Procesy cięcia metali dzieli się na trzy główne kategorie:
- Obróbkę termiczną – polegającą na wytopieniu lub wyparowaniu materiału (np. cięcie laserem czy cięcie gazowe). Przy zastosowaniu obróbki termicznej nie powstaje materiał ubytkowy.
- Obróbkę na zimno – wiercenie, toczenie, frezowanie – to procesy, w których powstają materiały ubytkowe.
- Obróbkę pozostałą – np. obróbkę chemiczną lub ścierną– to inne metody, które nie kwalifikują się do wcześniejszych kategorii.
Cięcie laserem
Jedną z najnowocześniejszych metod cięcia rur i profili jest technologia cięcia laserowego. To jedna z metod termicznej obróbki materiałów. Rozdzielanie materiału może następować przez topienie, sublimację, wypalanie.
Cięcie laserem rur z oferty firmy ciecielaser.pl to proces polegający na punktowym wprowadzeniu energii pod postacią strumienia tnącego o wysokiej energii.
Jakość ciętych krawędzi pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Ważną zaletą cięcia laserowego jest dokładność i powtarzalność ciętych elementów oraz bardzo niskie ryzyko uszkodzenia materiału. Wykończenie produktów nie wymaga dużej ilości czasu.
Dużą zaletą metody cięcia laserowego jest ogromna wydajność. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych maszyn i narzędzi oraz dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych osiąga się najlepsze efekty pracy. Dzięki tej metodzie można tworzyć nowe produkty o nietypowych kształtach.
Cięcie laserem to metoda cięcia najbardziej przyjazna środowisku. Do środowiska naturalnego emitowany zostaje tylko odsetek gazów szkodliwych dla atmosfery. Cięcie laserem nie szkodzi też zdrowiu osób, które się nim zajmują.
Cięcie plazmowe
Jedną z najpopularniejszych metod cięcia metali jest cięcie plazmowe. To metoda niedroga. Zakres cięcia tą metodą jest szeroki – od 0,4mm do kilkudziesięciu milimetrów. To metoda szybka, precyzyjna, gwarantująca gładkie krawędzie. Za pomocą tej metody można wycinać elementy o różnych kształtach.
Cięcie gazowe
Jedną z najstarszych i najpopularniejszych metod cięcia blach i metali jest metoda z wykorzystaniem palnika tlenowego. Zaletą cięcia palnikiem tlenowym są dość niskie koszty oraz możliwość cięcia nawet grubych materiałów. Zakres stosowania tej metody jest bardzo szeroki. Cięcie palnikiem gazowym to proces dość powolny.