Konkursy, nagrody, zabawa, czyli Dzień Dziecka w ŁDK

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 09 czerwca 20140
Blisko 600 dzieci z 47 gmin wzięło udział w dwóch konkursach Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka z Literaturą i Sztuką – „Świerszczykowe wierszyki” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Na tegoroczną edycję „Świerszczykowych wierszyków” złożyły się dwa konkursy o tematyce ekologicznej: recytatorski i plastyczny. Do udziału w nim zaproszono dzieci z całego województwa. Chętnych do zmierzenia się z tematyką ekologiczną  w literaturze i sztuce nie brakowało, zgłoszono dwukrotnie więcej dzieci niż w ubiegłym roku. Znamy już nazwiska najlepszych z nich, którzy spotkali się 31 maja w Łódzkim Domu Kultury na Wojewódzkim  Ekologicznym Dniu Dziecka z Literaturą i Sztuką – „Świerszczykowe wierszyki”.


Uroczystości związane z finałem konkursu recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” drugi rok z rzędu stały się świętem dzieci z województwa. Tym razem spotykali się nie tylko najlepsi „mali recytatorzy” z regionu łódzkiego, ale także autorzy najlepszych prac konkursu „Mały przyrodnik”. W konkursach udział wzięły dzieci z 47 miejscowości województwa łódzkiego wśród których znalazły się: Konstantynów Łódzki, Łódź, Kurowice, Bukowiec, Wola Rakowa, Brzeziny, Koluszki, Gałkówek Kolonia, Bełchatów, Zelów, Wygiełzów, Bujny Szlacheckie, Ksawerów, Wola Zaradzyńska, Zduńska Wola, Biała Rawska, Lubianków, Mąkolice, Popów Głowieński, Dąbrówka Wielka, Biesiekierz Rudny, Biała, Gieczno, Szczawin, Grotniki, Słowik, Rąbień, Aleksandrów Łódzki, Zgierz, Guzów, Rzgów, Kalina, Klonowa, Głowno, Drzewce, Skierniewice, Lipce Reymontowskie, Koźle, Stryków, Niesułków, Bratoszewice, Wiśniowa Góra, Piotrków Trybunalski, Zapolice, Stara Wieś, Babsk i Szczawin.


Podczas wielkiego finału nagrody wręczali: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego Anna Rabiega, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Wiesław Łukomski i dyrektor Łódzkiego Domu Kultury Jacek Sokalski. Przybyli goście podkreślili edukacyjną rolę konkursów. Byli także pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo literatura i sztuka pomagają rozwijać świadomość ekologiczną młodych ludzi.


W konkursie recytatorskim Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa otrzymali: Maja Tomczyk ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi za recytację wiersza „Ptasie radio” Juliana Tuwima, Szymon Maciejewski ze Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi za wiersz „Hipopotam” Wandy Chotomskiej, Oliwia Leńko ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi, która zaprezentowała „Entliczek-pentliczek” Jana Brzechwy, Sandra Konopińska ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zgierzu za „Kwokę” Jana Brzechwy i Małgorzata Miklaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach, która przygotowała wiersz „Jola i złota rybka” Leszka Sulimy Ciundziewickiego.
W konkursie plastycznym przyznano 74 nagrody, z których 8 pierwszych miejsc otrzymali: Jan Gwarda ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Bartosz Pietras ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Bartłomiej Bartoszcze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łodzi, Zuzanna Wesołowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Klonowej, Stanisław Kantorek ze Szkoły Podstawowej w Głownie, Maria Wojniak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim, Karolina Rakoczy z Ośrodka Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim oraz Błażej Płaczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, który jako jedyny otrzymał nagrodę główną: jego praca zostanie wykorzystana na plakacie przyszłorocznej edycji!


Organizatorzy finału nie zapomnieli o tym, że napięcie towarzyszące konkursowi trzeba rozładować – najlepiej oglądając spektakl. Teatr Króla przygotował przedstawienie edukacyjne o tematyce ekologicznej pt. „Jak Krzyś ratuje planetę Ziemię”. Były także liczne zabawy i mniejsze konkursy z nagrodami, podczas których dzieci zdobywały wiedzę na temat segregacji śmieci, utrzymywania porządku i ochrony środowiska, w którym żyją. Zaproponowana przez Łódzki Dom Kultury forma edukacji ekologicznej spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem, a o randze „Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka z Literaturą i Sztuką – Świerszczykowe wierszyki” najlepiej świadczą dwa Patronaty Honorowe, którymi została objęta ta impreza: Patronat Honorowy Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia oraz Patronat Honorowy Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat