Były budynek Biblioteki Pedagogicznej popada w ruinę [Zdjęcia, Film]

Niedziela, 11 sierpnia 202426
Do 2020 roku swoją siedzibę przy ul. Wojska Polskiego 122 miała Biblioteka Pedagogiczna. Instytucja została jednak przeniesiona na ul. Wojska Polskiego 2. Budynek sprzedano deweloperowi. Czy powstanie tutaj nowy kompleks mieszkań? Piętrowiec po Bibliotece Pedagogicznej świeci pustkami, wymontowano okna, oświetlenie i ogrzewanie, w środku została jedynie winda. Jak usłyszeliśmy od straży miejskiej, często zdarza się, że są tu wzywane patrole. Przez nieodpowiednie zabezpieczenie wejść do środka dostają się bezdomni oraz szukająca przygód młodzież.

Ładuję galerię...

Historia budynku rozpoczyna się w 1950 roku.

Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim powstała w grudniu 1950 roku. Z dniem 1 września 1976 roku biblioteka została przekształcona z dotychczasowej Miejsko-Powiatowej na Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Piotrkowie Tryb. W 1982 roku, mocą decyzji Kuratora Oświaty i Wychowania w Piotrkowie Tryb., Biblioteka Pedagogiczna została połączona z biblioteką Oddziału Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb. W 1999 roku biblioteka stanęła w obliczu zagrożenia przejęciem jej zbiorów przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną (ówczesny Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego), która zarządzała budynkiem. Dzięki usilnym staraniom skierowanym na obronę placówki, Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Tryb. do 2020 w tym miejscu służyła nauczycielom - czytamy na stronie lodzkie.pl

Zobacz nagranie drona 

 

 


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)12.08.2024 08:50

Taaaaa. Kolejny budynek do kolekcji tej samej serii co "Europa", stadion Piotrcovii z pięknym budynkiem obok, budynek niedoszłej galerii handlowej przy ulicy Sulejowskiej, stara kamienica przy "Relaksie". No i historyczne pozostałości po "Karze", "Hortensji", mleczarni. Jestem pewna, że w najbliższych latach ta seria się powiększy o następne budynki, a tym samym miasto będzie ubogacone o kolejne starocie. I wcale się nie dziwię temu zjawisku, bo skoro Piotrków jest od dekad miastem emerytów i rencistów, to i w jego architekturze powinno być odzwierciedlenie ich wieku. Pozdrawiam tych wszystkich, którzy przez lata całe byli i są odpowiedzialni za ten stan rzeczy. Cała w was moją nadzieja, że mieszkańcom Piotrkowa sprawicie jeszcze niejedną niespodziankę.

70


JD ~JD (Gość)12.08.2024 02:20

Ten budynek powstał jeszcze w PRL- u dla Odzieżowej Spółdzielni Pracy "Nasza Przyszłość"! To dla tych informacja co nie znają historii Piotrkowa Trybunalskiego. Szwalnia jak większość fabryk, zakładów zniknęła z terenu miasta po przemianach ustrojowych o które tak walczyła solidarność odbierając ludziom miejsca ich pracy.

131


XBA ~XBA (Gość)12.08.2024 08:39

To jest typowy obraz niegodziwości władz miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Tak solidny budynek możnaby zagospodarować na różnego rodzaju cele ale jak zwykle nikogo nic w tym mieście nie interesuje oprócz swoich spraw.

91


dekkers ~dekkers (Gość)13.08.2024 11:29

To od zawsze była "szwalnia" - tak się mówiło na ten teren, dopiero później (i krótko) była biblioteka. Był też sklep spożywczy z osobnym wejściem od strony zakładu i pracownicy byli obsługiwani bez kolejki.

50


kostromskaa ~kostromskaa (Gość)13.08.2024 10:30

Musze sie tam wybrać, pohasać po squacie.

40


Grażyna ~Grażyna (Gość)11.08.2024 22:36

Gdyby dla kogoś była to ważna informacja, to przejeżdżam tamtędy prawie codziennie.

17


Mi ~Mi (Gość)12.08.2024 08:29

Likwidator niezle wydoił kasy powinien wszystko oddać

80


gosc27819 ~gosc27819 (Gość)12.08.2024 08:15

Restauracja EUROPA 2.0
Zobaczycie

120


Sąsiadka ~Sąsiadka (Gość)12.08.2024 04:45

A ja się cieszę, że wreszcie ktoś ten temat poruszył, bo może teraz właściciel tegoż budynku coś z nim zrobi! I już nie chodzi mi o sam wygląd, a bardziej o to, kto tam wchodzi i co robi! Wiele razy widziałam, ja wchodzi tam młodzież, chodzi po dachu, zrzuca elementy i rzuca mniejszymi kawałkami w będący obok blok mieszkalny lub wyprowadzane psy. Młodzież ucieka zanim dojedzie policja lub straż. A uciekają tak szybko, że kilkakrotnie spadali na potłuczone szkło z porozbijanych wcześniej elementów budynku! Chodzą po budynku w nocy i bardzo łatwo mogą wpaść w porobione w podłogach otwory, wykonane przez strażaków ćwiczących w tym miejscu. Wiele razy prosiłam o zabezpieczenie wejść. Fakt, na początku przyjechała ekipa, pozabijała czym się da wejścia, pojawiły się taśmy i tablica z informacją o zakazie wstępu. I na tym koniec! Dzieci i bezdomni zadbali o to, by zniknęły i dziś może tam wejść każdy. I z tego korzystają już nawet DZIECI W WIEKU OK. 8-9 LAT!!! CZY MUSI KTOŚ ZGONĄĆ LUB DOZNAĆ USZCZERBKU NA ZDROWIU, BY WŁAŚCICIEL ZADBAŁ O BEZPIECZEŃSTWO!!!! Są chyba jakieś przepisy nakazujące zabezpieczenie budynku przed osobami nieupoważnionymi? I nie ważne kiedy powstał i co się tam kiedyś znajdowało, ważne, by dziś nikt tam nie stracił życia!!!!!

100


Zorientowany ~Zorientowany (Gość)11.08.2024 19:06

Bzdury piszecie. Ten budynek powstał w drugiej połowie lat 60-tych XX wieku, a nie w roku 1950.

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat