Artykuły do tagu: wiatowa

83 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP – początek II wojny światowej
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
78 lat od egzekucji na piotrkowskich Budkach
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.
Przeżyli prawdziwą gehennę
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Elżbieta Bąk nowym sekretarzem Rady Seniorów
Rada Seniorów Powiatu Piotrkowskiego wybrała nową sekretarz. Została nią Elżbieta Bąk. Posiedzenie odbyło się 10 sierpnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piotrkowie.
Sasin: rząd stworzył liczne mechanizmy wsparcia mniejszych miast
Rząd stworzył mechanizmy służące wsparciu małych miast i lokalnych społeczności - mówił w środę w Hrubieszowie (Lubelskie) wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Miasto to otrzymało 7,5 mln zł dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Narodowy Dzień Zwycięstwa. Lewica złożyła kwiaty pod pomnikiem
Piotrkowska Lewica uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa i złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945" mieszczącym się przy skrzyżowaniu Al. Kopernika z al. 3 Maja oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Rakowskiej.
Władze Piotrkowa uczciły Narodowy Dzień Zwycięstwa
8 maja 1945 r. w Berlinie podpisano bezwarunkowy akt kapitulacji Niemiec, który zakończył II wojnę światową w Europie, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.
Film o wojennej historii Parzniewic
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
Piekło w dziecięcym obozie w Łodzi. Błażej Torański o swojej książce
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".
Gmina Wolbórz: Uroczystości przy wojennej kwaterze
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat