Film piotrkowianina na międzynarodowym festiwalu

Tydzień Trybunalski Środa, 07 listopada 201215
Szymon Greszko, piotrkowianin, a właściwie jego film „Opowieść wyśniona”...
Film piotrkowianina na międzynarodowym festiwalu

... jako jedyny przedstawiciel naszego kraju reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY.

 

Spośród 200 nadesłanych na festiwal filmów dokumentalnych do finału zakwalifikowano tylko 23 obrazy, w tym wspomnianą „Opowieść wyśnioną” Greszko.  Czy niezwykła, oparta na faktach historia znachora o nadprzyrodzonych mocach z okolic Przedborza zyska uznanie jury przekonamy się 25 listopada…


 „Opowieść wyśniona” Szymona Greszko, piotrkowianina, młodego filmowca dokumentalisty będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY, który odbędzie się w dniach 22-25 listopada w Toruniu. 30-minutowy, czarno-biały dokument autorstwa piotrkowianina jest jedynym rodzimym dziełem biorącym udział w tym wydarzeniu. Spośród 200 nadesłanych na festiwal filmów dokumentalnych do finału zakwalifikowano tylko 23 obrazy, w tym wspomnianą „Opowieść wyśnioną” Greszko. - Udało nam się dotrzeć do ludzi, pamiętających czasy, w których leczenie oparte było głównie na naturalnych metodach, a także na magii – mówi o swoim dziele młody piotrkowianin. - W okolicach Przedborza, w Józefowie, leczył  znany w całym kraju znachor, Jan Guzdak. Mieszkańcy okolicznych wsi wprowadzają nas w magiczny świat znachora, opowiadają historie wyleczeń. Niektórzy z nich przypisują mu nadprzyrodzone, wręcz szatańskie moce....


Z Greszko przy realizacji filmu, który powstał w ubiegłym roku, współpracowały Agata Cukierska i Magda Kluczyńska. Autorami muzyki byli: Beata Królikiewicz i Tomek Morozowski.

Co ważne, i o czym również jako portal informowaliśmy, „Opowieść wyśniona” od chwili swej premiery już zdobyła dwie nagrody, pierwsza była nagroda im. Heleny Kretz na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi, drugą - Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Kochać człowieka" w Oświęcimiu. Czy niezwykła, oparta na faktach historia znachora o nadprzyrodzonych mocach z okolic Przedborza i tym razem zyska uznanie festiwalowego jury? Przekonamy się o tym już 25 listopada…
 Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY to międzynarodowe wydarzenie, którego głównym celem jest promocja i prezentacja filmów z zakresu antropologii wizualnej.  Tegoroczna 5. edycja odbędzie się w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, które jest współorganizatorem Festiwalu. Partnerem przedsięwzięcia, od kilku lat, jest także Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu.


 Prezentowane w ramach festiwalu filmy poruszają tematykę odmienności kulturowej, zwyczajów, dialogu międzykulturowego, opisując codzienność wybranych grup społecznych. Tematem głównym jest przede wszystkim człowiek, jego życie, jego „świat". To, co jest dla niego szczególnie ważne - dom, rodzina, praca, zwykła codzienność, a więc „świat", w którym czuje się dobrze, który zna. W repertuarze tegorocznej edycji festiwalu zostaną pokazane filmy, które m.in. koncentrują się na dopasowywaniu się do nowych warunków życia, poszukiwaniach tożsamości, twórczych działaniach, które mają na celu pomóc „zakorzenić" się w obcym miejscu (nie tylko w sensie geograficznym, „nowym", „nieznanym" często staje się współczesny świat, zmieniający się w niewyobrażalnym tempie). Nie zabraknie również obrazów dotyczących tradycji, jako zasadzie organizującej życie społeczności, mówiących o pewnych elementach kultury, zarówno istniejących w formie ciągłej i niezmiennej, jak i tych podlegających przekształceniom i przeobrażeniom. Widzowie będą mogli zapoznać się m.in. z życiem Mursi i Masajów, karnawałowym świętowaniem społeczności górskich, współczesnymi zwyczajami dot. pochówków, działaniami czarownika z Kamerunu, problemami hinduskich emigrantów w Londynie, wierzeniami dot. Gangesu. Zaprezentowane zostaną również filmy ukazujące sztukę oraz rzemiosło z najodleglejszych zakątków świata. W programie znajdzie się również film przedstawiający sylwetkę jednego z najwybitniejszych etnografów, Bronisława Malinowskiego. Wydarzenie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Agawa


Na prośbę bohatera artykułu jego nazwisko pozostaje w zapisie w formie oryginalnej.


Zainteresował temat?

5

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

v-9 ~v-9 (Gość)07.11.2012 18:58

"Piotrkowianin" napisał(a):
Nazwiska się odmieniają.


Tak, to językowa reguła. Ale dopuszcza ona używanie przez samego zainteresowanego nazwiska w formie nieodmiennej. Wybór pana Greszko(!) i tyle.

00


miłek ~miłek (Gość)07.11.2012 14:49

Cytuję:
A co ma piernik do wiatraka? Nazwiska się odmieniają.


Tutaj piernik ma akurat to, że uszanować należy życzenie bohatera artykułu. Jeśli lubisz, to w wolnej chwili odmieniaj sobie do znudzenia.

00


Gosia ~Gosia (Gość)07.11.2012 14:32

Wow, Szymon, Magda ... gratulacje!!! :)

00


gość ~gość (Gość)07.11.2012 10:53

Świetny film, wspaniała muzyka. Trzymam kciuki za zwycięstwo!

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga07.11.2012 10:46

Cytuję:
Na prośbę bohatera artykułu jego nazwisko pozostaje w zapisie w formie oryginalnej.

A co ma piernik do wiatraka? Nazwiska się odmieniają.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat