Advertisement

Kamil Durczok skazany za jazdę po pijanemu

ePiotrkow Wtorek, 30 marca 2021968250
Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazał Kamila Durczoka piotrkowski Sąd Rejonowy. Dziennikarz usłyszał wyrok za spowodowanie w 2019 roku po pijanemu kolizji na autostradzie A1 w rejonie Piotrkowa. Sąd odrzucił jednocześnie najpoważniejszy zarzut prokuratury dotyczący sprowadzenia zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, czyli przestępstwa zagrożonego karą 12 lat pozbawienia wolności.
fot. K. Czapczyk fot. K. Czapczyk

 

Przypomnijmy, że cała sytuacja miała miejsce w lipcu 2019 roku. Kamil Durczok jechał autostradą A1 znad morza do Katowic. Na wysokości Piotrkowa, a dokładniej w miejscowości Brzoza dziennikarz uderzył swoim BMW w pachołki drogowe rozstawione na remontowanym odcinku drogi. Po zatrzymaniu okazało się, że miał on blisko 3 promile alkoholu we krwi, w której wykryto także ślady leków psychotropowych.


Dziennikarz już od początku procesu przyznawał się do zarzutu prowadzenia w stanie nietrzeźwości oraz do spowodowania kolizji, a swoje zachowanie tłumaczył przeżywaniem trudnego okresu w życiu zawodowym i osobistym. Sąd uznał Durczoka za winnego spowodowania kolizji po pijanemu.


- Kamil Durczok prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, co udowodniono ponad wszelką wątpliwość. Stężenie alkoholu w stopniu ewidentnym przekładało się na bezpieczeństwo. Robił to w szczycie sezonu. Tylko szczęśliwemu zbiegowi okoliczności można zawdzięczać, że nie doszło do nieszczęścia. Ani problemy osobiste, ani choroba alkoholowa nie mogą stanowi zasłony dymnej dla tak bezmyślnego zachowania – uzasadniła wyrok sędzia Małgorzata Krupska-Świstak.


Jednocześnie sąd odrzucił najpoważniejszy ze stawianych przez prokuraturę zarzutów , czyli sprowadzenia zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, który grozi karą do 12 lat pozbawienia wolności.


- Jeśli chodzi o wyrok i jego ustne uzasadnienie to jako obrońca podzielam je w pełni i myślę, że mój klient myśli podobnie, ponieważ odpowiada ono w pełni dowodom, które zostały zebrane. Jeśli chodzi o komentarz do wyroku to muszę powiedzieć, że już dawno nie słyszałem tak krytycznych i tak wielu uwag pod adresem oskarżyciela publicznego – mówił po ogłoszeniu werdyktu mecenas Łukasz Isenko, obrońca Kamila Durczoka.


Sąd w uzasadnieniu podkreślał bezpodstawność argumentów prokuratury dotyczących zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, przywołał dwie opinie biegłych w tym zakresie, a także podkreślił, że prawo jasno odróżnia katastrofę od nawet najpoważniejszego wypadku. - Należałoby udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że było to coś więcej niż stworzenie zagrożenia wypadkiem, nawet groźnym, śmiertelnym. A tego nie udało się zrobić – mówiła sędzia Małgorzata Krupska-Świstak.


Sąd ostatecznie skazał Kamila Durczoka na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Zasądził ponadto trzy tys. zł. grzywny oraz nakazał wpłacenie 30 tys. zł. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Na dziennikarza został nałożony także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres pięciu lat. Durczok będzie musiał także ponieść część kosztów sądowych. 


Wyrok piotrkowskiego Sądu Rejonowego nie jest prawomocny. Obie strony nie wykluczają apelacji, ale decyzję podejmą dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.


Sam Kamil Durczok nie uczestniczył w rozprawie z powodu przebywania na przymusowej kwarantannie.


Zainteresował temat?

3

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (50)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ZXY ~ZXY (Gość)30.03.2021 20:07

Ile osób przez takiego człowieka mogło zginąć lub być kalekami?.Dla takiego artysty zawiasy to śmiech w biały dzień.

133


Amela123 ~Amela123 (Gość)30.03.2021 20:25

Ot komentarze piotrkowskich pislamistow

410


97-300 97-300ranga30.03.2021 21:10

A ja myślę że będzie apelacja !
Sąd udowodni, że pił ze strachu przed PiS i nie będzie żadnego wyroku !

95


Nieważne ~Nieważne (Gość)30.03.2021 16:02

Śmiech na sali, czy ja czy inny szary człowiek by tak zrobił to grzywnę by taką doje.... Zakaz dożywotni i ze 3 lata bezwzględnego. Dziękuję

176


Klips ~Klips (Gość)30.03.2021 22:25

Nie jeden dostał go leszek a ci co mają kasę robią co im się podoba nikomu się źle nie życzy ale sprawiedliwość powinna być po każdej stronie a nie tylko po jednej

51


go?ć_iga ~go?ć_iga (Gość)30.03.2021 20:54

Słowo "skazany"jak to brzmi.Niestety osoby z pierwszych stron gazet tak są "skazywane"

71


Aniol81 ~Aniol81 (Gość)30.03.2021 20:34

Nie wiedziałam,że u nas w kraju jest tylu specjalistów od prawa karnego. Mam pytanie kto z Państwa widział akta sprawy ? Z wielką łatwością wydajecie wyrok nie mając o sprawie i jej szczegółach zielonego pojęcia.!!

113


Leszek Olas Leszek Olasranga30.03.2021 20:04

Nie jakie w takich sprawach zapadają wyroki, ale od 10.03 znalazłem 4 wiadomości o nietrzeźwych kierowcach. Podaję daty 10.03, 12.03, 16.03, 23.03. W weekendzie po 16.03 policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierowców.
10.03 był bez prawa jazdy i 2,5 promila, 12.03 pijany kierowca 3,3 promila, 3.03 4,5promila i wjazd do rowu. Gdyby wszystkich wsadzać to po miesiącu brakłoby miejsc w więzieniach. Dlaczego nikt się nie zastanawia nad znacznie ważniejszą rzeczą, jak powinna pracować prokuratura, czy ich ocena sytuacji i oskarżenie powinny być adekwatne do wykroczenia, czy rolą prokuratury jest żądanie maksymalnego wyroku i naciąganie na siłę faktów, aby zmaksymalizować oskarżenie, a sąd niech się martwi co dalej. Kto powinien takich nadgorliwych prokuratorów powstrzymać i wykopać ich na "zieloną trawkę" jeżeli nie potrafią właściwie oceniać faktów. Dlatego pytam, kto powinien to nadzorować?

213


Wyczulony ~Wyczulony (Gość)30.03.2021 19:17

S(w)ąd idzie!

91


Helena ~Helena (Gość)30.03.2021 18:40

Śmiech na sali

172


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat