Advertisement

Wystawa na Dzień Papieski

ePiotrkow Piątek, 14 października 202216
W najbliższą niedzielę w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. To coroczne nawiązanie do rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrkową. Z tej okazji na parkanie kościoła farnego w Piotrkowie przy Krakowskim Przedmieściu, prezentowana jest plenerowa wystawa opowiadająca o życiu i dokonaniach Karola Wojtyły.

Ładuję galerię...

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Na planszach zaprezentowane zostały wydarzenia od narodzin małego Lolka, poprzez poznanie dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, po obserwację powołania kapłańskiego, biskupstwa i obchodów Milenium Chrztu Polski, a także wyprawy kajakowe i rowerowe biskupa Wojtyły organizowane wspólnie z młodzieżą akademicką.

 

Na kolejnych segmentach wystawy, przypomniany został wybór nowego papieża, jego działalności w czasie pontyfikatu, a także choroba i ostatnie chwile życia.


Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem prezentacji jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii kościoła i świata oraz pokazanie bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.


Zainteresował temat?

3

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)28.10.2022 16:18

Czy JP II był mieszkańcem Piotrkowa? A może piotrkowskie Muzeum jest finansowane przez kościół? Bo jak wytłumaczyć wydanie kilkunastu tysięcy na te plansze?

00


10 przykazań ~10 przykazań (Gość)14.10.2022 10:55

10 NAJWIĘKSZYCH "OSIĄGNIĘĆ" KOŚCIOŁA PAPIESKIEGO
1. Prześladowanie tzw. pogan: od chwili, gdy za sprawą Konstantyna Krk stał się religią panującą, przez kolejne 15 wieków prześladował wszystkich bez wyjątku innowierców; w ten sposób eksterminował całe narody. Całkowita zagłada dotknęła m. in. Prusów i Jaćwingów.
2. Prześladowanie heretyków, tj. chrześcijan ewangelicznych, m. in. krwawe kaźnie zgotowane waldensom, katarom, protestantom, noc św. Bartłomieja w Paryżu, czyli słynna rzeź 3 tys. hugenotów z podjudzania papieża Grzegorza XIII.
3. Krucjaty, nie tylko przeciw muzułmanom (ok. 1 mln ofiar), bo nawet przeciw katolikom (krucjata aragońska), gdy chodziło o pieniądze i wpływy.
4. Święta Inkwizycja, czyli zbrodniczy system śledczo-sądowy; szacunki minimalne mówią o dziesiątkach tysięcy, a szacunki maksymalne o liczbie przekraczającej milion straceń.
5. Wojny religijne: dziesiątki milionów ofiar – np. podczas katolicko – protestanckiej wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) na wielu obszarach Europy wyginęło ponad 50 procent populacji.
6. Prześladowania Żydów: od czasów Konstantyna na mocy kolejnych edyktów papieskich byli eksterminowani, traktowani jak niewolnicy i podludzie, okradani z majątków, pozbawiani potomstwa. W ciągu 15 wieków – ok. 10 mln ofiar.
7. Eksterminacja Indian: po odkryciu Ameryki przez Krk jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy), chrześcijańscy konkwistadorzy i misjonarze wymordowali ponad 70 mln Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości.
8. Poparcie niewolnictwa: Kościół rzymski nie tylko popierał niewolnictwo, ale też czerpał zyski z niewolniczej pracy. Bulla papieża Mikołaja V (styczeń 1455 r.) stwierdza, że niewolnictwo jest rzeczą właściwą i miłą Bogu.
9. Wspieranie faszyzmu i dyktatur: wszelkie prawicowe dyktatury były miłe papiestwu; tym milsze, im dyktatura była silniejsza. Salazar, Franco, Hitler, Mussolini – wszyscy ci krwawi dyktatorzy mogli liczyć na względy Watykanu. Papież Jan Paweł II nie ukrywał swoich sympatii do ludobójcy z Chile – gen. Augusto Pinocheta.
10. Wykorzystywanie seksualne dzieci. W USA, gdzie wybuchła afera, co 20 ksiądz katolicki wykorzystywał seksualnie małych chłopców i dziewczynki. Przyjmuje się, że skala zjawiska molestowania seksualnego przez kler Krk dotyczy nawet 5 mln dzieci.

93


Katolik ~Katolik (Gość)14.10.2022 13:20

Ta sekta zniszczyła Polske

62


ja ~ja (Gość)14.10.2022 12:54

Skończy się kiedyś ten cyrk?

62


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)14.10.2022 10:38

JP II wiedział

81


Po co to? ~Po co to? (Gość)14.10.2022 12:34

Ten papież już wszystkim bokiem wychodzi.

73


Marcial Maciel ~Marcial Maciel (Gość)14.10.2022 09:20

Marcial Maciel, przyjaciel papieża z Meksyku, ciekawe czy będzie jakaś wzmianka o nim?

81


Tadeusz ~Tadeusz (Gość)14.10.2022 08:52

No i to jest dobry trolling

11


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat