ARTYKUŁ SPONSOROWANY

EcoArt zbliża się do finału

Poniedziałek, 20 maja 2013
Program edukacji ekologiczno-artystycznej skierowany do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego, realizowany przez Łódzki Dom Kultury, zbliża się do finału. Uczestniczą w nim dzieci w wieku 7 - 12 lat z wybranych ośrodków kultury z 11 powiatów województwa łódzkiego, w tym dzieci z Drużbic i Sulejowa.
EcoArt zbliża się do finału

Przez trzy miesiące dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych instruktorów uczestniczyły w trzech typach warsztatów: tkanina, szkło, papier, podczas których zdobywały wiedzę na temat odzyskiwania surowców wtórnych w procesie recyklingu, a także rozwijały swoje zdolności i umiejętności plastyczne.


Projekt “EcoArt, czyli recycling w działaniach artystycznych” - program edukacji ekologiczno-artystycznej skierowany do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego realizowany jest przez Łódzki Dom Kultury dzięki grantowi pozyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - zbliża się do finału. Uczestniczą w nim dzieci w wieku 7 - 12 lat z wybranych ośrodków kultury z 11 powiatów województwa łódzkiego tj.: Burzenina (powiat sieradzki), Drużbic (powiat bełchatowski), Konstantynowa Łódzkiego (powiat pabianicki), Lututowa (powiat wieruszowski), Pajęczna (powiat pajęczański), Rzeczycy (powiat tomaszowski), Sławna (powiat opoczyński), Sulejowa (powiat piotrkowski), Widawy (powiat łaski), Wielgomłynów (powiat radomszczański) i Zduńskiej Woli (powiat zduńskowolski).
- W ubiegłym roku pilotażowo zrealizowaliśmy projekt “Eko-młodzi w Łodzi”, który odniósł duży sukces. Teraz realizujemy “EcoArt”. Te dwa projekty miały na celu sprawdzenie, jak dzieci i młodzież zaangażują się w ten rodzaj edukacji ekologiczno-artystycznej, i jednocześnie pozwoliły nam przygotować się do uruchomienia kolejnego, dużego projektu, który zaangażuje w działania całe województwo i Łódzki Dom Kultury. Projekt ten rozpocznie się późną wiosną i będzie trwał do jesieni. Będzie on nosił nazwę “Kolorowa lokomotywa” - mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK.


Pomysłodawczynią projektu EcoArt jest Magdalena Świątczak, kurator galerii oraz kierownik Ośrodka Wystawienniczego ŁDK, który go realizował. – Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że udało nam się wyjść naprzeciw oczekiwaniom uzdolnionych plastycznie dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem brały udział w przygotowanych przez nas warsztatach. Prace plastyczne wykonywane w trakcie warsztatów na bazie surowców z recyklingu były wykonywane z ogromną pasją i talentem. Już teraz wiem, że wybór laureatów konkursu, który jest częścią projektu, będzie sprawą niezwykle trudną. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować drugą edycję EcoArt i zaprosimy do niego dzieci z pozostałych powiatów województwa łódzkiego – mówi Magdalena Świątczak.
Przez trzy miesiące dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych instruktorów uczestniczyły w trzech typach warsztatów: tkanina, szkło, papier, podczas których zdobywały wiedzę na temat odzyskiwania surowców wtórnych w procesie recyklingu, a także rozwijały swoje zdolności i umiejętności plastyczne.


– To były bardzo ciekawe zajęcia. Dzieci dużo z nich wyniosły. Miały też możliwość ciekawego spędzenia dnia wolnego – mówi Alicja Olejnik, dyrektor Biblioteki Publicznej w Drużbicach, gdzie odbywały się warsztaty EcoArt. – Łódzki Dom Kultury zaproponował coś, czego my na wsi nie moglibyśmy dzieciom zaproponować. Mam nadzieję, że to początek naszej owocnej współpracy z ŁDK.


W podobnym tonie wypowiada się Sylwia Klass, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie, który bierze udział w tym projekcie. – Bardzo się cieszymy, że Łódzki Dom Kultury wyciąga do nas rękę, że takie małe ośrodki jak nasz nie są zostawione same sobie, że zaistniała w ogóle taka współpraca między nami. W warsztatach EcoArt uczestniczy 15 dzieci z Sulejowa w wieku 7 - 12 lat.


Warsztaty EcoArt okazują się być również wspaniałą okazją, by dzieci z mniejszych miejscowości poznały często nieznane im dotychczas miejsca, tj.: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Dom Papiernika, Zakład Obróbki Szkła KAPILAR, Łódzki Dom Kultury. – Mamy świadomość, że wiedza z zakresu szeroko pojmowanej ekologii w małych i niezbyt zamożnych gminach jest niewystarczająca. Projektem EcoArt chcieliśmy wyjść naprzeciw tym potrzebom i uzupełnić program edukacyjny realizowany przez szkoły oraz ośrodki kultury – mówi pomysłodawczyni EcoArt.

Projekt zyskał uznanie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, który objął go honorowym patronatem. Efekty pracy młodych twórców będzie można oglądać w Łódzkim Domu Kultury. Wielki finał pierwszej edycji EcoArt, na którym spotkają się wszyscy jego uczestnicy, odbędzie się 22 czerwca. Wtedy na wystawie zostaną zaprezentowane wszystkie prace zrealizowane podczas tego projektu oraz wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu.


EcoArt jest kolejnym projektem ekologicznym realizowanym przez Łódzki Dom Kultury dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i jak zapowiada dyrektor ŁDK – Jacek Sokalski – nie ostatni. To właśnie ze środków tej instytucji wspierane są inicjatywy, które poszerzają wiedzę o ekologii. Połączenie tej wiedzy z udoskonalaniem umiejętności plastycznych spowoduje uwrażliwienie młodych ludzi na problemy świata.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat