Festyn zorganizowano w celu zapoznania dzieci ze szkół podstawowych z ofertą edukacyjną i nowoczesnymi kierunkami technicznymi, jakie oferuje szkoła ponadpodstawowa w Bujnach. Dyrektor placówki Mirosława Kaczmarek-Michalak podkreślała dużą wartość, jaką daje współpraca ze służbami mundurowymi - obecnymi na pikniku. ZSCKZ kształci młodzież również w klasach mundurowych. Na festynie dzieci mogły zapoznać się z pracą m.in policji, służby więziennej, straży pożarnej oraz nadleśnictwa.
To już kolejna edycja "Zawodowego Lata w Bujnach". Piknik ma na celu propagowanie naszych kierunków kształcenia. Mamy tu namiastkę doradztwa zawodowego. Pokazujemy również wypracowaną przez lata świetną współpracę z policją, wojskiem, strażą pożarną, inspekcją weterynaryjną, jak i lokalnymi gospodarstwami rolnymi czy przedsiębiorcami - podkreśliła Mirosława Kaczmarek-Michalak, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach.
ZSCKZ w Bujnach rozwija projekt "Zagroda Witosa", jest to mini gospodarstwo rolne, w którym młodzież z bursy szkolnej opiekuje się kozami, krową oraz kucykiem. Zagroda ma na celu zapoznanie przyszłych rolników oraz leśników z obcowaniem ze zwierzętami. Projekt chwalił Marek Mazur, I wicewojewoda Łódzki.
Profile prowadzone w szkole są bardzo odpowiednie do zainteresowań dzieci i młodzieży. Mamy klasy mundurowe, policyjne, weterynaryjne czy leśnicze. Szkoła poszła trochę dalej, organizując mini gospodarstwo ze zwierzętami. To dobrze wpływa na edukacje dzieci i zaszczepia miłość do zwierząt. Jestem pełen podziwów dla pomysłów i ich realizacji dyrektor szkoły - mówił Marek Mazur, I wicewojewoda Łódzki.
Powiat Piotrkowski wspiera inicjatywy szkoły. Wicestarosta Michał Tokarski wymienia placówkę jako nowoczesne miejsce, gdzie młodzież znajdzie wykształcenie dostosowane do rynku pracy.
Jest to szkoła wyjątkowa, która weszła w kształcenie bardziej zawodowe. Powiat Piotrkowski rolnictwem stoi dlatego cieszy, że kierunki o profilu rolniczym są dostępne Bujnach. Trzeba jednak dostosowywać kierunki do lokalnego rynku pracy i szkoła ta bardzo dobrze sobie z tym radzi, wprowadzając nowoczesne kierunki zawodowe - mówił Michał Tokarski wicestarosta powiatu Piotrkowskiego.
Uczniowie ZSCKZ mieli również powód do dumy. Zespół tworzący projekt "Razem po uśmiech 2.0" zajmujący się poprawą zdrowia psychicznego otrzymał nagrodę "Srebrnego Wilka" w ogólnopolskim konkursie Zwolnieni z Teorii. Ich inicjatywa zajęła drugie miejsce w województwie łódzkim.