Wybory 2023 w naszym okręgu. Portrety zwycięzców

Region Środa, 18 października 202354
Takich wyborów jeszcze nigdy nie było. Bezwzględna walka kandydatów - także pomiędzy sobą wewnątrz listy, olbrzymie pieniądze i spolaryzowani do bólu wyborcy. Przez ostatnie osiem lat, rządzący pokazali że nie stali się inni od tych, których tak kiedyś krytykowali. Polacy w minioną niedzielę dokonali oceny i zdecydowali kto, ich zdaniem, winien rządzić krajem. Okręg piotrkowski dalej pozostaje bastionem Prawa i Sprawiedliwości. Jednak poparcie dla PiS ze strony wyborców mocno spadło. W ubiegłych wyborach na tę partię głosowało ponad 56 procent wyborców. W tych o 10% mniej.
Kim są zwycięzcy ostatniej niedzieli , a komu zwycięstwo przeszło koło nosa?

 

Jako minister rolnictwa nie poniósł porażki, sukcesu też nie osiągnął. Jednak udało mu się pogasić największe pożary i co nieco obiecać. Pokonał Marszałka Seniora zdecydowanie. Prawdopodobnie pomoże Marszałkowi w podjęciu decyzji o zostawieniu piotrkowskich struktur PiS w spokoju. Okazał się zręcznym i skutecznym politykiem, zdobył w piotrkowskim okręgu największą ilość głosów. Kampanii wyborczej w zasadzie nie prowadził.

 

 

Lider listy Koalicji Obywatelskiej. Pokonał Antoniego Macierewicza (nr 1 na liście PiS). Znany od lat rodakom z telewizyjnych programów o najnowszej historii. Człowiek z zasadami , piotrkowianin z urodzenia. “Czarny koń” Donalda Tuska. Okazało się szef KO wybrał dobrze. Jest to debiut Bogusława Wołoszańskiego jako polityka. On sam raczej nie bardzo dobrze czuje się w tej roli. Wynik Bogusława Wołoszańskiego jest dowodem na to, że nie trzeba prowadzić wielkiej kampanii wyborczej, jeżeli jest się osobą znaną i obdarzoną powszechnym szacunkiem.

 


Swoją kampanię wyborczą prowadził niemrawo. W jej końcówce koncentrował się głównie na wizytacji imprez dożynkowych i wręczaniu tekturek z wydrukowanymi kwotami rządowych dotacji.
Nominalnie utrzymał wynik z roku 2019, chociaż ten tegoroczny był słabszy, biorąc pod uwagę rekordową frekwencję tych wyborów. Dzięki swojemu stylowi, wśród koleżanek i kolegów z listy, raczej nie miał przyjaciół.
Powoli traci swoją pozycję w Prawie i Sprawiedliwości, Jednak głównie starsi wyborcy tej formacji nadal uważają go za symbol polskości i walki z komuną.

 

 

Kampania wyborcza trochę ją musiała kosztować. Koncentrowała się głównie na regionie radomszczańskim. Była prezydent Radomska wykorzystała swoje doświadczenie i znajomość terenu , a także wsparcie duchowe Antoniego Macierewicza. Wyborcy nagrodzili ją za czteroletnią pracę na rzecz swojego macierzystego regionu, a także za ideową konsekwencję i zawziętość. Ale w Piotrkowie, jak pokazuje osiągnięty wynik, nie bardzo ma czego szukać.

 

Wiceprzewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prawa ręka Władysława Kosiniaka-Kamysza. Mieszkaniec Rawy Mazowieckiej. Znany z publicznych mediów i wystąpień publicznych, dlatego nie musiał zbytnio promować się podczas kampanii wyborczej. “Jedynka” Trzeciej Drogi w naszym okręgi. Człowiek konkretny i skuteczny. Z pewnością o nim jeszcze wiele usłyszymy.

