Ostatnie temperatury, a także opady deszczu spowodowały, że w lasach pojawia się coraz więcej grzybów, co sprzyja leśnym wyprawom. Dlatego policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby nasz spacer po lesie zakończył się bezproblemowym powrotem do domu.
Przed nami sezon grzybobrania. Dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów w lasach, rośnie ryzyko zaginięć. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie.
W tym roku sezon na grzyby opóźnił się miesiąc, ale teraz w piotrkowskich lasach ich nie brakuje. Są tacy mieszkańcy naszego rejonu, którzy potrafią przynieść do domu naraz kilka kilogramów grzybów. I to wcale nie muszą się po nie wybierać wcześnie rano.
Zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na ok. 100 tys. ton rocznie, zaś ich rynkowa, szacunkowa wartość to ok. 700 mln zł – powiedziała PAP dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Drugie tyle warte są zbiory jagód ziół, oraz wyroby i preparaty, które są z nich wytwarzane.
W lasach powiatu piotrkowskiego trwa wysyp grzybów. Policjanci przy tej okazji wystosowali apel do grzybiarzy, w którym przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zbierania darów lasu. To dlatego, że nawet pomimo dobrej znajomości terenu, w lesie łatwo można stracić orientacje i się zgubić. Zwłaszcza w podeszłym wieku może to okazać się zgubne.
Kilka osób na tydzień trafia do piotrkowskiego szpitala z podejrzeniem zatrucia.
Chwalisz się na Facebooku znalezionym borowikiem królewskim? To uważaj, bo grozi ci kara nawet do 5 tysięcy złotych! Mało kto wie, że w Polsce występują chronione gatunki grzybów, a jest ich całkiem sporo, bo aż 53.
To już ostatnia w tym roku gra miejska, która odbędzie się w sobotę 10 września o godzinie 15.00.