Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej zrealizowali kolejne szkolenie z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Tematem zajęć były sposoby desantowania się ze śmigłowca oraz techniki naprowadzania maszyny i wybór odpowiedniego miejsca do lądowania. Następnie Terytorialsi prowadzili działania rozpoznawcze.
Na tę chwilę przedłużyliśmy obostrzenia z dwoma wyjątkami, ale jeśli będziemy myśleli o ich luzowaniu, to regionalizacja jest wręcz pewna, bo sytuacja epidemiczna różni się w poszczególnych województwach - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Tegoroczne święcenie pokarmów w piotrkowskich kościołach z powodu pandemii musiało odbywać się na powietrzu i z zachowaniem obostrzeń oraz dystansu społecznego. Odwiedziliśmy kilka kościołów w historycznej części naszego miasta i sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem.
W Wielką Sobotę wierni w Kościele katolickim trwają przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani - oczekują na Zmartwychwstanie. Zgodnie z polską tradycją tego dnia święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Zwyczaj ten istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej pomogli pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z Tomaszowa Mazowieckiego. Mundurowi wzięli udział w ich przeprowadzeniu do jednego z tomaszowskich DPS-ów.
W dniach od 15 do 19 marca żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli kurs przetrwania pn. "SERE na poziomie B" w terenie leśnym. Kurs podzielony był na część teoretyczną i praktyczną i odbył się w 9ŁBOT po raz pierwszy. Grupa Terytorialsów przez kilka dni musiała przetrwać na terenie Nadleśnictwa Przedbórz, z ograniczonym dostępem do pożywienia i wody, wykonując szereg zadań w trudnych warunkach atmosferycznych w określonym czasie.
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej zaangażowana jest w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią na terenie województwa łódzkiego. W ramach tych działań Terytorialsi wspierają służby medyczne, transportują żywność, butle z tlenem i płyny do dezynfekcji. Kolejnym zadaniem, jakie otrzymali jest powołanie Mobilnego Zespołu Szczepiennego.
Dni tygodnia można odliczać, co nikogo nie dziwi. Na przykład do wakacji, które kojarzą się ze zwiedzaniem. Ale dni tygodnia w przypadku województwa łódzkiego można też zwiedzać. To za sprawą nazewnictwa, które pozwala zaplanować wizytę w takich miejscowościach jak Piątek czy Sobota.
14 lutego przypada 79. rocznica powstania Armii Krajowej. To uroczysty dzień dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dziedziczą i kultywują tradycje powojennych organizacji niepodległościowych. Ten dzień to także święto dla tych z żołnierzy, którzy po szkoleniu przygotowawczym złożyli przysięgę wojskową.
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają seniorów i kombatantów w procedurze szczepień – od rejestracji poprzez pomoc w dowiezieniu na szczepienie, a także monitorują ich samopoczucie między szczepieniami i po przyjęciu drugiej dawki. Od 18 stycznia działa infolinia wsparcia seniorów uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej. Pod numerem telefonu 800 100 115 w godzinach od 7:30 do 19:30 seniorzy mogą uzyskać pomoc w zarejestrowaniu się i dotarciu na szczepienie.