Państwowa Szkoła Muzyczna ma 45 lat

Tydzień Trybunalski Czwartek, 07 kwietnia 20110
2400 uczniów przemierzyło jej korytarze, 140 osób co roku stara się do niej dostać, 1150 solistów wystąpiło w ośmiu edycjach organizowanego przezeń festiwalu...
fot. Szkoła Muzyczna Piotrkówfot. Szkoła Muzyczna Piotrków

... a jeden z najzdolniejszych uczniów palcówki zdobył aż 28 nagród. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie w kwietniu kończy 45 lat.

 

W piotrkowskiej Szkole Muzycznej kształci się rocznie około 250 uczniów, którzy swoje talenty rozwijają pod bacznym okiem 40-osobowej kadry pedagogicznej. Uczniowie grają na fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, saksofonie, akordeonie, gitarze i perkusji. Grają, i to z powodzeniem. Nagrody w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, stypendia ministra kultury, marszałka województwa czy nagrody artystyczne prezydenta Piotrkowa to tylko kilka z całej puli sukcesów, jakie odnoszą. Przez 45 lat uzbierała się niemała liczba. Rekordzistą w tej dziedzinie jest Przemek Wojciechowski, który na akordeonie “wygrał” 28 nagród.

Imponująca aktywność

- Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej i jej wielkiemu zaangażowaniu szkoła nieprzerwanie odnosi sukcesy - od szczebla regionalnego, po międzynarodowy. Zgodnie z wyznaczoną przez siebie misją, by rozpoznawać i rozwijać muzyczne zdolności dzieci i młodzieży, wykształciła już wielu uczniów, którzy biorąc udział w konkursach, przyczynili się do wypracowania wysokiej rangi szkoły w Polsce - mówi Ewa Kamińska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie.
Jak podkreśla dyrektor placówki, nie sposób wymienić wszystkich sukcesów uczniów i ich nauczycieli. Wymienia te najważniejsze z okresu ostatnich czterech lat.
- Bardzo ważne i prestiżowe nagrody na konkursach międzynarodowych otrzymali: Przemysław Wojciechowski (klasa akordeonu Daniela Baranowskiego), Ewa Baranowska (klasa fortepianu Anny Juszczak, Justyna Bidler, klasa skrzypiec Tomasza Guza), Katarzyna Mielczarek i Damian Kuźmierczyk (klasa gitary Sławomira Biernackiego), Weronika Kaźmierczak (klasa skrzypiec Tomasza Guza), Paweł Ściebor (klasa akordeonu D. Baranowskiego), Oskar Strukiel-Piotrowski, Krzysztof Stępień i Kacper Stawski (klasa gitary Mirosława Drożdżowskiego) - mówi Ewa Kamińska.
W ciągu ostatnich czterech lat uczniowie szkoły z Piotrkowa zdobyli 25 nagród pierwszego stopnia. Ponad pięćdziesiąt było tych drugiego, trzeciego stopnia oraz wyróżnień. Bardzo bogata jest też lista nagród i wyróżnień dla uczniów biorących udział w konkursach na szczeblu regionalnym.
O imponującej aktywności piotrkowskiej Szkoły Muzycznej mówią też szczególne osiągnięcia uczniów, które zostały docenione przyznaniem stypendiów ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wieloma stypendiami marszałka województwa łódzkiego oraz stypendiami artystycznymi prezydenta miasta Piotrkowa.
- Szkoła do swoich osiągnięć może dopisać także sporą liczbę wychowanków kształcących się na wyższych uczelniach muzycznych - dodaje Ewa Kamińska.

Kreatywność szkoły

Państwowa Szkoła Muzyczna w Piotrkowie od lat jest również organizatorem wielu znaczących imprez muzycznych: konkursów, festiwali, warsztatów i seminariów metodycznych, także o zasięgu ogólnopolskim.
- Organizujemy Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego (od 1992 r.) z udziałem znakomitego jury, m.in.: prof. Bronisława Kawalla, prof. Barbary Hesse-Bukowskiej, prof. Waldemara Wojtala, Karola Radziwonowicza oraz Marka Drewnowskiego. Bardzo ważny jest też Ogólnopolski Festiwal Klarnetowy organizowany od 1994 roku, również z udziałem wspaniałych jurorów. Nasza szkoła organizuje też imprezy na szczeblu regionu łódzkiego. Wymieniłabym tu m.in.: Regionalny Konkurs Akordeonowy, Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny, Piotrkowskie Spotkania Fletowe, Warsztaty Orkiestrowe, Regionalne Seminarium Pianistyczne czy konkurs z wiedzy o Fryderyku Chopinie - mówi Ewa Kamińska.
Z organizacji tych imprez szkoła wywiązuje się bardzo dobrze, dlatego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie często zleca piotrkowskiej placówce organizacje przesłuchań regionalnych lub makroregionalnych.

Ośrodek kulturotwórczy w mieście i regionie

Główna misja piotrkowskiej Szkoły Muzycznej to, jak twierdzą jej pedagodzy, budzenie potrzeby obcowania z muzyką. Nie jest to trudne, jeśli w auli szkoły koncertują tak znakomici artyści, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Karol Radziwonowicz, Gary Goodman czy Nicola Hall.
- Tej rangi muzycy goszczący w naszej szkole to doskonały wzorzec dla młodych adeptów sztuki muzycznej i źródło pięknych doznań artystycznych dla mieszkańców miasta i okolic - mówi dyrektor PSM w Piotrkowie.
Dzięki współpracy szkoły z Piotrkowskim Towarzystwem Muzycznym i Stowarzyszeniem Przyjaciół Ognisk Artystycznych, odbywają się koncerty z cyklu “Piotrkowskie Wieczory Muzyczne”. Do tradycji należy też organizowany co roku Festiwal Letni i Wieczór Kolęd z udziałem uczniów i nauczycieli  piotrkowskiej placówki. Razem z Piotrkowskim Towarzystwem Muzycznym od kilku lat organizowana jest impreza o zasięgu międzynarodowym pod nazwą Partnerskie Muzykowanie.
- Ta impreza to dowód na to, że muzyka jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym dla wszystkich, bez względy na dzielące granice - dodaje Ewa Kamińska.

Na 45- lecie remont budynku

W tym roku długoletnie starania dyrektor Ewy Kamińskiej zaowocowały otrzymaniem środków finansowych na rozpoczęcie remontu elewacji budynku.
- W 2009 roku dzięki pomocy prezydenta Krzysztofa Chojniaka, który zapewnił szkole wkład własny do aplikowania o środki z programu operacyjnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Z otrzymanych środków szkoła zrealizowała projekt remontu elewacji. Wspaniale się składa, że wiadomość o środkach przyznanych na remont zbiegła się z jubileuszem 45-lecia szkoły - dodaje Ewa Kamińska.

 

***


 1 września 1966 r. rozpoczęła w Piotrkowie działalność Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Naukę podjęło wówczas 66 uczniów. Mieściła się w lokalu przy ul. Słowackiego 13. W tym kształcie szkoła istniała do 1980 r., kiedy to z dniem 1 września zaczęła funkcjonować jako Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
Na początku lat 80. do Piotrkowa przyjechał spadkobierca pałacyku Rudowskich - Witold Rudowski, aby notarialnie przekazać rodzinną posiadłość miastu. Jako zagorzały meloman wyraził życzenie, aby z tej darowizny skorzystała Szkoła Muzyczna. Od 1989 r. pałacyk stał się jej siedzibą. Pierwszym dyrektorem szkoły był Ryszard Rychlik, kolejnymi - Jerzy Patora, Małgorzata Rosińska i od 2000 roku do dziś Ewa Kamińska.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat