Obiekt powstał w 1979 roku, jako jeden z wielu w mieście, na potrzeby obchodów Centralnych Dożynek. Wówczas całe miasto przeszło gruntowną modernizację, by jak najlepiej wypaść w oczach całej Polski. Wyremontowano wiele ulic, wybudowano słynną „gierkówkę”, czyli trasę Warszawa – Katowice. Powstał Stadion XXXV-lecia PRL, Dom Rolnika, kładka nad torami przy dworcu PKP, dziecięcy plac zabaw – „Wioska wikingów” i opisywany dziś amfiteatr.
Powstał zaledwie w dwa miesiące, a projektanci nadali mu owalny kształt, co sprawiło, że mieszkańcy zaczęli nazywać go „jajem”. Nie było wówczas ani zadaszonej sceny, ani pomieszczeń, które można by było przeznaczyć na garderoby. Było dość siermiężnie. Do budowy zaangażowano warszawskie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Budownictwa Komunalnego i Miejskiego oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Stolicy. Jak głosiła ówczesna propaganda – był to dar warszawiaków dla piotrkowian. Całość oddano do użytku 7 września 1979 roku, a na inauguracyjnym koncercie tego samego dnia zaprezentowały się na przeglądzie Orkiestry Wojsk Lotniczych. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom Centralnych Dożynek.
Od tamtego czasu obiekt był kilkukrotnie modernizowany. Doczekał się dzięki temu i zadaszenia sceny i pomieszczeń dla artystów. W latach 2002-2005 wzmocniono ściany oporowe amfiteatru, zmodernizowano część dla publiczności oraz pomieszczenia zaplecza, a także zabezpieczono zadaszenie. W roku 2014 zamontowano nowe siedziska na widowni, wymieniono nawierzchnię i ponownie zakonserwowano część elementów.
Dawne „jajo” to dziś zupełnie inna konstrukcja i zdecydowanie bardziej kanciasta. Na co wpłynęła m.in. rozbudowa części dla widzów, gdzie w trzech sektorach może się pomieścić ponad tysiąc osób. Estrada i zaplecze też nie są w stanie przywołać skojarzeń z pierwotnym wyglądem amfiteatru. Mieszczą się tu obecnie dwie garderoby połączone hallem, są toalety dla artystów i obsługi.
Na przestrzeni lat piotrkowski amfiteatr służył, jako główna scena podczas obchodów Dni Piotrkowa oraz Juwenaliów, które odbywały się na terenie Parku Śródmiejskiego, zwanego też parkiem na „Krzywdzie”, o czym już pisaliśmy w cyklu „Odkrywamy znane i nieznane” opisując obecny Park Śródmiejski Jana Pawła II. Odbywały się tu nie tylko wydarzenia miejskie i partyjne, ale też te polegające na zabawie. Mieszkańcy Piotrkowa mogli się tutaj bawić na koncertach, występach kabaretów czy przeglądach teatralnych. To tutaj prezentowały się największe gwiazdy polskiej estrady – od Danuty Rinn i Andrzeja Rosiewicza, po Róże Europy, Kult, Bajm, Lady Pank czy Myslovitz. Obecnie obiektem zarządza Miejski Ośrodek Kultury.