Kwestie związane z projektem “Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim” wyjaśniał podczas ostatniej sesji Rady Miasta wiceprezydent Adam Karzewnik, który przedstawił, na jakim etapie realizacji dziś jesteśmy. - W 2011 roku Rada Miasta zatwierdzała kilka zmian w budżecie. “Modernizacja...” jest największym projektem realizowanym przez miasto w jego powojennej historii. Kosztuje ponad 270 mln zł. Obejmuje modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację ujęcia wody, budowę kanalizacji sanitarnej, budowę wodociągów, jak również renowację sieci ogólnospławnej, sanitarnej i deszczowej. Jest to więc bardzo skomplikowany projekt pod względem prawnym, finansowym, technicznym. Dlatego w trakcie jego realizacji wystąpiły pewne trudności, które musieliśmy radnym w 2011 roku przedstawiać. Zmiany te spowodowane były kilkoma przesłankami - mówił wiceprezydent.
Jakimi? - Pierwsza to brak możliwości realizacji budowy kanalizacji sanitarnej w mieście. W 2004 roku wydawane były decyzje lokalizacyjne, jednak zmiana w prawie o drogach uniemożliwiła umiejscowienie kanalizacji w pierwotnie zaplanowanych miejscach. W związku z tym musieliśmy występować do ministra infrastruktury o tzw. odstępstwo. Takie “odstępstwa” uzyskiwaliśmy. To wymusiło jednak przeprojektowywanie sieci kanalizacyjnych: wodociągowych i deszczowych, a to z kolei spowodowało konieczność ponownego występowania o pozwolenie na budowę. Dlatego termin realizacji przesuwał się. Takich przykładów uzyskiwania “odstępstw” było wiele. W 2011 roku nie zdążyliśmy zrealizować sieci kanalizacyjnych w ulicach: Gęsiej, Twardosławickiej, Słowackiego, Roosevelta. Gęsia jest w trakcie realizacji, Roosevelta również. Twardosławicka i Słowackiego będą w realizacji niebawem – mówił podczas sesji Adam Karzewnik.
Drugim czynnikiem, który spowodował opóźnienia, były zmiany w harmonogramie prac przedstawione przez wykonawców. Ci zobowiązani byli do przedstawienia swojego planu robót i płatności, a ten różnił się od harmonogramu zaplanowanego przez miasto. - Wobec tego pewne płatności zostały przesunięte. Planowaliśmy, że w 2011 roku fizycznie rozpoczniemy modernizację samej oczyszczalni ścieków, ale niestety (a może “stety”) przedłużyła nam się realizacja projektu oczyszczalni ścieków. Po to przedłużyliśmy realizację projektu, aby dostosować go zarówno do wymogów eksploatatora oczyszczalni ścieków, jak i do propozycji projektantów. Te założenia, które były dane do projektu, w trackie jego realizacji okazały się nie do końca właściwe, w związku z tym musieliśmy ten projekt nieco zmienić, aby i poziom techniczny, i technologiczny był na poziomie XXI wieku. Zarówno ujęcie wody, jak i oczyszczalnia ścieków będą wyposażone w urządzenia nowoczesne, które spełnią swoją rolę. Oczyszczalnia spełni nałożone prawem warunki, czyli odprowadzane ścieki będą w pełni odpowiadać parametrom. Jest bzdurą, że oczyszczalnia ścieków jest stara jeśli chodzi o technologię - zapewniał Karzewnik.
Urzędnicy informują, że w trakcie procedur przetargowych udało się uzyskać ok. 30 mln zł oszczędności. Pieniądze te zostały przesunięte na lata przyszłe. W końcu przed miastem najważniejsza część projektu, czyli modernizacja samej oczyszczalni, więc zaoszczędzone dziś środki mogą się jeszcze przydać. - Może się też okazać, że z tych pieniędzy zrezygnujemy i one z budżetu wypadną, bo nie będą konieczne - zaznaczył wiceprezydent, który dodał też, że póki co termin zakończenia realizacji projektu “Modernizacja...” nie jest zagrożony (połowa 2014 r.).
AS
- Akcja krwiodawstwa w Piotrkowie podczas 33 finału WOŚP
- Szymon Hołownia z wizytą w Piotrkowie. Udało się nam porozmawiać z marszałkiem Sejmu
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]