Największym beneficjentem nowych ram finansowych jest Polska. Nasz kraj dostanie ponad 114,5 miliarda euro, w tym 82,5 miliarda na politykę spójności oraz 32 milardy na politykę rolną. Wiadomo już, że na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego województwo łódzkie dostanie ponad 9 miliardów złotych.
- Nasz kraj jest największym beneficjentem nowych ram finansowych, co dla wszystkich powinno być powodem do radości i dumy – powiedziała eurodeputowana Joanna Skrzydlewska. – Te pieniądze są ogromną szansą dla naszego kraju, szybko możemy znacznie skrócić dystans dzielący nas od lepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej.
- Jeśli chodzi o województwo łódzkie to dziewięć miliardów złotych jest naprawdę ogromną kwotą, która pozwoli wykonać wiele niezwykle potrzebnych inwestycji. Trzeba to wykorzystać gdyż na 99 procent to ostatnie tak duże wsparcie unijne. Szansę na realizację będą miały duże projekty skupiające kilka lub nawet kilkanaście samorządów - dodaje Skrzydlewska.
Zdaniem posłanki w ostatnich latach miasta naszego województwa zdecydowanie zmieniły swoje oblicze właśnie dzięki możliwości wykorzystania środków unijnych. - Dla przykładu Piotrków mógł zmodernizować oczyszczalnię ścieków oraz rozpocząć realizację Traktu Wielu Kultur. Inne miasta także zrealizowały inwestycje, które nie miałyby szans na powodzenie gdybyśmy rozpatrywali tylko środki własne. Dlatego już teraz trzeba zaangażować duże siły w tworzenie projektów gdyż to najprawdopodobniej ostatnia taka szansa - zachęca posłanka.
Te ponad 9 miliardów złotych, czyli ponad 2,2 mld euro, decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego województwo łódzkie dostanie na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Z funduszy przeznaczonych na RPO na lata 2007 – 2013 do końca sierpnia tego roku zmodernizowano ponad 200 kilometrów dróg, wybudowano 20 kilometrów nowych dróg, ponad 20 kilometrów sieci wodociągowej i zmodernizowano ponad 200 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej.
Pieniądze z RPO 2014 – 2020 nadal będą wydawane w Łódzkiem na infrastrukturę, ale także na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi oraz podniesienie konkurencyjności naszego regionu. To będą priorytety na najbliższe siedem lat. - Jeśli chodzi o bezrobocie wśród młodych ludzi w Polsce to sytuacja nie jest jeszcze aż tak bardzo drastyczna jak w Hiszpanii czy Portugalii. Musimy jednak patrzeć na te najlepsze kraje. Dlatego też dla osób wchodzących dopiero na rynek pracy przeznaczonych będzie wiele ciekawych projektów - zapewnia Joanna Skrzydlewska.
MIOS