- Program tegorocznego pobytu nosił tytuł „Flora i fauna na przykładzie Parku Narodowego Berchtesgaden”, a został przygotowany i zrealizowany przez Stowarzyszenie Europa Union Rejon Berchtesgadener Land przy współpracy z wieloma osobami i instytucjami, w tym Żeńską Szkołą Realną w Bad Reichenhall, Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym – informuje Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. - Nasi uczniowie zostali podjęci przez niemieckie rodziny uczennic z Żeńskiej Szkoły Realnej, kierowanej przez dyrektor Ruth Schlieps i wicedyrektor Marię Bauer. W rodzinnych domach nasi uczniowie spędzali późne popołudnia i nocowali, zaś w ciągu dnia uczestniczyli w różnorodnych wycieczkach i spotkaniach.
- To najlepszy sposób na wzajemne poznanie się, zawiązanie przyjaźni i szlifowanie obcego języka – mówi Stefan Wieneke, przewodniczący Europa Union w rejonie BGL. – Nasze rodziny bardzo cieszyły się z możliwości goszczenia pod swoim dachem polskich uczniów. Do waszego przyjazdu członkowie naszego stowarzyszenia przygotowywali się kilka tygodni, pracując społecznie i jestem rad, że wszystko przebiegło pomyślnie. Partnerstwo z powiatem bełchatowskim ma dla nas duże znaczenie, które chcemy pielęgnować i rozwijać.
Zapierające dech w piersiach alpejskie krajobrazy, florę i faunę środowiska naturalnego bawarskiej krainy młodzież poznawała podczas pieszych wycieczek. Z kolei Manfred Weissenberger towarzyszył młodzieży m.in. podczas wycieczki najstarszą na świecie (z 1927 r.) kolejką górską na Predigstuhl (1614 m n.p.m.) oraz na ścieżkach Parku Narodowego Berchtesgaden w otoczeniu jeziora Konigsee.
Duże wrażenie na uczniach zrobiła również szkoła zawodowa w Freilassing. Rosa Mayer - dyrektor szkoły opowiedziała o najciekawszych projektach realizowanych przez placówkę (m.in. o tzw. baby-symulatorach, przedsięwzięciach turystycznych) oraz pokazała pracownie do nauki takich zawodów, jak: fryzjer, stolarz, kucharz i mechanik samochodowy. Wyjątkową atrakcją dla bełchatowskiej grupy były warsztaty samochodowe, w których znajdowały się ekskluzywne marki aut służące niemieckim uczniom do nauki zawodu. Pamiątkowym zdjęciom w porsche czy BMW nie było końca.
Wyjazd polskich uczniów został sfinansowany przez samorząd powiatu bełchatowskiego. Jego organizacją po polskiej stronie zajął się Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu w bełchatowskim Starostwie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 i I Liceum Ogólnokształcące oddelegowały swoich nauczycieli, tj. Iwonę Chojnacką i Magdalenę Mirczak-Gosławską do pracy w charakterze tłumaczy i opiekunów.