tekst reklamowy

Street workout i kalistenika - czym się różnią?

Wtorek, 03 sierpnia 2021
Kalistenika i street workout pozornie mogą wydawać się synonimami, wszak oba te sporty w gruncie rzeczy polegają na tym samym, to jest: na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Jest to jednak co innego. Jakie dzielą podobieństwa, jakie występują różnice? Który trening będzie bardziej odpowiedni?

Czym jest kalistenika?

 

Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej polegającej na treningu opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Ta forma rozwoju sięga starożytnej Grecji, stamtąd też pochodzi jej nazwa: od słów "kallos" i "sthenos", czyli piękno i siła. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, zwinność, gibkość, równowagę i koordynację, ponadto jest to metoda wykorzystywana przez wojskowych na całym świecie. Popularne, przykładowe ćwiczenia to pompki, mostki czy brzuszki, z czego łatwo wysnuć wniosek, że kalistenikę uprawiał każdy, przynajmniej raz w życiu.

 

Czym jest street workout?

 

Street workout to młoda, stosunkowo nowa dyscyplina sportowa, polegająca na treningu z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej. Za jej popularyzację odpowiedzialni są między innymi Denis Minin czy Hannibal for King, którzy udostępniali materiały wideo na portalu YouTube. Nazwa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a sam sport początek miał w amerykańskich gettach. Istotą street workout'u, poza doskonaleniem ciała, jest przykucie uwagi przechodniów. Zalicza się do sportów ulicznych, tak jak np. parkour. Ta forma aktywności fizycznej wiele czerpie z kalisteniki, ale wychodzi daleko poza nią - potwierdza trener personalny i instruktor street workout'u.

 

Street workout i kalistenika - podobieństwa

 

Oba te sporty mają wiele wspólnych cech, takich jak:

  • wykorzystują ciężar własnego ciała,
  • sportowców tych dziedzin charakteryzuje atletyczna sylwetka i duża sprawność,
  • cel ćwiczeń jest taki sam: władza nad własnym ciałem, poprawa mobilności, motoryki, wytrzymałości organizmu.

Street workout i kalistenika - różnice

 

Pierwszą, najbardziej rzucającą się w oczy różnicą są zawody. W 2011 roku w Rydze odbyły się pierwsze mistrzostwa świata organizowane przez World Street Workout and Calisthenics Federation. Aktualnie zarządca WSWCF dokłada wszelkich starań, żeby street workout stał się dyscypliną olimpijską, jednakże z racji tego, iż sport ten jest nieregulowany i nie został jeszcze zarejestrowany, na ten moment szanse na sukces są niewielkie.

 

Drugą różnicą jest zakres ćwiczeń obu aktywności. Kalistenika jest w tym aspekcie bardzo szeroka i obejmuje biegi, skoki, rzuty, podciągania, sztuki walki, itp. Street workout natomiast ma bardziej sprecyzowany zakres ruchów, co pozwala na organizowanie zawodów. Większość ćwiczeń wymaga drążka, co w pewien sposób ogranicza możliwości sportowca i wpływ kalisteniki.

 

Kolejną różnicą jest fakt, iż do uprawiania street workout'u wymagany jest specjalny plac treningowy, albo przynajmniej elementy zabudowy miejskiej. Do kalisteniki nie ma takiej potrzeby: sport ten można uprawiać praktycznie wszędzie, nawet w domu.

 

Znacząca różnica tkwi również w społeczności, a dokładniej w wieku sympatyków obu dyscyplin. Street workout wybierają raczej młodsi sportowcy, do 25 lat, których przyciąga atrakcyjność wykonywanych ćwiczeń, możliwość łączenia ich w różne akrobacje i imponujące układy. Na kalistenikę decydują się zazwyczaj osoby starsze, zainteresowane równym, harmonijnym rozwojem ciała, treningiem z powtarzalnymi seriami, a także rozbudową i wzmocnieniem sylwetki.

 

Co wybrać?

 

Street workout to dyscyplina, która wyrosła z kalisteniki, nadała jej inne tempo i intensywność, a także coraz bardziej odbiega od materiału źródłowego. Sportowców, którzy chcą zwiększyć swoją sprawność i uatrakcyjnić sylwetkę, obie te dziedziny powinny zadowolić. Kalistenika ma do zaoferowania szerszy zakres ćwiczeń i większą dostępność, natomiast street workout obszerniejszą społeczność i zawody, dla tych bardziej ambitnych.

 

Partnerem artykułu jest firma K-Sport Polska


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat