Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to najstarsza oficyna wydawnicza w Polsce.
Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego to najstarsza oficyna wydawnicza w Polsce. I choć może wydawać się to niewiarygodne powstała dzięki rodzinie drukarzy, której założyciel pochodził z Piotrkowa. Dziś drukarnia ta uznawana jest za jedną z najbardziej zasłużonych dla rozwoju polskiej nauki i kultury. Collegium Maius jednak nigdy nie stałoby się jej właścicielem, gdyby nie hojność Stanisława Teodora Piotrkowczyka, wnuka Andrzeja Piotrkowczyka, urodzonego w Piotrkowie księgarza i drukarza.
Najsłynniejszy drukarz z Piotrkowa
Mimo iż drukarnię, a właściwie warsztat drukarski, w 1674 roku Akademii Krakowskiej przekazał Stanisław Teodor, to w tym przypadku nie można nie wspomnieć o jego dziadku Andrzeju. To on właśnie stworzył drukarnię, która nie tylko prężnie działała przez sto lat, ale również otrzymała wyłączność na druk konstytucji sejmowych na cały kraj. Jako królewski typograf i serwitor był również Piotrkowczyk jedynym i największym w Polsce wydawcą ksiąg liturgicznych. Dzięki swej przedsiębiorczości, umiejętnościom i uporowi ze zwykłego wędrownego księgarza Andrzej Piotrkowczyk w ciągu kilkunastu lat stał się jednym z najbardziej szanowanych i cenionych polskich drukarzy epoki odrodzenia. Jego dzieje współczesnym mogą przywodzić na myśl american dream, tyle tylko, że pochodzącemu z Piotrkowa drukarzowi spełnił się on ponad czterysta lat temu w Krakowie.
Od wędrownego księgarza do królewskiego typografa
Protoplasta drukarskiego rodu Piotrkowczyków urodził się około 1550 roku w mieszczańskiej rodzinie w Piotrkowie. Był synem niejakiego Piotra Byka. Przydomek Piotrkowczyk, który z czasem stał się jego nazwiskiem, przyjął prawdopodobnie po to, by odróżnić się od innych działających w Krakowie typografów. Swoją pracę rozpoczynał jako wędrowny księgarz. Do Krakowa, ówczesnej stolicy Polski, przybył w 1574 roku. Dwa lata później otworzył własny warsztat drukarski i odlewnię czcionek. Jak podają w „Albumie Polskim” Andrzej Nowak i Dariusz Osowski w trosce o estetykę swych druków Piotrkowczyk wykupił wiele wartościowych drewnianych klocków drzeworytowych pochodzących z drukarń Hallera, Unglera, Łazarza, Szarffenberga i Wierzbięty. Dodatkowo piotrkowianin jako jeden z pierwszych drukarzy w kraju wyposażył swój warsztat w miedzioryt i wczesnobarokowe motywy rysunkowe. W Krakowie uchodził za rzemieślnika niezwykle sumiennego i dokładnego.
- “Całe to skrzyżowanie jest do du.. !”
- Sześciolatki w szkołach. Dla kogo zabraknie miejsca?
- Italiano, co dalej z tobą?
- Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
- BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski – plany na nowy rok
- HARC kręcił teledysk
- Pozytywnie nakręceni – Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC
- Jak rozpoznać powiat
- Andrzej Poniedzielski – jestem poetą użytkowym