od pobożnego nie da się do łba włożyć wiedzy o której pan pisze. Za wysokie progi. Ta swołocz jest wyłącznie nastawiona na usprawiedliwianie czerwonego cwaniaka Chojniakowego i jego otoczenia. Ale już niedługo..........

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)13.03.2011 13:33

"+40" napisał(a):
'zły to ptak co własne gniazdo kala'


Dla p. Lareckiego gniazdem prędzej jest Moskwa niż Piotrków, także bym nie histeryzował. Zresztą zapewniam, że gdyby wybory wygrał Marek Mazur to felietony Pana Lareckiego opiewały by Miasto i działalność Pana Mazura, nawet gdyby Pan Mazur kazał wyburzyć Miasto i teren wysypać solą.

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)13.03.2011 00:49

"sunami" napisał(a):
Panie Aman! Artykuł jest beznadziejny. Został posklejany z komentarzy na tym forum. A Pan tak ciągle ciśniesz....


"Aman" napisał(a):
Proszę panie Sunami, nikt nie broni panu posklejać i opublikować własnego artykułu. Będziemy czekać z zaciekawieniem. Gość pisze prawdę, a jak komuś z magistratu się to nie podoba, to niech wyjdzie oficjalnie, z imienia i nazwiska, niech powie, że się nie zgadza. Nawet jak posklejał to z naszych wypowiedzi, to my je tutaj przedstawiając, godzimy się na ich wykorzystanie. Sam zacytowałeś moją wypowiedź. Czy miałeś na to zezwolenie? Ja Ci jej nie udzieliłem. Ale tutaj są takie zasady. Jeżeli jesteś tutaj pierwszy raz, to mogłeś nie wiedzieć. Poza tym, to ktoś musi cisnąć. Jest tutaj jeszcze kilka takich osób. Ja się tego nie wstydzę. Władzy trzeba patrzeć na ręce. Jeżeli jesteś jednak z władzą za pan brat, to widzisz wszystko zupełnie z innej perspektywy.


Felieton (tak w ogóle) - /będzie przydługo i nudnawo/
Żaden inny gatunek publicystyczny nie jest tak skrajnym przejawem indywidualności, manifestowanej całemu światu odrębności, jak właśnie felieton.
Felieton (fr. feuilleton - zeszycik, odcinek powieści), specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający - często skrajnie złośliwie, osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne "prześlizgiwanie" się po temacie. Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku na łamach francuskiego "Journal des Debats".
Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie, zwanej kolumną felietonową.
Do felietonów zaliczane są również stałe rubryki zawierające rysunki satyryczne (tzw. felietony rysunkowe).
Uwaga: używany w żargonie telewizyjnym termin "felieton filmowy" nie ma nic wspólnego z felietonem jako takim - nazywa się tak każdą wstawkę (dokrętkę) filmową do programu, nawet niekoniecznie publicystycznego.
(Wikipedia)
Lektura kawałka zwanego felietonem - bodaj najtrudniejszego - zarówno do napisania, jak i do przełknięcia - wymaga od czytelnika ogólnego wyrobienia i oczytania. Jeśli ktoś tych podstawowych wymogów nie spełnia, to z całą pewnością uzna za zmarnowany swój czas poświęcony czytaniu wymysłów autora.
Felieton jest gatunkiem publicystycznym, poruszającym aktualne problemy, godne uwagi i komentarza. Musi on zwrócić uwagę czytelników na konkret i wciągnąć ich w rozwiązanie problemu. Dobór środków stylistycznych i kompozycja tekstu pozwala nadać felietonowi znamiona literackości. Zatem można go zaliczyć do nurtu publicystyki ukierunkowanej literacko.
Felieton w porównaniu z esejem cechuje się ewidentnie mniejszym rozmiarem i odznacza aktualnością tematyki.
Felietonista, jeżeli za takiego ma uchodzić, nie może zapominać o jednym: pisząc felieton, musi być sobą.
Felieton pozwala dziennikarzowi na wyśmianie głupoty i na krytykę, a przy jego pomocy autor ma możliwość wdarcia się do świadomości czytelników. Rzecz jednak nie w sterowaniu odbiorcą, chodzi o wzbudzenie w nim emocji.
Rasowy felietonista musi bacznie obserwować otaczającą go rzeczywistość, ma widzieć to, na co inni nie zwracają uwagi.
Dziennikarz zajmujący się felietonami nie może bać się krytyki, a wręcz przeciwnie - on chce ją wywołać.
Ten krótki utwór publicystyczny ma być przez autora wręcz naszpikowany ironią i sarkazmem.
Osoba podejmująca się pisania felietonów musi być oczytana, powinna mieć dość cyniczne spojrzenie na rzeczywistość, pisać na gorąco i posiadać własne zdanie na każdy temat.
Grubo myli się ten, kto uważa, że napisanie felietonu jest dziecinnie proste, że wystarczy pstryknięcie palcami.
Znani polscy felietoniści:
Kraszewski, Sienkiewicz, Prus, Boy-Żeleński, Słonimski, Wiech, Toeplitz, Urban, Hamilton, Kisiel, Passent, Waldorff, Kałużyński, Ogórek, Pilch.
*****
Bywa często tak, że felietoniści są decydującym czynnikiem przyciągającym czytelnika do danego tytułu albo i tak się zdarza, że od przeczytania felietonu, choćby nawet był on zamieszczany na ostatniej stronie, zaczyna się w ogóle lekturę pisma - taki nawyk.
*****
Rodzaje felietonów
Pierwszy typ felietonów:
- felieton asocjacyjny (komentuje rzeczywistość w żartobliwy, satyryczny sposób)
- felieton dyskursywny (komentuje, argumentuje, wprowadza anegdoty)
- felieton udramatyzowany (osią konstrukcyjną jest dialog)
- felieton fabularny (wykorzystuje chwyty literackie)
Drugi typ felietonów:
- obyczajowy
- literacki
- satyryczny
- kronika tygodniowa (cotygodniowe felietony w satyryczny sposób przedstawiające aktualne wydarzenia, problemy polityczne, społeczne, obyczajowe, inne)

Cechy felietonu:

- aktualna tematyka
- tematyczna dowolność (felieton nie ma ograniczeń tematycznych)
- stylistyczna swoboda wypowiedzi (felietonista sięga po różne style, po artystyczne środki wyrazu, po ironię, satyrę, paszkwil, groteskę, kalambury i wszystkie inne gatunki wypowiedzi) niejednokrotnie wiodąca do wymieszania różnych form, stylów, itd.
- dowolność kompozycyjna
- subiektywizm
- indywidualizacja stylu wypowiedzi
- konceptyzm, zaskakujące pomysły (felieton powinien zaskoczyć odbiorcę)
- żywiołowość, barwność
- lekkość stylu
- indywidualność (felietonista wybiera ważki w jego opinii temat i dzieląc się z czytelnikami swymi przemyśleniami i skojarzeniami, ukazuje swe zdolności analityczne, a często chwali się swą wnikliwością)
- krytyczne, nawet krytykanckie spojrzenie na rzeczywistość
- angażowanie czytelników, nakłanianie ich do aktywności
- cykliczność (na ogół felietony są publikowane systematycznie w czasopismach i dziennikach)
- artyzm (służy celom publicystycznym)
Etapy pracy nad felietonem
1. Wybór tematu felietonu
W żadnym wypadku temat nie może być neutralny dla autora. Jeśli piszący potrafi zachować obiektywizm, to lepiej niech wybierze inny problem. Wybrany temat musi również umożliwić autorowi dokonanie uogólnień na inne przypadki.
2. Wybór adresata felietonu
Wybór z pozoru banalny, jednak w gruncie rzeczy - kluczowy. To wybór adresata determinuje (przynajmniej powinien) ukształtowanie stylistyczne, kompozycyjne i kulturowe felietonu. Pisząc wszak do prostego człowieka, felietonista nie może wymagać od niego znajomości np. sonetów Petrarki, nie każe mu zbyt wiele się domyślać i kombinować - za trudny tekst taki czytelnik po prostu odrzuci.
3. Wybór celu felietonu
Wszystko to, co felietonista napisze, jest komunikatem, który został wysłany przez autora do czytelnika w konkretnym celu. Felietonista musi wiedzieć, po co chce do wybranego adresata napisać swój tekst o takim a nie innym problemie. Musi także wiedzieć, co też zamierza w ten sposób osiągnąć.
4. Wybór formy felietonu
- satyryczny (na ogół wymaga czytelnika oczytanego, inteligentnego - istnieje ryzyko nierozpoznania ironii!), chyba, że jest to jarmarczny, niewyszukany humor)
- logiczny (wymaga zdecydowanie czytelnika ze skłonnościami do logicznego myślenia, o otwartym umyśle, dopuszczającym inne racje)
- emocjonalny (trafi do każdego, najprędzej do kobiet - odbiorców zdecydowanie bardziej wrażliwych niż mężczyźni)
*****
Tyle... TEORII
http://www.onel.pl/?mod=art&id=9711
---------------
PS Nadawcom listów elektronicznych dziękuję. Także nadawcom "liścików":)

Komentarz był edytowany przez autora: 13.03.2011 01:03

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga12.03.2011 14:59

"+40" napisał(a):
Hmm,no też nie...,najlepszy taki co nie narobi we własne gniazdo.

To czemu takiego nie wybraliście na prezydenta?

00


+40 ~+40 (Gość)12.03.2011 13:39

"bird" napisał(a):
'dobry to ptak, co narobi i pod dywan zamiata'


Hmm,no też nie...,najlepszy taki co nie narobi we własne gniazdo.

00


+40 ~+40 (Gość)12.03.2011 13:10

Komentarz był edytowany przez autora: 12.03.2011 13:37

00


bird ~bird (Gość)11.03.2011 23:10

"+40" napisał(a):
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/813746,bez-sciemniania-wesole-miasteczko,id,t.html
Przeczytane,duuużo racji!Ale..
Pan Paweł/velPiotr W. sporządził właściwie seminarium i pogrzebał już Piotrków.
'zły to ptak co własne gniazdo kala'


za to 'dobry to ptak, co narobi i pod dywan zamiata'

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat