Gdzie się leczyć w Wielkanoc?

Sobota, 19 kwietnia 20142
Zachorowałeś w święta i potrzebujesz pomocy? Łódzki oddział NFZ radzi, gdzie jej szukać.
fot. ePiotrkow.plfot. ePiotrkow.pl

 

 

Dyżury POZ – wieczorem, w nocy i w święta

 
Po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 ! Nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska jest bezpłatna i udzielana bez skierowania

Opiekę nad pacjentami, od poniedziałku do piątku w godzinach  od 18 do 8, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę, sprawują  przychodnie w określonych rejonach. Dyżurują w nich lekarze i pielęgniarki.

W każdej dzielnicy Łodzi oraz w każdym powiecie pacjentów obsługują zespoły złożone z lekarza i pielęgniarki, którzy w razie potrzeby udzielą pomocy nie tylko w ambulatorium, ale także w domu chorego. Sprawdź, gdzie otrzymasz pomoc w swojej dzielnicy i powiecie.

! Przypominamy, że w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, każdy pacjent, bez względu na miejsce zamieszkania, może skorzystać z  najbliższej poradni nocnej opieki zdrowotnej.

Wyjątek stanowią wizyty domowe, z których pacjenci mogą skorzystać tylko w poradni w swojej dzielnicy lub powiecie.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:

  • w warunkach ambulatoryjnych, 
  • telefonicznie, 
  • w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta
    Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:
    • nagłego zachorowania;
    • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
    • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi:

  • zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością); 
  • bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych; 
  • bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych; 
  • biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku; 
  • zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu; 
  • nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.; 
  • zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać: 

  • wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem;
  • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym;
  • rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia;
  • skierowania do specjalisty.

Ważne! Jeśli spędzamy święta poza domem także mamy prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia – można skorzystać wówczas z pomocy lekarza w najbliższej poradni POZ lub poradni nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Stomatologiczna pomoc doraźna

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa w jednej z poradni pracujących w ramach doraźnej opieki stomatologicznej.

Poradnie pracują w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.  

  • NZOZ MIRMED, Tomaszów Mazowiecki, ul.  Mireckiego 90, tel. 44 724 68 27
  • Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, ul. Sienkiewicza 137/141, tel. 42 636 37 00

Izba przyjęć

W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. W razie konieczności pacjent jest w izbie zabezpieczany medycznie i transportowany do innej, specjalistycznej placówki. Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W izbie przyjęć udzielane są świadczenia wyłącznie w trybie nagłym.

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR)

W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielana jest pomoc chorym znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, np. z powodu wypadku, urazu, czy też zatrucia. Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia.
Ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego nie należy korzystać w celu uzyskania: 

  • recepty na stosowane przewlekle leki,  
  • konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza niezbędnymi w danym momencie,  
  • zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

Szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym, ale nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

 

Uwaga! Informacje na stronie NFZ nie mogą być traktowane jako wytyczne dla personelu medycznego czy pracowników pogotowia ratunkowego!

Załączniki:
Pobierz plik (Dyżury aptek - Wielkanoc 2014.pdf)Dyżury aptek - Wielkanoc 2014.pdf [ ] 147 Kb

 

 

 


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jajaja ~jajaja (Gość)19.04.2014 19:23

"pikabu" napisał(a):


Znów jakieś bezsensowne pieniactwo.
Nie ma ubezpieczenia tylko ten kto ma wszystko gdzieś i nawet zarejestrować mu się nie chce. A jeśli leży pod płotem i nie jest ubezpieczony to i tak jedzie do niego ZRM zabiera ciepłą karetką na SOR i leży sobie na toksykologii aż go nie podreperują. Jeśli jest gdzieś zameldowany może spodziewać się rachunku i nie ma w tym nic dziwnego! Nie personel medyczny placówek medycznych wymyśla procedury, natomiast musi się do nich stosować. tak w ogóle to o co masz pretensje? Że proszą w rejestracji o dowód osobisty?

40


pikabu ~pikabu (Gość)19.04.2014 15:02

Dodajmy, że każdy ma prawo kto ma ubezpieczenie, ten kto nie ma niech zdechnie pod płotem, bo gdybyś miał skisnąć, to lekarzy obchodzi tylko ubezpieczenie.

13


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat