Z roku na rok czytelnictwo w Polsce spada, rośnie za to liczba nowo wydanych książek. Jak chętnie po nowe i starsze pozycje czytelnicze sięgają goście Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim? Zapytaliśmy o to "u źródła".
Michał Rawita-Witanowski to bohater kolejnej publikacji piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Autorzy podkreślają, że jest to pozycja dla każdego, zarówno zawodowych historyków, pasjonatów, ale także dla rodzinnych archiwistów. Jej promocja, a zarazem premiera specjalnie na tę okazję przygotowanej wystawy, odbyła się w poniedziałek (26.02.2024) w siedzibie archiwum.
Historię rzeki Pilicy, zalewu Sulejowskiego oraz pobliskich im miejscowości w naszym regionie, będzie można zgłębić już w piątek 23 lutego w Mediatece 800-lecia, podczas promocji nowej książki Andrzeja Kobalczyka. Autor spotka się z czytelnikami osobiście.
Interesujące opowieści oraz dotąd nieznane historie o Piotrkowie mogli usłyszeć licznie zgromadzeni mieszkańcy w piotrkowskiej mediatece. To w tym miejscu w piątkowy wieczór (29.12) odbyła się promocja książki „Browar F. Braulińskiego w Piotrkowie”, nad którą pracowała Agnieszka Szóstek wraz z potomkami rodzin tworzących najsłynniejszy piotrkowski browar: Zygmunta Jacka Ditrycha oraz Macieja Ditrycha.
„Browar F. Braulińskiego w Piotrkowie” - to najnowsza książka poświęcona historii Piotrkowa. Została napisana przez Agnieszkę Szóstek wraz z potomkami rodzin tworzących najsłynniejszy piotrkowski browar: Zygmunta Jacka Ditrycha oraz Macieja Ditrycha.
Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zaprasza na spotkanie autorskie z Ewą Tarnowską-Ciotuchą, autorką książki "A wiosną pójdziemy nad rzekę" w najbliższy piątek - 24 listopada, o godz. 18:00.
Mariusz Koperski napisał kolejną książkę. Tym razem urodzony w Piotrkowie, a mieszkający od 20 lat na Podhalu, autor wydał książkę "Pasja Mateusza". 17 listopada w mediatece zaplanowano promocję powieści.
16 tysięcy czytelników i 350 tysięcy wypożyczonych książek – to roczne statystki piotrkowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. W czasach, kiedy cały czas podkreśla się, że za rzadko sięgamy po książki, Piotrków trzyma się dobrze. Czytają dorośli, czytają też dzieci. Nie brakuje również amatorów audiobooków.
Naukowcy badający historię i regionaliści spotkali się z widownią w Wolborzu, aby opowiedzieć o historii miasta i zaprezentować nowa publikacje wydaną z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.
„Smaran. Kolory Indii” to fascynująca opowieść o Indiach początku XXI wieku, kiedy prezydentem była Pratibha Patil, Donald Trump rozważał inwestycje w Bengaluru, a atak terrorystyczny w Mumbaju zachwiał nie tylko emocjami, ale także rynkiem, dając przedsmak zbliżającego się kryzysu. Jak młoda, wyzwolona dziewczyna z Europy odnajdzie się w kraju, w którym pozycja kobiet jest wciąż niższa niż krów? Premiera książki już 23.10.2023r. - polecamy.