 

Swoją kampanię wyborczą rozpoczął 4 lata temu, zaraz po wygranych wyborach. Przez lata posłowania starał się być wszędzie tam gdzie czuł, że jest potrzebny. Nie jest typowym przedstawicielem ideologii Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też musiał ciągle oglądać się za siebie, obserwując to co robi Antoni Macierewicz, który nigdy mu dobrze nie życzył. Przeprowadził morderczą i kosztowną kampanię. Ciekawe, czy po wejściu do Sejmu będzie dalej bezkrytycznie wypełniał wszystkie polecenia centrali? Powtórzył swój wynik sprzed 4 lat.

 

Nowa postać w krajowej polityce. Tomaszowianin, przedstawiciel młodego pokolenia polityków. Pracowity, zawzięty i twardy. Skuteczny do bólu. Lepiej mieć go po swojej stronie. Rywalizował o drugi mandat dla KO z Magdaleną Spólnicką (Radomsko), którą na finiszu pokonał liczbą niespełna 1 000 głosów. Przeprowadził z rozmachem profesjonalną kampanię wyborczą. Z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 

Inżynier ze Skierniewic, doradca prezydenta Dudy. Znany wyborcom z “Kawy na Ławę” i innych publicznych wystąpień w mediach. Reprezentuje poglądy zrównoważone i umiarkowane i jakoś nie bardzo zawsze te kojarzone z poglądami Prawa i Sprawiedliwości. W Piotrkowie mało znany. Umiarkowaną kampanię rozpoczął stosunkowo późno.

 

Kiedyś zaufany człowiek J. Gowina, później działacz PiS. Można powiedzieć, że miejsce w ławie sejmowej zdobył dzięki szczęściu. Arytmetyka wyborcza była jego sprzymierzeńcem. Ale na szczęście trzeba sobie zasłużyć. Krzysztof Ciecióra poprowadził dość mocną i niezwykle przemyślaną kampanię wyborczą. A przede wszystkim skuteczną. Sukces zawdzięcza także kolegom z listy, którzy “pociągnęli” go za sobą. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy szósty mandat dla PiS będzie dla niego.

 

Zwycięzca Prawa i Sprawiedliwości w walce o Senat. Mało znany wśród wyborców nawet własnego ugrupowania. Senator mijającej właśnie kadencji. Jego największym atutem jest to, że został namaszczony przez Prezesa i należy do PiS. Wiele więcej trudno o nim napisać.

 

 

 

***

 

Gloria Victis!

 

Tym kandydatom do Sejmu i Senatu niestety się nie powiodło, jednak osiągnęli w wyborach znaczący wynik:

 

 

Kandydat Paktu Senackiego do Senatu. Uzyskał świetny wynik, ale w naszym okręgu, należącym od lat do sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, wygrać z tą partią było bardzo trudno. Były przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego i wieloletni działacz LZS uzyskał bardzo dobry wynik i nawiązał wyrównaną walkę z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jak odpocznie, zapewne zacznie przygotowania do udziału w jakiś następnych wyborach.

 

Bardzo dobry wynik i chyba największy przegrany w naszym okręgu. Na Konfederację głosowało łącznie 30 247 wyborców. Gdyby zagłosowało pół tysiąca więcej, Patryk Marian zabrałby mandat Prawu i Sprawiedliwości i został posłem. W rozsądnej finansowo kampanii wyborczej zaprezentował to lepsze oblicze Konfederacji. Niestety nie wszyscy kandydaci z Konfederaci byli podobni do niego. Może to zdecydowało o porażce?

 

 

Do końca rywalizowała z Adrianem Witczakiem o drugi mandat dla K.O. Farmaceutka. Mieszkanka Radomska z dużymi ambicjami. . Można śmiało powiedzieć że wewnętrzna walka Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu toczyła się między Tomaszowem Mazowieckim a Radomskiem. Wygrał Tomaszów.

 

 

Czasy w których wyborcy naszego okręgu głosowali na Lewicę już dawno minęły. Mimo, że Anita Sowińska otrzymała nienajgorszy wynik, zarówno cała formacja jak i ona sama otrzymały za mało głosów by cieszyć się sejmowym mandatem. Prowadziła w miarę oszczędną kampanię, co było chyba słusznym posunięciem biorąc pod uwagę możliwy do osiągnięcia rezultat. W dotychczas zajmowanym przez nią sejmowym fotelu zasiądzie ktoś inny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gościówa ~gościówa (Gość)20.10.2023 12:25

Oni jakby nie pojęli, że kuwety czas pakować. Wmawiają Ciemnemu Ludowi, że jeszcze coś mogą i jest przed nimi jakaś przyszłość

93


UK ~UK (Gość)24.10.2023 03:04

"Dziękujemy, Polsko, za okazanie wiary w wartości Unii Europejskiej" - takim tytułem brytyjski "The Guardian" gratuluje Polakom wyniku wyborów i otwarcie ocenia, że to poruszający moment zarówno dla Polski, jak i Europy. "O dziwo, pomimo nieustającej propagandy ze strony państwowej telewizji, przewyższającej wszystko, co George Orwell mógł sobie wyobrazić, Polacy - zwłaszcza młodzi i kobiety - zmobilizowali się, by powiedzieć "nie" - pisze "The Guardian". Dziennikarze "Guardiana" przyznają, że brytyjska prawica stara się iść tą samą drogą, co Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik polskich wyborów wyraźnie pokazał, że demokratyczne społeczeństwa nie chcą autorytarnych rządów.
O demontażu stronniczej i nietolerancyjnej polityki, jaka dominowała w Polsce w ostatnich latach, pisze też "Financial Times" podkreślając, że nowy rząd będzie musiał wykonać ciężką pracę, by cofnąć rozpoczęte przez PiS autokratyczne procesy. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach (z wyjątkiem Budapesztu), gdy pojawił się wynik polskich wyborów. Mimo to zadanie nie zostało jeszcze ukończone. (...) Ze względu na rolę prezydenta Dudy i fakt, że PiS obsadził sądy swoimi ludźmi, proces ten nie będzie prosty" - wyjaśnia "Financial Times".

32


Dublerzy won ~Dublerzy won (Gość)22.10.2023 16:14

Wyniki wyborów parlamentarnych wskazują, że szansę na utworzenie nowego rządu ma koalicja partii opozycyjnych. Politycy Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy oraz partii Trzeciej Drogi jednoznacznie opowiadali się za wspólnym planem przywrócenia praworządności w Polsce. Jednym z pierwszych działań, jakie zostałyby w tym celu podjęte po utworzeniu rządu koalicyjnego, ma być usunięcie trzech tzw. dublerów z Trybunału Konstytucyjnego.

42


Meme ~Meme (Gość)18.10.2023 19:45

A Małgorzata Pingot, nasza piotrkowska działaczka PO-KO?

102


Maggie ~Maggie (Gość)19.10.2023 21:22

PRECZ Z KOMUNĄ

42


EP97300 ~EP97300 (Gość)20.10.2023 10:55

~Giuseppe, najpierw się naucz pisać. Przed znakami interpunkcyjnymi nie stawiamy spacji.

42


Reset-szczujnia+ ~Reset-szczujnia+ (Gość)19.10.2023 10:11

Zrobiony z rozmachem, po europejsku, z emisją w TVP1 i TVP2. Serial "Reset" Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza trafił do TVP kilka miesięcy przed wyborami i doczekał się dwóch sezonów. Wszystko wskazuje jednak na to, że to koniec. Propagandowe dzieło może zakończyć swój żywot po wyborach - jak informuje "Presserwis", serialu nie ma w ramówce do końca października, próżno go szukać również na początku listopada.

103


treeeyt ~treeeyt (Gość)20.10.2023 12:26

Wronia z radością przyjmie pensjonariuszy w ramach programu CELA + !

81


Jolanta Wojarska Jolanta Wojarskaranga18.10.2023 21:04

Wstyd Piotrków i okolice ,wybrano oszołoma

178


OSK 1922 ~OSK 1922 (Gość)19.10.2023 22:51

Wstyd mi, że piotrkowianie tlumnie głosują na populistyczny PiS. A później wychodzę wieczorem na miasto i widzę tylko dresiarnie i karyny.miasto bez przyszlosci

57


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat