Wzięli pod lupę monety (ZDJĘCIA)

Czwartek, 09 czerwca 20220
A to za sprawą warsztatów numizmatycznych, zorganizowanych w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. To jedna z atrakcji przygotowanych w ramach wydarzenia pod hasłem "Z historią przez wieki", które wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Ładuję galerię...

Młodzież otrzymała zadanie bojowe. Po wysłuchaniu wykładu, otrzymała odwzorowaną monetę, awers oraz rewers. I z tej monety, widocznej na papierze, musiała odtworzyć m.in. to jaki to był nominał, jaki władca, panował w tych czasach, którego imię znajduje się na monecie, jaka była tytulatura, a także odczytać datę, która mogła być umieszczona w różnych miejscach, bądź ukryta pod tekstem łacińskim. Myślę, że teraz jeśli ktoś znajdzie zbiory monet po dziadkach, będzie potrafił określić ich nominał i wartość obecną - tłumaczył Jacek Ziętek, starszy konserwator archiwalny piotrkowskiej placówki.

Jak zaznacza Ziętek, młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z tym zadaniem.

 

Bardzo nam się podoba. Super prezentacja. Nie spodziewaliśmy się, że będzie to dotyczyło monet. Jest to dla nas nowy temat, ale jakoś to ogarniemy. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy - mówili uczestnicy warsztatów.

Wykład i warsztaty dotyczące numizmatyki to nie jedyna atrakcja przygotowana przez piotrkowską placówkę.

Prezentujemy aż pięć wystaw różnego rodzaju, różnego charakteru, począwszy od tych tradycyjnych, stacjonarnych planszowych, poprzez te, przygotowane w oparciu o dokumenty, związane z projektem "Archiwa Rodzinne Niepodległej". Do tego przygotowaliśmy też ciekawe publikacje z naszego bogatego księgozbioru. Materiały archiwalne mają różnorodną postać. Posiadamy też w swoim zasobie zdigitalizowane filmy, dotyczące m.in. historii Piotrkowa Trybunalskiego czy Tomaszowa Mazowieckiego, ale warta uwagi jest także nasza produkcja "Bo ta, co nie zginęła...1945r." - podsumowuje dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Dla chętnych udostępniono też możliwość zwiedzenia placówki z przewodnikiem.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat