Odbijanie piłeczki w sprawie przychodni przy ul. Dmowskiego. Magistrat wydaje oświadczenie

Środa, 08 listopada 201789
Zarzuty kierowane w stronę Urzędu Miasta są kłamliwe – stwierdził wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek podczas konferencji prasowej poświęconej likwidacji publicznej poradni POZ przy ul. Dmowskiego 47.
Odbijanie piłeczki w sprawie przychodni przy ul. Dmowskiego. Magistrat wydaje oświadczenie

Od 6 listopada lekarze interniści nie przyjmują już swoich pacjentów w przychodni przy Dmowskiego. Chorzy muszą zgłaszać się do przychodni przy Armii Krajowej. Choć przychodnia przy Dmowskiego miała przetrwać do końca roku, problemy z kadrą lekarską spowodowały, że poradnię POZ zlikwidowano już teraz. Dyskusja nad losem przychodni trwa od miesięcy. Pod adresem władz Piotrkowa wielokrotnie wysuwane były w tym czasie zarzuty, że to miasto powinno przejąć placówkę przy Dmowskiego.

 

Samorząd Piotrkowa postanowił wydać w tej sprawie kolejne oświadczenie, które podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Urzędzie Miasta odczytał Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego magistratu:

 

Decyzja o przeniesieniu przychodni przy ul. Dmowskiego do budynku przy Al. Armii Krajowej została podjęta przez Radę Powiatu Piotrkowskiego. Urząd Miasta nie miał żadnego wpływu na tę decyzję. Za funkcjonowanie przychodni oraz szpitala przy ul. Roosevelta odpowiada wyłącznie Zarząd Powiatu Piotrkowskiego ze starostą piotrkowskim na czele, co wynika z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1998 roku oraz z dnia 22 czerwca 2001 r.

Należy stanowczo podkreślić, że prezydent miasta już kilka miesięcy temu zadeklarował przekazanie na rzecz szpitala przy Roosevelta dotacji na remont budynku przychodni nr 5, nawet w pełnej wysokości, aby przystosować obiekt do wymogów NFZ.

Warunkiem przekazania pieniędzy było przedstawienie przez zarządzających przychodnią zakresu prac wraz z kosztorysem. Niestety taki dokument do dziś do Urzędu Miasta nie wpłynął.

To oznacza, że wina za brak dostosowania przychodni przy ul. Dmowskiego do wymogów NFZ leży wyłącznie po stronie szpitala przy ul. Roosevelta, dla którego Starostwo Powiatowe jest organem tworzącym.

Zarzuty kierowane w stronę Urzędu Miasta są kłamliwe.


Budynek przychodni przy Dmowskiego jest własnością miasta, ale to szpital powiatowy administruje obiektem od ok. 20 lat. Kilka miesięcy temu dyrektor szpitala wypowiedziała umowę użyczenia tego obiektu.

 

Wiceprezydent Andrzej Kacperek podkreślił, że organizacja służby zdrowia w mieście nie należy do obligatoryjnych zadań gminy Piotrków, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym.

 

Danymi liczbowymi (dotyczącymi pacjentów publicznej i niepublicznej opieki zdrowotnej na terenie miasta) posługiwał się podczas konferencji pełnomocnik prezydenta miasta do spraw profilaktyki zdrowia i pomocy społecznej Grzegorz Janowski. - Aż 73% pacjentów zadeklarowanych jest do zakładów o charakterze niepublicznym, a jedynie 27% do zakładów o charakterze publicznym. Z danych NFZ wynika, że na terenie Piotrkowa zarejestrowanych jest 95 tysięcy pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym 71 tysięcy w zakładach niepublicznych, 24 tys. w publicznych. Piotrków ma 75 tys. mieszkańców, a z tego wynika, że znaczna część pacjentów nie jest mieszkańcami miasta – mówił pełnomocnik, który wytknął władzom powiatu piotrkowskiego niekonsekwencję w działaniach dotyczących służby zdrowia. - Zachowanie Starostwa jest niekonsekwentne, bo najpierw Rada Powiatu podejmuje uchwałę, z której jednoznacznie wynika likwidacja przychodni nr 5, a później dyrektor szpitala zwraca się do miasta o przeprowadzenie remontu w budynku przy Dmowskiego – dodał G. Janowski.


Zainteresował temat?

6

6


Zobacz również

Komentarze (89)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

swistak ~swistak (Gość)09.11.2017 11:12

po drugiej stronie ulicy jest niepubliczny zoz do którego można się przenieść i d.. nie zawracać ; tu i tak nie ma lekarzy więc o co kopie kruszyć ; wielu już to zrobiło i są zadowoleni , a pozostali tylko malkontenci którym i tak nikt nie dogodzi ; i życzę zdrowia

619


Piotr Piotrranga09.11.2017 12:51

Chciałem tylko na marginesie dodać Piotrków jest gminą ale również jest powiatem. Co więcej powiat piotrkowski a powiat m Piotrków Trybunalski to są dwa ODRĘBNE powiaty. W tzw miastach na prawach powiatu, czyli inaczej mówiąc w powiatach grodzkich, obowiązki starosty wykonuje prezydent miasta a rada miasta ma zarówno kompetencje rady gminy jak i rady powiatu.
Podsumowując: Starosta Powiatowy Powiatu Piotrkowskiego (ziemskiego) nie ma żadnych zobowiązań w stosunku do mieszkańców miasta Piotrkowa Trybunalskiego bo to po prostu jest inny powiat.
Jeżeli z mocy prawa samorząd gminny lub powiatowy ma jakieś konkretne zadania w stosunku do obywateli to w Powiecie (grodzkim) mieście Piotrkowie Trybunalskim zadania te spadają na barki Prezydenta Miasta i Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

183


gal ~gal (Gość)16.11.2017 12:32

Najpierw poganiają Chojniaka że opieszale realizuje bibliotekę-mediatekę, jak wykonawca wchodzi na budowę to mówią albo za droga albo nie potrzebna teraz chcą by przejął nie prawnie przychodnie zdrowia od starosty i zabezpieczał jej finansowanie przez miasto albo przez fundację Owsiaka, (Cubała chce się aktualnie pozbyć z powodu braku czego?? - test na inteligencję) a jak zabraknie pieniędzy to itd. itd...... co taką bezrozumną opozycją mona zrobić - trzeba dożywotnio wraz lekarzami z rady pogonić do społecznie użytecznej roboty.

53


brutalny ~brutalny (Gość)16.11.2017 12:01

Brakuje lekarzy a kilu siedzi w radzie miasta i pierdzą w stołki zamiast pracować w wyuczonym zawodzie.

60


e tam .. ~e tam .. (Gość)08.11.2017 12:20

Dlaczego Chojniak ucieka od tematu?

235


brutalny ~brutalny (Gość)16.11.2017 11:36

Co to da czy Chojniak nawet z Kacperkiem przejmą przychodnie samowolnie wbrew obowiązującej ustawie Buzka a skąd dofinasowanie takiej przychodni czy pieniądze w Polsce latają sobie dowolnie za pacjentami same jak wszyscy wiemy że właściwie jedynym problemem służby zdrowi jest ich brak. Wychodzi na to że "zawinił" Buzek a "powiesić" chcą lokalni patrioci swojego Prezydenta i znowu Piotrków może stać się pośmiewiskiem całej Polski z powodu znalezienia winowajcy od wiecznego kryzysu służby zdrowia w osobie swojego Prezydenta. Wybierzcie na Prezydenta Polski Chojniaka wtedy wprowadzi stawki zdrowotne w wysokości odpowiedniej do wydatków a następnie zrówna stawki ZUS i KRUZ a wtedy Piotrków z Cubałą zaczną walczyć na śmierć i życie o przejęcie przychodni przy Dmowskiego.

25


gość ~gość (Gość)10.11.2017 11:13

A jak się miewa kardiologia na Roosevelta? Kiedy huczne otwarcie? Wicuś na tle elewacji?

91


gość ~gość (Gość)10.11.2017 11:11

Mediateka jest potrzebna miastu. Tzn. tej inteligentnej części. Szpitale chorym. Czyli wcześniej czy później wszystkim. Prokurator? No wreszcie. Mam nadzieję, że wicek, starosta, a także mniej czy bardziej kompetentni dyrektorzy poniosą konsekwencje swojej....pomysłowości...

92


Przychodni nie będzie ale ~Przychodni nie będzie ale (Gość)09.11.2017 17:56

za to będzie mediateka za 40 (na razie) milionów!

143


januszek ~januszek (Gość)08.11.2017 13:11

Oto nazwiska radnych, którzy 19 lat temu zcedowali nasze zdrowie starostwu i do dzisiaj zasiadają w radzie i nie chcą przejąć służby zdrowia :K.Chojniak. M.Błaszczyński, J.Dziemdziora, B.Brylski, M.Konieczko (dyrektor Szpitala na Rakowskiej), P.Masiarek, E.Ziółkowska

294


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat