Łódzkie nadal z groźbą utraty unijnych pieniędzy, bo sejmik wojewódzki nie wycofał Samorządowej Karty Praw Rodzin, uznanej przez Komisję Europejską za dyskryminującą mniejszości. Zmieniono jedynie jej treść o jedno słowo. Czy to wystarczy, by nie stracić unijnych funduszy?
W poniedziałek grupa osób weszła późnym wieczorem do sklepu monopolowego położonego w centrum Piotrkowa. Zastraszyli oni ekspedienta, a potem ukradli kilka butelek alkoholu. Policjanci z piotrkowskiej KMP szybko wytypowali i zatrzymali pięć osób - jedna z nich okazała się być zaledwie 15-letnią kobietą. Pełnoletni uczestnicy zdarzenia usłyszeli już zarzuty kradzieży szczególnie zuchwałej.
Rada Powiatu Piotrkowskiego przyjęła budżet na 2021 rok. Dochody wynoszą 78 mln 41 tysięcy, a wydatki 78 mln 521 tysięcy. Za uchwałą głosowało 17 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. Sesja odbyła się w poniedziałek 21 grudnia.
Rada Miejska Piotrkowa przyjęła budżet na 2021 rok. Dochody wyniosą 540 mln złotych, a wydatki ponad 590 mln. Na inwestycje władze miasta planują przeznaczyć 78 mln czyli 13% budżetu. O budżecie podczas poniedziałkowej sesji korespondencyjnej mówił prezydent Krzysztof Chojniak.
Piotrkowski urząd miasta zdecydował o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości, ale dobra wiadomość jest taka, że zwiększy się on tylko o wskaźnik inflacji z pierwszego półrocza 2020 roku, czyli 3,9%. Warto podkreślić, że Ministerstwo Finansów znacząco podniosło maksymalne stawki podatku od nieruchomości i wiele miast w naszym regionie planuje znaczne wywindowanie jego stawki, nawet do najwyższego możliwego poziomu.
Piotrkowscy urzędnicy informują, że reorganizacja miejskiego targowiska przy ul. Targowej od 1 grudnia wejdzie w życie. Wprowadzenie zmian przez krótki czas stanęło pod znakiem zapytania po decyzji wojewody łódzkiego. Teraz jednak, wiadomo już, że plany będą zrealizowane.
Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w Piotrkowie dotyczącej ograniczenia targowiska miejskiego przy hali targowej. Radzie Miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Kupcy handlujący przy piotrkowskiej hali targowej wybrali się do wojewody łódzkiego, aby zablokować reorganizację targowiska. Walczą o swoje miejsca pracy i liczą, że wojewoda uchyli uchwałę piotrkowskich radnych.
Piotrkowska Rada Miasta przyjęła korespondencyjnie trzy projekty uchwał dotyczące reorganizacji miejskiego targowiska przy Hali Targowej. Ograniczony zostanie teren targowiska do dwóch niewielkich placów, a także wskazano, czym będzie można handlować. Za projektami głosowało 14 radnych, 7 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, a 1 był nieobecny.
- Nie ukrywajmy, to nie jest żadna reorganizacja, tylko likwidacja targowiska - tak lider kupców z ul. Targowej Tomasz Kowalewski podsumowuje pomysły dotyczące nowych zasad handlu w rejonie Hali Targowej. Projekt uchwały piotrkowskiej Rady Miasta zakłada ograniczenie terenu do targowania, a także wskazuje czym będzie można handlować. Kupcy zaapelują w tej sprawie do radnych, a na piątek (25 września) zapowiadają protest i blokadę ulic w rejonie Urzędu Miasta.