Czy piotrkowianie czytają książki?

Poniedziałek, 04 marca 20249
Z roku na rok czytelnictwo w Polsce spada, rośnie za to liczba nowo wydanych książek. Jak chętnie po nowe i starsze pozycje czytelnicze sięgają goście Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim? Zapytaliśmy o to "u źródła".
fot.: F.Zieliński fot.: F.Zieliński

Według badań „Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 roku” przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, przeczytanie przynajmniej jednej książki (papierowej lub cyfrowej) w roku zadeklarowało 34% osób powyżej 15 roku życia. To o 8% mniej czytelników niż w rekordowym pandemicznym 2020 roku. Czy jest to efekt rosnących cen książek? Dane GUS potwierdzają, że w listopadzie 2023 roku książki były droższe o 8,8% w porównaniu do listopada 2022 roku, i dalej są coraz wyższe. Nie trzeba jednak książek kupować, gdy można skorzystać z bogatej oferty piotrkowskiej mediateki.

Obecnie najpopularniejszą książką wypożyczaną w piotrkowskiej mediatece są „Chłopki: opowieść o naszych babkach” autorstwa Joannay Kuciel-Frydryszak. Pozycja została przez nas kupiona w czerwcu 2023 roku i jej popularność wzrasta. Co znamienne, rośnie też popularność pierwszej książki autorki „Służące do wszystkiego” wydanej w 2018 roku. Na tę pozycję czeka aktualnie 20 osób - opowiada Sylwia Sobiechard pracownik wypożyczalni piotrkowskiej mediateki.

Zapotrzebowanie na głębokie lektury dotyczące silnych kobiet sprzed lat jest wysokie. Piotrkowianie równie chętnie sięgają również po biografię czy beletrystykę. Popularnością cieszą się nie tylko nowości wydawnicze. Ponadczasowe klasyki wciąż są czytane przez kolejne pokolenia.

Oczekiwaną książką przez czytelników jest również biografia Księcia Harrego „Ten drugi”. Ta pozycja jest w naszych zbiorach już od roku i dalej cieszy się sporym zainteresowaniem. Najnowszą książką, po którą czeka się w kolejce, jest wydany w październiku 2023 roku Tom 11 Sagi o Fjällbace „Kukułcze jajo”. W tej chwili oczekuje na nią ponad 15 osób. Nieustającą popularnością cieszą się książki Kristin Hannah, topowe pozycje Remigiusza Mroza. Również Agatha Christie nie kurzy się na naszych półkach - dodaje Sylwia Sobiechard.

Wiele osób tłumaczy, że w coraz to szybszym świecie, nie ma po prostu czasu na czytanie książek. Z pomocą przychodzą audiobooki, po które w całej Polsce sięga 2,8 miliona osób (badania PBS dla audiobooki.pl 2021 r.)

Audiobooki wpisały się w rzeczywistość mediateki, cieszą się nieustannym, rosnącym powodzeniem. Są one uzupełnieniem książki w formie dźwięku. Z całą pewnością zostaną z nami na zawsze. Wielu z naszych gości to osoby, które wypożyczają wyłącznie audiobooki - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Pracownicy Mediateki 800-lecia zapraszają do odwiedzania ich siedziby przy ul. Curie-Skłodowskiej 3 i korzystania z ciągle rosnącej i bogatej oferty książek, z której - jak zapewniają - każdy znajdzie coś dla siebie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)04.03.2024 18:53

Bardzo długo korzystałam z naszej biblioteki. Niestety z roku na rok coraz ciężej było dostać jakąkolwiek nowość. Czas oczekiwania wynosił około kilku miesięcy. Przerzuciłam się na e-booki. Niestety nasza biblioteka nie dba o czytelników

22


box ~box (Gość)05.03.2024 10:25

Powiat piotrkowski też czyta :)

20


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)04.03.2024 17:48

Czytelnictwo spada, nie wytrzymuje konkurencji internetu i e.booków. Po co więc wydano dziesiątki milionów na Mediatekę, w chwili jej budowy już można było to przewidzieć. Ktoś zachorował na wielkość.

26


Grażyna ~Grażyna (Gość)04.03.2024 16:38

Ja na przykład lubie czytać ksionżki.

32


Lee ~Lee (Gość)04.03.2024 15:19

Kto czyta nie błądzi

40


M69 ~M69 (Gość)04.03.2024 14:34

A filia przy Belzackiej? W ramach promocji czytelnictwa wypadałoby chociaż coś o niej wspomnieć...

90


ssss ~ssss (Gość)04.03.2024 13:35

Bardzo miarodajne pytanie w dobie bibliotek elektronicznych wymagających od czytelnika lub słuchacza (audiobooki) jedynie łącza internetowego .

43


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat