Zespół klasztorny opactwa cysterskiego położony w Podklasztorzu stał się niewątpliwie symbolem Sulejowa. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Ten przykład architektury romańskiej został wspinany na listę pomników historii.
Niespełna 4 km na południe od Sulejowa znajduje się miejscowość Kurnędz, dawna wieś rządowa z folwarkiem, idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy szukają aktywnego wypoczynku w czystym ekologicznie terenie, przyjaznym zarówno dzieciom jak i seniorom.
Choć na pierwszy rzut oka krajobraz przypomina chorwackie wybrzeże tak naprawdę znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południowy zachód od Sulejowa, po sąsiedzku z korytem rzeki Pilicy.
„Po kilkunastu spędzonych tam minutach świat wygląda inaczej. Cisza, spokój, plątające się pod nogami psy, przechadzające się z wolna bociany, do tego sarna domagająca się podrapania za uchem” - tak opisywała swoją wizytę w pewnym malowniczym miejscu dziennikarka „Tygodnia Trybunalskiego” Aleksandra Stańczyk. W wędrówkach po gminie Sulejów zachęcamy do odwiedzenia Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole.
Tylko 8 samorządowców w Polsce otrzymało prestiżową nagrodę Orła Polskiego Samorządu. Tytułem wyróżniony został Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.
Ponad 300 wykonawców z różnych regionów Polski zaprezentowało się na scenie plenerowej podczas 40. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenek i Przyśpiewek Ludowych w Przedborzu. Imprezie patronowali Towarzystwo im. Marii Konopnickiej w Warszawie, Urząd Miasta oraz Miejski Dom Kultury w Przedborzu. Jury po wysłuchaniu wszystkich zespołów wytypowało czterech laureatów, którym przyznało główne nagrody, jednym z nich był zespół Grabiczanie z powiatu piotrkowskiego.
Gmina Sulejów to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w powiecie piotrkowskim. Znajdziemy tam rzeki, piaszczyste skarpy, plaże i niemal dziewicze lasy. A wśród nich niezwykłe cuda przyrody.
Gmina Sulejów, z racji położenia na jej terenie Zalewu Sulejowskiego, należy do jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów województwa łódzkiego. Większość z nas lubi wypoczywać tam, gdzie jest plaża, woda, las i piękny krajobraz. Wszystkie te warunki spełnia właśnie gmina Sulejów, a dokładnie miejscowości Barkowice i Barkowice Mokre, które w ostatnich latach stały się ośrodkami turystycznymi. To przede wszystkim tam wypoczywają i uprawiają sporty wodne mieszkańcy Piotrkowa, Łodzi i okolic oraz turyści z całego kraju.
Urokliwe okolice Pilicy i gminy Sulejów przyciągają co roku turystów. Wypoczywających najczęściej można spotkać w Barkowicach, na terenie rekreacyjnym przy ul. Taraszczyńskiej w Sulejowie i na Polance. Efektem tych wizyt są niestety również tony śmieci. - Chcemy zapewnić odpowiednią infrastrukturę i uczulić ludzi, że to kosze, a nie lasy są na śmieci - mówi Dorota Jankowska, z-ca burmistrza Sulejowa. I choć to stwierdzenie jest oczywiste, to widok śmieci leżących nieopodal kosza należy do częstych.
Łódzki Dom Kultury otrzymał prestiżową nagrodę konkursu "Drzewo Pokoleń" 2018 w kategorii samorząd za realizację pilotażowego projektu „Przystanek 60+”. Jego celem jest aktywne wsparcie seniorów z miast, miasteczek i wsi w integracji poprzez twórczość, kulturę i sztukę. W imieniu Łódzkiego Domu Kultury nagrodę odebrał dyrektor instytucji Jacek Sokalski.