W poniedziałek (9 maja) pierwszy dzień Interakcji. Międzynarodowy Festiwal Sztuki organizowany jest już po raz trzynasty.
Piotrków Trybunalski - miasto, które może pochwalić się ciekawą historią, wieloma sukcesami oraz pięknymi zabytkami, zapewne można być dumnym z faktu bycia PIOTRKOWIANINEM. Jakie jest miasto w oczach młodych, zaczynających swoje dorosłe życie ludzi? Drugie pytanie: Czy faktycznie Piotrków to miasto z przyszłością? Wykluczając tu rozwój budowania centrów handlowych, co jedynie pozwala na bytowanie w cywilizacji pełnej marek, banerów reklamowych. Chciałbym podzielić się w tym artykule swoimi obserwacjami z codziennego życia w naszym mieście.
Piotrkowianin Michał Bąkiewicz o kolejne dwa lata przedłużył kontrakt ze Skrą Bełchatów. Utytułowany siatkarz był gościem Marcina Cecotki w programie O TYM SIĘ MÓWI.
Historia placu Pofranciszkańskiego oraz występ chórów Mały Gospel i Metanoia JP2 – we wtorkowy wieczór w sali widowiskowej MOK liczna grupa piotrkowian uczciła 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W Piotrkowie rozpoczęły się uroczyste obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Na terenie Sulejowa, m.in. na wybranych przystankach autobusowych, pojawiły się gabloty informacyjno-ogłoszeniowe. Umieszczane będą w nich informacje dotyczące zarówno bieżących, jak i planowanych wydarzeń na terenie gminy oraz informacje niezbędne dla osób odwiedzających gminę (również w formie map).
Przysięgał Prezydent, Wójt, przysięgali Radni, Ławnicy, Gminni, co znaczniejsi obywatele miasta, przysięgała nawet starszyzna cechowa. Łącznie 170 podpisów widnieje pod rotą przysięgi na wierność Konstytucji 3 Maja. W zbiorach piotrkowskiego archiwum znajduje się księga stanowiąca dowód poparcia obywateli Piotrkowa dla pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.
Aleja 3 maja wcale nie była pierwszą ulicą która nosiła miano najsłynniejszej polskiej konstytucji. Była nią ulica Pocztowa, dzisiejsza Sienkiewicza. Co ciekawe sposób nadania jej takiego imienia był bardziej niż niezwykły...
Parkowanie – niełatwy manewr. Równoległe, prostopadłe i ukośne, precyzyjne, jak po sznurku... Kursanci ćwiczą je namiętnie tygodniami, aby zdobyć wreszcie upragnione prawo jazdy. Kiedy w końcu się to udaje i ruszymy, to kiedyś gdzieś musimy się zatrzymać. Wolne miejsce jest. Tylko czy można tam zaparkować?
Konstytucja była bardzo nowatorskim projektem na owe czasy. Zawarto w tym dokumencie wszystkie elementy Oświecenia. Od 1772 roku po I rozbiorze Polska była bardzo słabym państwem. Więc należało zmodernizować, przekształcić i nadać nowy kształt państwowości polskiej – podkreśliła w rozmowie ze Strefą FM dr Marta Walka z Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego.