Rondo WOŚP jednak będzie

Środa, 22 lutego 202360
Rondo przy zbiegu ulic Kostromskiej i Polnej w Piotrkowie Trybunalskim będzie nosiło nazwę "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Taką decyzję podjęli podczas środowej (22.02.2023) sesji Rady Miasta radni. Po ożywionej dyskusji na ten temat, a także propozycji, by zamiast wskazanej nazwy, wybrać inną - "Wolontariuszy Piotrkowskich", ostatecznie nadspodziewanie dużą większością głosów to jednak WOŚP wybrano na "patrona" ronda.
fot.: UM w Piotrkowie Trybunalskim fot.: UM w Piotrkowie Trybunalskim

Pomysł powstania w Piotrkowie ronda "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" zrodził się w głowach inicjatorów już wiele miesięcy temu. O tym, że będą czynione starania w tym kierunku, dowiedzieliśmy się zaś we wrześniu ubiegłego roku. Na 61. sesji Rady Miasta ta koncepcja wywołała dyskusję wśród rajców.

Niektórzy zafundowali mi małą nerwówkę, ale nie podchodziłem do tego emocjonalnie. Wcześniej jedenastu radnych podpisało się pod wnioskiem i liczyłem na nich, a jeśli chodzi o resztę, to sprawa była otwarta. Okazało się jednak, że po całej "pyskówce" na sali obrad, część osób zmieniła zdanie na tyle, że uznali, iż nazwa, którą zaproponowaliśmy, jest godna tego, by właśnie we wskazanym miejscu zaistniała - mówi radny Dariusz Cecotka, inicjator powstania ronda WOŚP w Piotrkowie Trybunalskim. - Chwilę po tym jak decyzja zapadła, poinformowałem w swoich mediach społecznościowych, że projekt uchwały przeszedł. Po komentarzach widzę, że jest radość. Ja na tę chwilę jeszcze jestem nieco zdegustowany, ale mam nadzieję, że ludzie, którzy od tylu lat kwestują w Piotrkowie, będą mimo wszystko usatysfakcjonowani - dodaje.

 

Wątpliwości niektórych wzbudzał fakt, czy rondo WOŚP nie umniejsza zasług innych wolontariuszy, takich jak ci zrzeszeni np. przy Szlachetnej Paczce, czy Widzialnej Ręce. 

Uważam, że nie można wyróżniać i dzielić wolontariuszy. Wszyscy pracują dla wspólnej idei i sądzę, że liczy się cel, a nie organizacja. Takich organizacji jest bardzo wiele. Sądziliśmy, że nadanie temu rondu nazwy "Piotrkowskich Wolontariuszy", będzie uhonorowaniem dla wszystkich. Wykorzystaliśmy nasze prawo do zgłoszenia tej koncepcji. Rada podjęła inną decyzję, a my wstrzymaliśmy się od głosu, bo nie chcieliśmy tego blokować - zdradził radny Piotr Gajda.

Z kolei zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryła radna, która regularnie wspiera orkiestrę, także jako wolontariuszka.

Bardzo się cieszę, że będziemy mieć w Piotrkowie rondo WOŚP. Tak naprawdę ta uchwała powinna wejść w życie już miesiąc temu. Wówczas, przed 31. finałem moglibyśmy się pochwalić tym, że nasze miasto wspiera orkiestrę. Sama od lat jestem wolontariuszem. Uważam, że WOŚP powinna jednoczyć, a nie dzielić, dlatego dobrze, że ta uchwała przeszła. Jeszcze wczoraj było na ten temat wiele kontrowersji. Grupa radnych chciała zmienić projekt uchwały. Dziwię się, że taka dyskusja w ogóle powstała. Nie wiem dlaczego działo się to na dzień przed sesją, bo ten projekt znany był już od miesiąca - mówi radna Marlena Wężyk-Głowacka.

Zwolenniczką zmiany nazwy z ronda WOŚP na taką, która obejmie całe społeczeństwo skupione wokół wolontariatu, była też wiceprzewodnicząca piotrkowskiej Rady Miasta.

Głosowałam przeciw, ale swoją decyzję, co do oddania głosu poprzedziłam prośbami wyrażonymi na Komisji Oświaty. Również dzisiaj zabierając głos, pytałam czy wnioskodawcy przemyśleli sprawę. Chciałam, abyśmy nazwali to rondo, honorując wolontariuszy. Zaznaczyłam, że w mieście jest ich bardzo dużo i pracują nie tylko pod szyldem WOŚP, ale też PCK, pracownicy MOPR, wolontariusze Caritasu i Szlachetnej Paczki. Wielu wolontariuszy ujawniło się przy okazji pandemii czy wojny na Ukrainie. Nawet rady osiedla w Piotrkowie działały z potrzeby serca i zbierały dary. Uważałam, że należałoby uhonorować wszystkich i nadać nazwę "Wolontariuszy" czy nawet "Wolontariuszy Piotrkowskich", tak aby objąć wszystkich działających na rzecz drugiego człowieka - analizowała radna Wiesława Olejnik.

 

Ostatecznie głosowanie nad nadaniem dla ronda u zbiegu Kostromskiej i Polnej w Piotrkowie Trybunalskim nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło się pozytywnie dla inicjatorów tego pomysłu. Za było 16 radnych, 3 przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

12


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

8 gwiazdek ~8 gwiazdek (Gość)25.02.2023 14:17

Gdyby ta część radnych, co głosowała ZA słyszała wulgaryzmy wypowiadane przez Owsiaka, to może zmieniłaby zdanie.
Przypomnę tym radnym, co mówił Owsiak w Jarocinie w 2022 : "j...ć P.." (8 gwiazdek).
Brawo panie Sławku !!!

22


Julka ~Julka (Gość)25.02.2023 08:55

A nie lepiej było na was to rondo rondem resortowych dzieci

20


Pani Prezydent!!! ~Pani Prezydent!!! (Gość)22.02.2023 20:22

Jak to miasto kocha PIS, co widać poniżej po obrzydliwych komentarzach dotyczących WOŚP i Jurka Owsiaka. Od 2015 r. dyma Was PIS każdymi otworami, a wy macie klapki na oczach, jak zwykle. Nic dziwnego, że Antoś jest jeszcze w Sejmie, bo tylko tutaj osły go wybiorą.

1416


Mikołaj Kopernik ~Mikołaj Kopernik (Gość)24.02.2023 19:28

Patologii radnych Piotrkowa. Żeby coś w mieście nazwać szemranym procederem. Naprawdę, komu w ogóle taki kretynski pomysł przyszedł do głowy! To jest faktycznie lewackie, zepsute miasto

52


Yeuwhw ~Yeuwhw (Gość)22.02.2023 21:35

Nie życzę sobie takiej nazwy ronda w Piotrkowie

1412


tomek-pete@wp.pl [email protected] (Gość)23.02.2023 08:15

Tak na poważnie teraz, jeśli już pada ulica Kostromska, błagam tam aż się prosi i można tak zrobić, ZMIANA OZNAKOWANia przy fokusie na światłach skrzyżowanie Modrzewskiego, a Kostromska jadąc w stronę Słowackiego, już został tam podzielony pas ruchu, więc lewy nie tylko do skrętu w lewo, ALE i jazda na wprost, a prawy tylko skręt w Modrzewskiego, nawet z punktu ekologii to korzystniej to wygląda

40


jdr ~jdr (Gość)23.02.2023 07:56

I bardzo dobrze, że mamy rondo z nazwą WOŚP. Przynajmniej wiadomo, że doceniana jest zarówno fundacja jak i wolontariusze. Dzięki WOŚP szpitale otrzymują niezbędny sprzęt medyczny.
Nie rozumiem tego jazgotu przeciwników. Przecież sami będąc w szpitalu korzystają ze sprzętu przekazanego przez WOŚP.

610


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)23.02.2023 07:58

Ta sprawa to taka kwintesencja działania piotrkowskiej Rady Miasta. Jakie to niesamowite, że trzeciorzędna sprawa jak nadanie nazwy małemu rondu dla radnych urosła do rangi pierwszorzędnego problemu. Życzyłbym sobie, że radni tak żywo debatowali nad sprawami, które naprawdę mieszkańców obchodzą. Dla mnie ma znaczenie czy na rondzie nie ma dziur i czy jest prawidłowo wykonane, a nie czy nazywa się rondem WOŚP, Misia Uszatka czy Wygwizdanego Krzysztofa. Pan radny Gajda przebił podczas tej sesji wszystkich argumentując, że ta nazwa jest zbyt długa. Mówi to facet, który zapewne jest wniebowzięty kiedy przejeżdża przez rondo Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, rondo Stanisława Burzy-Karlińskiego, albo rondo Lecha i Marii Kaczyńskich. Radny argumentował to troską o czas mieszkańców, bo zbyt długo będzie trwało powiedzenie "spotkajmy się na rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Nie wiem gdzie się spotyka radny, ale chciałem mu przypomnieć, że nie można wchodzić na wysepkę ronda. Jeszcze lepszy był kolejny argument, że może okazać się, że w przyszłości mogą wyjść jakieś ciemne sprawki Orkiestry i będzie trzeba nazwę zmieniać. A skąd radny Gajda wie, że np. za 100 lat, kiedy nie będą tajne współczesne dokumenty nie wyjdą jakieś sprawki prezydentury Lecha Kaczyńskiego? Ale po co ja pytam - radny Gajda wie wszystko, jest tak mądry, że jak sam powiedział poradził sobie z językiem angielskim, który jak wiadomo jest najtrudniejszym językiem świata.

124


Max ~Max (Gość)22.02.2023 12:34

Przynajmniej nazwa kojarząca się pozytywnie, a nie wieczna martyrologia

614


goœć_mat ~goœć_mat (Gość)22.02.2023 20:13

Oglądałem sesję rady i muszę stwierdzić, że cała ta, pożal się Boże, debata, to była jedna wielka żenada. Wstyd! Zarówno pan przewodniczący, który cały czas krzyczał, jakby przewodniczącym był za karę, jak i argumenty niektórych radnych. Argument radnego Gajdy mnie bardzo rozbawił, że powinno być "Wolontariuszy Piotrkowskich", bo to nazwa krótsza, a kto będzie mówił, że idzie na rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Panu radnemu pragnę przypomnieć, że mamy w mieście takie słowne potworki nazewnicze wśród rond jak "Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników", "Żołnierzy Wyklętych 1944-1956", "Ofiar Rzezi Wołyńskiej", "Generała Stanisława Burzy-Karlińskiego", "Polskiej Organizacji Skautowej", odnoszę się tu jedynie do argumentu o długości nazwy, bo wymienione nazwy nie są długie, prawda? Poza tym poziom debaty był tragiczny, a głównym elementem wszelkiej debaty były argumenty ad personam.

112


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat