Odbijanie piłeczki w sprawie przychodni przy ul. Dmowskiego. Magistrat wydaje oświadczenie

Środa, 08 listopada 201789
Zarzuty kierowane w stronę Urzędu Miasta są kłamliwe – stwierdził wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek podczas konferencji prasowej poświęconej likwidacji publicznej poradni POZ przy ul. Dmowskiego 47.
Odbijanie piłeczki w sprawie przychodni przy ul. Dmowskiego. Magistrat wydaje oświadczenie

Od 6 listopada lekarze interniści nie przyjmują już swoich pacjentów w przychodni przy Dmowskiego. Chorzy muszą zgłaszać się do przychodni przy Armii Krajowej. Choć przychodnia przy Dmowskiego miała przetrwać do końca roku, problemy z kadrą lekarską spowodowały, że poradnię POZ zlikwidowano już teraz. Dyskusja nad losem przychodni trwa od miesięcy. Pod adresem władz Piotrkowa wielokrotnie wysuwane były w tym czasie zarzuty, że to miasto powinno przejąć placówkę przy Dmowskiego.

 

Samorząd Piotrkowa postanowił wydać w tej sprawie kolejne oświadczenie, które podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Urzędzie Miasta odczytał Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego magistratu:

 

Decyzja o przeniesieniu przychodni przy ul. Dmowskiego do budynku przy Al. Armii Krajowej została podjęta przez Radę Powiatu Piotrkowskiego. Urząd Miasta nie miał żadnego wpływu na tę decyzję. Za funkcjonowanie przychodni oraz szpitala przy ul. Roosevelta odpowiada wyłącznie Zarząd Powiatu Piotrkowskiego ze starostą piotrkowskim na czele, co wynika z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1998 roku oraz z dnia 22 czerwca 2001 r.

Należy stanowczo podkreślić, że prezydent miasta już kilka miesięcy temu zadeklarował przekazanie na rzecz szpitala przy Roosevelta dotacji na remont budynku przychodni nr 5, nawet w pełnej wysokości, aby przystosować obiekt do wymogów NFZ.

Warunkiem przekazania pieniędzy było przedstawienie przez zarządzających przychodnią zakresu prac wraz z kosztorysem. Niestety taki dokument do dziś do Urzędu Miasta nie wpłynął.

To oznacza, że wina za brak dostosowania przychodni przy ul. Dmowskiego do wymogów NFZ leży wyłącznie po stronie szpitala przy ul. Roosevelta, dla którego Starostwo Powiatowe jest organem tworzącym.

Zarzuty kierowane w stronę Urzędu Miasta są kłamliwe.


Budynek przychodni przy Dmowskiego jest własnością miasta, ale to szpital powiatowy administruje obiektem od ok. 20 lat. Kilka miesięcy temu dyrektor szpitala wypowiedziała umowę użyczenia tego obiektu.

 

Wiceprezydent Andrzej Kacperek podkreślił, że organizacja służby zdrowia w mieście nie należy do obligatoryjnych zadań gminy Piotrków, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym.

 

Danymi liczbowymi (dotyczącymi pacjentów publicznej i niepublicznej opieki zdrowotnej na terenie miasta) posługiwał się podczas konferencji pełnomocnik prezydenta miasta do spraw profilaktyki zdrowia i pomocy społecznej Grzegorz Janowski. - Aż 73% pacjentów zadeklarowanych jest do zakładów o charakterze niepublicznym, a jedynie 27% do zakładów o charakterze publicznym. Z danych NFZ wynika, że na terenie Piotrkowa zarejestrowanych jest 95 tysięcy pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym 71 tysięcy w zakładach niepublicznych, 24 tys. w publicznych. Piotrków ma 75 tys. mieszkańców, a z tego wynika, że znaczna część pacjentów nie jest mieszkańcami miasta – mówił pełnomocnik, który wytknął władzom powiatu piotrkowskiego niekonsekwencję w działaniach dotyczących służby zdrowia. - Zachowanie Starostwa jest niekonsekwentne, bo najpierw Rada Powiatu podejmuje uchwałę, z której jednoznacznie wynika likwidacja przychodni nr 5, a później dyrektor szpitala zwraca się do miasta o przeprowadzenie remontu w budynku przy Dmowskiego – dodał G. Janowski.


Zainteresował temat?

6

6


Zobacz również

Komentarze (89)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

. ~. (Gość)09.11.2017 22:40

Tak rządzi ekipa PSL i PO oni jeszcze rządzą w województwie dlatego rządzą szpitalami., Tak też rządzili krajem dobrze że przestali

80


. ~. (Gość)09.11.2017 22:38

Tak rządzi ekipa PSL i PO oni jeszcze rządzą w województwie dlatego rządzą szpitalami., Tak też rządzili krajem dobrze że przestali

100


gostek ~gostek (Gość)09.11.2017 14:01

a co to w Piotrkowie nie ma innych poradni .Tylko trzeba utrzymywać nierentowną poradnie .Przecież to nie jest tak że pacjenci pozostają bez opieki medycznej na tej ulicy są 2 inne poradnie a w Piotrkowie jest ich kilkanaście .W tym kraju nigdy nie będzie dobrze . Jeżeli poradnia nie przynosi zysków to trzeba ją zlikwidować a nie dokładać ciągle kasę w worek bez dna lepiej ten budżet przerzucić na konto innej poradni lub szpitala

310


pacjent ~pacjent (Gość)09.11.2017 14:52

Jeżeli miasto nie mogło przejąć służby zdrowia w 2012 r. to dlaczego nie chce przejąć teraz? Ma przecież swój budynek na Dmowskiego. Po remoncie można zrobić super przychodnię. Bez względu na rezultat wyborcy to docenią.....

110


radny ~radny (Gość)09.11.2017 14:39

Czy to prawda, że już została powiadomiona Prokuratura o piotrkowskiej służbie zdrowia?

171


gość ~gość (Gość)09.11.2017 10:33

Ta jedna z pań to zdaje się mieszkała w Piotrkowie a teraz to nie i czego robi dym

38


o0lrajt ~o0lrajt (Gość)09.11.2017 13:51

pisowczycy robią sztuczny raban. Już zaczęli kampanię. Naprawdę chcą Lorka, wymoczka mentalnego na prezydenta lansować. Niech to miasto Bóg ma w swojej opiece. Mam świadomość, że to ugrupowanie nasz jeszcze zaskoczy. Towarzystwo nieudaczników. Przecież ich znacie.

16


prawniczek ~prawniczek (Gość)09.11.2017 12:56

"Wiceprezydent Andrzej Kacperek podkreślił, że organizacja służby zdrowia w mieście nie należy do obligatoryjnych zadań gminy Piotrków, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym."
Cudowna manipulacja. Jesteśmy powiatem grodzkim i w zadaniach powiatowych jest organizacja opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Prezydent pełni w Piotrkowie funkcję starosty i od lat udaje że mieszkańcami ma się zająć ktoś inny.
Adres: https://www.epiotrkow.pl/news/Odbijanie-pileczki-w-sprawie-przychodni-przy-ul.-Dmowskiego.-Magistrat-wydaje-oswiadczenie-,30321

142


97-300 97-300ranga09.11.2017 10:57

~loko (Gość)
"Ciekawe komu na rękę jest likwidacja przychodni w tym rejonie ?" - - - > Stare przyzwyczajenia pozostają,tak ? Nie możesz sobie wyobrazić że można robić coś bez przekrętów ? Żenada.

58


Piotrkowianin Piotrkowianinranga08.11.2017 12:21

Cytuję:
Wiceprezydent Andrzej Kacperek podkreślił, że organizacja służby zdrowia w mieście nie należy do obligatoryjnych zadań gminy Piotrków, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym.

Czyżby? A może wiceprezydent nie zna treści tej ustawy, na którą się powołuje?
http://www.lexlege.pl/ustawa-o-samorzadzie-gminnym/

Cytuję:

Ustawa o samorządzie gminnym
Stan prawny aktualny na dzień: 08.11.2017
Dz.U.2017.0.1875 t.j. - Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(...)
Art. 7. Zadania własne gminy
1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;
3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
3a) działalności w zakresie telekomunikacji;
4) lokalnego transportu zbiorowego;
5) ochrony zdrowia;
(ciach)

Komentarz był edytowany przez autora: 08.11.2017 12:33

264


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat