artykuł sponsorowany

Predyspozycje do uzależnień

Piątek, 26 kwietnia 2024
Zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się od alkoholu łatwiej niż inni, nawet przy podobnej ilości spożywanych trunków, stanowi istotną kwestię. Jakie czynniki decydują o kształtowaniu się uzależnienia? - na to i inne pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Predyspozycje do uzależnień

 

Według badań naukowych istnieją trzy główne typy podatności na uzależnienie. Pierwszy z nich, określany jako "męski", charakteryzuje się tendencją do rozwoju uzależnienia już u młodych ludzi, którzy zaczynają spożywać alkohol bardzo wcześnie, często od 16. roku życia. W wielu przypadkach jest to dziedziczone z pokolenia na pokolenie, przekazywane z ojca na syna. Osoby te często mają skłonności do alkoholizmu, a picie alkoholu towarzyszy im przez długie lata i stosunkowo późno rozpoczynają leczenie. Tego rodzaju picie staje się toksyczne po wielu latach, nawet po dwudziestu lub więcej.

Drugi typ, zwany "żeńskim", obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy stają się uzależnieni po kilku latach regularnego picia. Nawet po 5-7 latach obserwujemy takie zmiany w organizmie, jak w typie męskim po ponad 20. latach. Dlatego też kobiety, z powodu odmiennej budowy ciała, w którym jest mniej wody, a więcej tłuszczu, uzależniają się szybciej. Zresztą, do szybszego uzależnienia kobiet predestynują także hormony - estrogeny.

 

RÓŻNA TOLERANCJA NA ALKOHOL

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby o zmniejszonej aktywności dehydrogenazy mogą być podatne na uzależnienie nawet przy spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Ta enzymatyczna substancja przekształca alkohol w aldehyd octowy, który może prowadzić do zakwaszenia organizmu i wywoływać toksyczne działanie na mózg. Dodatkowo, indywidualna tolerancja na alkohol odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się uzależnienia. Wiele czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, środowiskowe warunki oraz obecność chorób somatycznych, może wpływać na skłonność jednostki do spożywania alkoholu w większych lub mniejszych ilościach.

 

Alkohol jest substancją, która powoduje wytwarzanie dopaminy i nawet dwukrotne zwiększanie ilości endorfin. Zwane są "hormonami szczęścia", dają poczucie zadowolenia, ale w tym przypadku, zamiast być wytwarzane np. przez aktywność fizyczną, powstają dzięki sztucznym stymulantom.

Osoby uzależnione często mają niskie poczucie własnej wartości, a pijąc alkohol, dodają sobie animuszu, energii, pewności siebie. Robią to regularnie, z czasem zwiększa się ich tolerancja na wysokoprocentowe trunki i w ten sposób uzależniają się. Także niedobór serotoniny może wpływać na szybsze uzależnienie od alkoholu, ponieważ w pewien sposób dla osoby pijącej stanowi pewien rodzaj lekarstwa, pobudzając układ nagrody.

 

Więcej na: www.wolmed.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat