Czy nabiorą zdrowych nawyków?

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 18 stycznia 20100
Raz w tygodniu dostają zapas mleka na cały tydzień. Teraz przyszła kolej na uzupełnienie zapasów witamin. Uczniowie z niektórych piotrkowskich podstawówek uczestniczą w programie “Warzywa i owoce w szkole”. Uczestniczą, ale niekoniecznie zjadają wszystko, co dostają. O masowym jedzeniu warzyw i owoców rozmawiamy z dziećmi, ich rodzicami i dyrektorami szkół.
Czy nabiorą zdrowych nawyków?

 

- Marchewka była obrzydliwa, ale mam szczura, więc zabierałem ją do domu dla niego. Jabłka lubię, więc zabrałem do domu aż sześć, bo chłopaki oddali mi swoje - mówi 9-letni Wiktor, uczeń Szkoły Podstawowej nr 12, w której program został wdrożony już w pierwszym semestrze.

 

Z efektów unijnego programu zadowolona jest dyrekcja, która podkreśla, że "Warzywa i owoce w szkole" jest jednym z elementów działań przeciwko otyłości, promujących zdrowe odżywianie. Działań, które szkoła prowadzi od lat. - Program profilaktyki w naszej szkole zawiera mnóstwo treści, które realizujemy w ciągu roku szkolnego, a dotyczących systematycznego i zdrowego odżywiania się. Program "Warzywa i owoce w szkole" stał się uzupełnieniem tych działań, jakie podejmowaliśmy do tej pory w ciągu ubiegłych lat. Myślę, że wspomaga nasze działania. Sądzę, że sprawdził się i w związku z tym wystąpiłam w drugim semestrze o jego kontynuację - mówi Anna Kulisa, dyrektor SP 12 w Piotrkowie (ul. Belzacka).

 

W unijnym programie uczestniczą wyłącznie uczniowie klas I - III, czyli dzieci w wieku 6 - 9 lat. Ma on przeciwdziałać otyłości u dzieci, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą, a także zatrzymać spadek konsumpcji owoców i warzyw w Polsce. Unia chce w ten sposób kształtować nawyki żywieniowe dzieci, a także przekonywać najmłodszych uczniów do zdrowego odżywiania się.

 

By program mógł funkcjonować, w resorcie rolnictwa została opracowana tzw. strategia krajowa, w której został określony m.in. system zakupu, dystrybucji i przekazywania owoców i warzyw dzieciom. Ustalono, że dzieci będą otrzymywały jabłka, gruszki, marchew, rzodkiewkę, paprykę, ogórki, soki owocowe i warzywne - produkty wytworzone w kraju.
Czy dzieci rzeczywiście chcą na drugie śniadanie zjadać ogórka? - Mama zapisała mnie na jedzenie warzyw i owoców w szkole, ale ja tego nie jem, bo nie lubię. Raz zjadłem gruszkę, resztę wyrzuciłem - mówi Kuba, uczeń SP 12.

 

- Na początku pierwszego semestru pojawił się problem. Na stronie Agencji Rynku Rolnego pojawiło się 5 podmiotów, które miały realizować program w województwie łódzkim. W momencie, kiedy podjęłam z nimi kontakt, nie każdy z nich chciał te warzywa i owoce dowozić do Piotrkowa, do naszej szkoły. Mimo że tych porcji jest bardzo dużo, bo aż 420 (tyle dzieciaków pobiera warzywa i owoce), to rezygnowali z różnych, przedziwnych przyczyn, m.in. dlatego, że się nie opłacało, że nie mieli doświadczenia w tym zakresie, nie wiedzieli, jak to przygotować. Wszyscy, z którymi podjęłam kontakt, nie chcieli przywozić do Piotrkowa warzyw i owoców. Pokusiłam się więc o kontakt z innymi dostawcami, większymi. Nawiązałam współpracę z dużą firmą z Kórnika, która dostarcza surówki na terenie całego kraju. Oni dostarczają nam porcje w pierwszym semestrze. Przez odległości, które pokonują, nie zawsze, przynajmniej na początku, wywiązywali się z terminowych dostaw. Odbywało się to tak, że zaznaczyłam, że owoce i warzywa mają docierać w poniedziałki i środy. Czyli w poniedziałek i wtorek są dwie porcje owoców, które byłam w stanie przechować we właściwych warunkach i środa była dniem, w którym dostarczano porcje na środę i na czwartek. Założeniem programu jest dostarczenie w ciągu pierwszego semestru 40 porcji, 4 porcje przez 10 tygodni. Dzieci dostają porcje 4 razy w tygodniu - mówi Anna Kulisa.

 

Aleksandra Stańczyk

więcej w najnowszym numerze (2) „Tygodnia Trybunalskiego"

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat