Jak zmodernizować ciepłownictwo i nie wydać nawet złotówki?

Tydzień Trybunalski Środa, 07 marca 20120
Będziemy modernizować system ciepłowniczy. Jak to zrobić i nie wydać za dużo? Nad tym od jakiegoś czasu zastanawiają się władze Piotrkowa. Dziś już wiadomo, że miasto nie udźwignie kolejnej inwestycji wartej setki milionów, trwa przecież modernizacja piotrkowskiej oczyszczalni ścieków.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

Kilka miesięcy temu miasto zleciło opracowanie analizy stanu ciepłownictwa w Piotrkowie naukowcom z Politechniki Warszawskiej. 19 stycznia przedstawiono wyniki opracowania. To zawierało analizę potrzeb cieplnych miasta wraz z prognozą do 2030 roku, opis stanu technicznego systemu ciepłowniczego w zakresie źródeł ciepła, analizę wpływu dyrektyw europejskich na obecną i przyszłą sytuację systemu ciepłowniczego w Piotrkowie Trybunalskim oraz kierunki i możliwość rozwoju.

Z opracowania wynikało, że najciekawszym rozwiązaniem jest wybudowanie rury łączącej Piotrków Trybunalski z Elektrownią Bełchatów. - Aby doprowadzić ciepło do Piotrkowa Trybunalskiego należy wybudować rurociąg o długości ok. 27 km - mówili w styczniu naukowcy. Koszt inwestycyjny i eksploatacyjny tego przedsięwzięcia to 377 mln zł. W przypadku zasilania systemu ciepłowniczego z Elektrowni Bełchatów wskazana jest, ze względów na zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego, budowa małego układu kogeneracyjnego, który latem mógłby zapewnić dostawę ciepłej wody, a w okresie sezonu grzewczego byłby źródłem awaryjnym. Koszt tej inwestycji to ok. 28 mln zł.

Dziś miasto zamierza zlecić opracowanie kolejnej analizy. Po co? Aby znaleźć najlepszy model finansowania i realizacji dla opracowania naukowców z Politechniki Warszawskiej. - Analiza, którą zlecimy, będzie dotyczyła możliwości sfinansowania modernizacji. Będziemy szukali inwestora lub inwestorów, którzy wybudują z własnych środków albo rurę do Bełchatowa z kogeneracją, albo samą kogenerację. Miasto nie chce wydawać pieniędzy, bo nas nie będzie na to stać. Będziemy brali pod uwagę wszystkich, którzy są w stanie taką inwestycję przeprowadzić - mówił na antenie Strefy FM wiceprezydent miasta Adam Karzewnik.

Jak będzie w tym wszystkim rola obecnego operatora systemu ciepłowniczego - Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej? Tego jeszcze nie wiadomo. MZGK nie dysponuje żadnym majątkiem i jego rola jako potencjalnego inwestora w tak dużej inwestycji stoi pod dużym znakiem zapytania. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta radni pochylili się nad projektem uchwały w sprawie restrukturyzacji systemu produkcji i dystrybucji ciepła. Wcześniej dyskutowano o tym podczas Komisji Polityki Gospodarczej i Spraw Mieszkaniowych (23 lutego).

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat